Київ: неоготичний замочок Лапінського

Попередня стаття
Осінь на Печерських пагорбах
Наступна стаття
Саксаганського 112: ренесансний фасад та найкращий під'їзд Києва

Зовсім неподалік від місця, де я живу в Києві, на вулиці Олеся Гончара є неординарний архітектурний ансамбль, навіяний образами середньовічної фортечної архітектури в готичному стилі. Садиба належала київському лікарю-невропатологу Михайлу Лапінському і складається з 7-поверхового палацу (по факту, прибуткового будинку), неоготичної сторожки у формі невеликого замку, допоміжних одноповерхових будівель, підпорного муру, місточку та сходів з парапетом.

У 1904 році лікар Лапінський придбав цю ділянку на крутому рельєфі у Ф. Галецькій, а вже у 1908 році будівництво ансамблю садиби було завершено. Історія не зберегла ім'я архітектора, хоча деякі приписують авторство проекту найвідомішому київському архітектору Городецькому.

3 вулиці до будинку, через великий перепад висот ведуть кам’яні сходи, що огинають витончену камерну будівлю - колишню двірницьку - з круглою дозорною вежею.

Дозорна вежа "замочку":

Вхід до "замочку" з барельєфом лева:

Основним елементом садиби є семиповерховий, з напівпідвалом, цегляний, Т-подібний у плані, односекційний, з двома квартирами на поверсі (в кожній по сім кімнат) прибутковий будинок з двома ліфтами. 

Композиція головного фасаду симетрично-осьова. Бічні осі підкреслено ризалітами, увінчаними щипцями з пінаклями.

Від сторожки до будинку веде романтичний неоготичний місточок:

Щедро прикрашений декором вхід до будинку:

Елементи оформлення будинку:

Підпірний мур:

Попередня стаття
Осінь на Печерських пагорбах
Наступна стаття
Саксаганського 112: ренесансний фасад та найкращий під'їзд Києва