Суботів

  • 27.04.2009

Село Суботів знаходиться по дорозі з Холодного Яру до Чигирина. Колишня резиденція гетьмана Богдана Хмельницького знаменита передусім перлиною оборонної храмової архітектури Наддніпрянщини – Іллінською церквою.

Цьому храму український геній Тарас Шевченко присвятив дуже актуальний і на сьогодні вірш «Суботів».

Ось уривок з нього:

Ото церков Богданова.

Там-то він молився,

Щоб москаль добром і лихом

З козаком ділився.

Фундатором церкви у ХVІІ столітті дійсно був Богдан Хмельницький. Тут же у 1657 року, його було поховано.

В другій половині ХІХ століття церкву реставрували, звели біля неї дзвіницю.

За совєцьких часів церкву двічі закривали. З 1990 року церква знову діюча. Іконостас:

Ймовірне місце поховання Б.Хмельницького:

Поруч з церквою - кам’яні хрести, які зобразив Т. Г. Шевченко під час відвідування Суботова. Ймовірно, це могили священиків, які правили службу в Іллінській церкві у XVIIІ cт.:

Поруч з церквою знаходяться залишки маєтку Хмельницьких. Відновлено дерев’яну в’їздну браму, сільську садибу та колодязь:

Залишки оборонної башти колишнього замчища стоять законсервованими у спеціальному приміщенні:

На південній околиці села у мальовничій долині річки Суби знаходиться пам’ятка природи і гідрології «Три криниці»:

За легендою, криниця побудували за наказом Богдана Хмельницького «на честь спільної боротьби українського, російського та білоруського народів проти польської шляхти». Цікаво, яку б версію вигадали більшовики, якщо б Хмельницький збудував не три, а наприклад, чотири чи дві криниці?

Коментарі

які львяхи на гробниці!а тільки я спілкувалась з істориками з цього приводу: кажуть, ніякого Богдана там ніц нема
Так, Богдана нам немає вже давно. Його прах або ляхи вистрілили з гармати у повітря, або козаки завчасно заховали його перед приходом поляків.
чотири чи дві криниці? Возможные варианты: "чотири криницi" - борьба казаков с россиянами против крымских татар, турок, поляков и россиян (такого толкования, конечно, коммунистическая историография на допустила бы, а жаль!), а две - 1654, навеки с российским народом:))) Но Хмельницкий всё же построил три колодца - так что для историков всё более чем однозначно.
Re: чотири чи дві криниці? Есть еще вариант 3 крыныць: Ющенко, Тимошенко и Янукович :)
Re: чотири чи дві криниці? Сильно!:) Хмельницкий даже в кошмарах такое бы не смог представить...
Re: чотири чи дві криниці? Хмельницькиц багато чого не міг собі представити. Не міг він іпредставити, чим обернеться Переяславська рада. Шевченкол добре про це написав: Стоїть в селі Суботові<br /> На горі високій<br /> Домовина України,<br /> Широка, глибока.<br /> Ото церков Богданова.<br /> Там-то він молився,<br /> Щоб москаль добром і лихом<br /> З козаком ділився.<br /> Мир душі твоїй, Богдане!<br /> Не так воно стало;<br /> Москалики, що заздріли,<br /> То все очухрали.<br /> Могили вже розривають<br /> Та грошей шукають,<br /> Льохи твої розкопують<br /> Та тебе ж і лають,<br /> Що й за труди не находять!<br /> Отак-то, Богдане!<br /> Занапастив єси вбогу<br /> Сироту Украйну!<br /> За те ж тобі така й дяка.<br /> Церков-домовину<br /> Нема кому полагодить!!<br /> На тій Україні,<br /> На тій самій, що з тобою<br /> Ляха задавила!<br /> Байстрюки Єкатерини<br /> Сараною сіли.<br /> Отаке-то, Зіновію,<br /> Олексіїв друже!<br /> Ти все оддав приятелям,<br /> А їм і байдуже.<br /> Кажуть, бачиш, що все то те<br /> Таки й було наше,<br /> Що вони тілько наймали<br /> Татарам на пашу<br /> Та полякам... Може, й справді!<br /> Нехай і так буде!<br /> Так сміються ж з України<br /> Стороннії люди!<br /> Не смійтеся, чужі люде!<br /> Церков-домовина<br /> Розвалиться... і з-під неї<br /> Встане Україна .<br /> І розвіє тьму неволі,<br /> Світ правди засвітить,<br /> І помоляться на волі<br /> Невольничі діти!.. 21 октября 1845,<br /> Марьинское
Ты когда успел там побывать?
Я не только там побывать успел, я даже половину черкащины объездить успел 2 недели назад :) http://andy-babubudu.livejournal.com/72932.html<br /> http://andy-babubudu.livejournal.com/72315.html<br /> http://andy-babubudu.livejournal.com/72633.html<br /> http://andy-babubudu.livejournal.com/72966.html<br /> http://andy-babubudu.livejournal.com/73283.html<br /> http://andy-babubudu.livejournal.com/73704.html далі ще й продовження буде :)
дякую! люблю Черкащину!
прошу!