Кум

Попередня стаття
Гобустан: грязьові вулкани
Наступна стаття
Озеро Ван, ванські кішки та столиця Урарту

Кум був першим місто в Ірані, який я побачив. З перших хвилин він перевернув з ніг на голову моє уявлення про прекрасне взагалі. Враження від персидської архітектури були настільки яскравими, що здавалося так, що всі європейські шедеври, які доводилося бачити, просто відпочивали у порівнянні з мінаретами, стелями, склепіннями та іншими прикрасами іранських мечетей.

Кум - священне місто для шиїтів. Тут, на території великого комплексу мечеті Хазрат-е Масуме знаходиться мавзолей Фатіми бінт Муса аль-Казім (Непорочної Фатіми) - доньки сьомого імама шиїтів-імамітів Муси аль-Казіма. Крім того, Кум відомий тим, що саме тут в 1979 році сталася Ісламська революція - головна подія в новітній історії Ірану. В результаті неї був повалений шахський режим і країна стала жити за законами шаріату.

Кум знаходиться приблизно в 140 кілометрах на південь від Тегерана і близько в 90 кілометрах від Міжнародного аеропорту ім. Імама Хомейні. Автобани між іранськими містами - просто ідеальні і дорога минає дуже швидко. Але для того, щоб припаркуватися в Кумі, часу пішло так само, як на 90 км дороги від аеропорту до Кума. В місті - більше 1 мільйона населення, а побачити могилу Фатіми приїжджають шиїтські паломники не лише з Ірану, але й з інших країн. Тому, доїхати до підземного 5-рівневого паркінгу і запаркуватися там було завданням не з легких.

Головна харам-мечеть Кума - Хазрат-е Масуме, розташована в самому центрі міста, недалеко від базару. Саме на її території знаходиться гробниця непорочної Фатіми Масуме. Таким ми вперше побачили комплекс мечеті:

Поява найкрасивішого мавзолею пов'язана з історією 17-річної дівчини на ім'я Фатіма. Вона народилася в 789-му році і була улюбленою дочкою шиїтського імама Муси. Одного разу Фатіма разом із слугами відправилася в місто Мерв, щоб побачити свого брата. В дорозі дівчина сильно захворіла (за іншою версією була отруєна) і не змогла більше продовжувати шлях. Фатіма попросила слуг довести її в місто Кум, де незабаром і померла.

Свої останні дні у священному місті Фатіма провела в сповідях і молитвах. Після її похоронів люблячий батько поставив на могилі дочки невеликий навіс, який незабаром перетворився на місце поклоніння. Через деякий час на могилі побудували усипальницю, яка стала місцем поховання усіх жінок з сім'ї імама Муси.

Побудована у IX столітті мечеть увесь час перебудовувалася, мавзолей постійно розширювався. У ньому з'явилися чотири внутрішні двори, а центром стало красиве восьмикутне святилище - мавзолей Фатіми Масуме. Свого остаточного сучасного вигляду Мавзолей Фатіми Масуме набув лише на початку ХІХ століття. Позолочений купол будівлі височіє на 16 метрів.

Родзинкою комплексу став найкрасивіший Дзеркальний портик - прекрасний вхід в мавзолей, який вважається вершиною архітектурної майстерності періоду каджарів.

Сфотографувати мавзолей Фатіми виявилося задачею не з простих. В мечеті Кума десятки тисяч паломників шиїтів, дістатися до могили не так просто. В самій же мечеті стоять охоронці, які б'ють палицями тих, хто намагається фотографувати. Це було єдине місце в Ірані, де не можна було робити фото. Менше з тим, мені це вдалося :)

Святилище Фатіми Масуме оточують двори з галереями і усипальнями інших представниць роду імаму Муси. У південній стороні побудованого при Фатх Али-шаху двору розташовуються могили двох іранських шахів, більше 30 знатних осіб і членів царських сімей було поховано у новому дворі Мавзолею. Південний двір мечеті:

Мечеть, де розташований мавзолей Фатіми, є справжнім шедевром іранської архітектури. Найбільше вражають склепіння і стелі, зроблені з використанням маленьких арок, так званого "зіркового орнаменту":

Деталі мінаретів мечеті:

Північний двір мечеті:

В декількох сотень метрів на схід від мечеті Хазрат-е Масуме знаходиться велична мечеть Імама Хасана Аскарі - найстаріша мечеть провінції Кум. Її корені уходять у IX століття.

Між двома мечетями у дворику є кладовище Sheikhan:

Фонтан на кладовищі:

В 6 кілометрах на південь від Кума знаходиться величезна мечеть Джамкаран - також священне для шиїтів місце, яке пов'язують з Імамом Махді, за наказом якого її звели понад 1000 років тому.

Бані і мінарети мечеті Джамкаран:

Гори на південь від Куму:

Попередня стаття
Гобустан: грязьові вулкани
Наступна стаття
Озеро Ван, ванські кішки та столиця Урарту