Наблус

Наступна стаття
Гора Грізім та Самарія

Наблус (біблейський Сіхем або Шхем) - друге (після Хеврону) за населенням місто Палестини і, безумовно, найколоритніше з палестинських міст. Слід сказати, що Наблус - одне з нейнебезпечніших міст території арабо-ізраїльського конфлікту, де останні два десятиліття зіткнення між ізраїльською армією і радикально налаштованими палестинцями мали надзвичайно кривавий характер із сотнями жертв (переважно, з палестинського боку). Та чого ще чекати від Сіхема-Шхема-Наблуса, яка його історія почалася із насильства: близько 1200 року до н.е., коли Сіхем центром племені хівійців, cин сіхемського правителя згвалтував Діну, єдину дочку Іакова (Ізраїля), і за це місто було вирізане її братами Сімеоном і Левієм. У Сіхемі знаходиться гробниця її брата Йосипа.

В Наблусі є досить миле і добре збережене Старе місто з Годинниковою вежею, старовинними мечетями, типовими для сходу вузькими вуличками із середньовічними будинками. Є і нова сучасна забудова. Над Наблусом височіє гора Грізім, також відома з Святого Писання, де досі проживає давній біблейський народ - самаритяни. З самої гори відкривається чудовий вид на Наблус та Самарійські гори (але з горою Грізім ми познайомимося окремо).

Якщо ми вже почали з поганого, то поганим і продовжимо. Як я вже писав, у Наблусі знаходиться гробниця Йосипа - найулюбленішого сина Іакова (Ізраїля), якого йому народила красуня Рахіль. Згідно з біблейською легендою, Йосип помер в Єгипті, і його кістки були перенесені до Ізраїлю і поховані в Сіхемі (Шхемі). У першому столітті римський імператор Веспасіан заснував біля зруйнованого Шхема місто Флавиа Неаполіс, яке після приходу арабів стало іменуватися Наблус. Могила Йосипа є священною не лише для євреїв, але і для мусульман. На жаль, на піку арабо-ізраїльського протистояння це місце стало каменем спотикання для обох конфліктуючих сторін.

Восени 2000 року, з початком Інтіфади, гробниця Йосипа опинилася в арабській облозі. Невеликий загін ізраїльської армії насилу утримував її. Під час облоги комплексу гробниці був важко поранений ізраїльський солдат Юсуф Мадхат (друз за національністю). Араби не дозволяли евакуювати його в госпіталь, і він помер від втрати крові. 7 жовтня 2000 року ізраїльський уряд Ехуда Барака прийняв рішення "тимчасово" залишити гробницю Йосипа. Після того, як ізраїльські солдати покинули святе місце, вивезши із собою свити Тори, натовп арабів увірвався у будівлю, спалив книги, що залишилися, і саму будівлю. Через декілька днів араби почали будівництво мечеті на цьому місці.

Сьогодні розтрощена гробниця Йосифа - під охороною палестинської поліції. Відвідати її можна лише за домовленостю з автоматчиками під їхнім доглядом.

Але досить про погане. Перемістимося у Старе місто Наблуса, де майже кожний будинок милує око.

На головній площі Наблуса - Годинникова вежа в стилі італійської готики, яка нагадує, що Наблус - це все ж таки колишній Неаполіс:

Дуже симпатичні будинки на головній площі:

Тут же на площі стоїть велична мечеть Ан-Наср. Спочатку Ан-Наср була візантійською церквою, потім тамплієри побудували маленьку церкву, яка складалася з круглої будівлі з червоним куполом під час панування хрестоносців в Палестині. Хрестоносці втратили Наблус в 1187 році під час Айюбідів, і до 1300 року Наблус був вже в руках мамлюків. Мамлюки перетворили церкву в мечеть. Турки зробили прибудову до мечеті, але Ан-Наср був зруйнований землетрусом, який стався в Наблусе в 1927 році.

Проект відновлення почався в 1935 році, він контролювався з усіх боків, від адміністрації до жителів. У лютому 1998 року в Наблусе сталося палестинське повстання, після того, як ізраїльтяни чинили опір проходу в мечеть.

Прогуляємося старовинними вуличками Наблуса:

На півночі Старого міста знаходиться найстаріша мечеть Наблуса - Велика мечеть (Jama’a al-Kebir). Велика мечеть раніше спочатку була базилікою, побудованою під час панування Філіпа Араба в 244-249. Візантійці пізніше побудували церкву на руїнах базиліки, яка перебудована хрестоносцями в 1168 році. У 1187 році мусульманин Саладін перетворив будівлю в сучасну Велику Мечеть після того, як вони завоювали Наблус. У 1641 році інарет Великої Мечеті був відновлений. Мечеть не ремонтувалася, поки серйозний землетрус не стався в Палестині, який особливо тоді зруйнував Наблус (у 1927 р.). Землетрус зруйнував купол і мінарет мечеті. У 1935 усе це було відновлено.

Ще одна мечеть в Старому місті:

Є в Наблусі і християнські святині:

Старе місто безпосередньо межує з новими кварталами, де знаходиться діловий центр Наблуса. Тут - великі площі, широкі вулиці, офіси і супермаркети:

Великий торгівельний центр в Наблусі. Дуже не схоже на якусь окупацію чи блокаду :)

Центр Наблуса - суцільні автомобільні корки:

Околиці Наблуса виглядають так:

Вид на гору Грізім:

Вид з гори Грізім на Наблус:


 

Наступна стаття
Гора Грізім та Самарія