Не віртуальний, а справжній край світу! Не вірите? У всіх нас, 11 мандрівників з України, є доказ, що ми побували на краю планети! Це - штампи у паспортах, що ми відвідали Ушуаю і Fin del Mundo. З іспанської це перекладається, як "Край світу".
Кращого місця для того, щоб почати 23-денну експедицію Південною Америкою "Від Антарктики до джунглів" і бути не могло. І ми почали її з Ушуаї - найпівденнішого міста у світі.
Друзі, запрошую підписуватися на мій телеграм-канал. Так ви будете оперативно дізнаватися про нові пости на сайті: https://t.me/andytravelclub
Чи дійсно Ушуая - найпівденніше місто планети?
Якщо казати про міста - то так. Немає у світі поселення, яке має статус міста і знаходиться південніше за Ушуаю.
А чи є на планеті населенні пункти, південніші за Ушуаю? Так, є. На протилежному від Ушуаї березі протоки Бігль є чилійське поселення Пуерто-Вільямс. Я його вам обов'язково покажу в одній із наступних розповідей. Але Пуерто-Вільямс, на відміну від Ушуаї, не має статусу міста. Це - аналог нашого селища.
А чи є ще щось південніше, де живуть люди? Так, є. Це маленьке рибацьке поселення Пуерто-Торо, де проживають близько 50 осіб. Як і Пуерто-Вільямс, воно знаходиться на острові Наваріно - найпівденнішому заселеному основі Південної Америки. За ним - мис Горн, протока Дрейка і Антарктида.
Так що Ушуая - найпівденніше місто планети! Навіть в тому не сумнівайтесь!
Ушуая - де це?
На краю світу. І це - правда! Подивись на карту світу, знайди Південну Америку і подивись на її південний край. Там десь і загубилася Ушуая. Місто лежить на острові Вогняна Земля, що іспанською звучить, як Terra del Fuеgo. Так острів назвав Фернандо Магеллан, який проходив повз цей край ще у 1520 році під час першої в історії людства навколосвітньої експедиції. Тоді від побачив вогні на берегах і вирішив, що вони - вулканічного походження. І назвав острів "Вогняною Землею". Насправді ж, це були вогнища, які палили індіанці племені Ямана - давні мешканці тих країв.
Від континенту Південна Америка острів Вогняна Земля віддаляє Магелланова протока. Острів ділять між собою Аргентина і Чилі. Ушуая - на аргентинській частині. А чилійська частина Terra del Fuego практично не заселена. Це - майже суцільна Антарктика, вкрита горами і льодовиками.
Біля Ушуаї закінчуються Анди - найдовший і, напевно, найкрасивіший гірський ланцюжок на планеті. Між іншим Ушуая - єдине місто Аргентини, розташоване "по той бік Анд", тобто з лівого їх боку. У той час як уся Аргентина лежіть праворуч від Анд, якщо дивитися на карту. І ще маленький факт, на який мало хто звертає увагу. Ушуая - єдине аргентинське місто, яке розташоване на березі Тихого океану, а не Атлантичного, як уся країна.
Ушуаю омивають холодні води протоки Бігль. Мешканці її островів - пінгвіни, баклани і морські леви. Іноді запливають кити і дельфіни. По той бік протоки - острів Наваріно - найпівденніший заселений острів Південної Америки. За ним - мис Горн, протока Дрейка і Антарктида! До неї від Ушуаї - менше 1000 кілометрів.
Ушуая - це ворота Антарктиди. Майже всі круїзи і експедиції на шостий континент стартують звідси.
Там дуже холодно? Коли туди краще їхати?
Ти, напевно, вже подумав: "Напевно, там капець як холодно!" А може й не подумав. Бо ти - швидше за все або мандрівник, або майбутній мандрівник. І напевно, знаєш, що Антарктика - це не завжди холоди. Як і Арктика, до речі. Згадай хоча б Ісландію. Нам навіть взимку температура рідко опускається нижче нуля. Хіба це можна порівняти з нашими -15 у лютому? Ось так само і на Вогняній Землі: усю зовнішню суворість тут пом'якшує зовсім не суворий клімат.
Коли в нас зима, в Ушуаї - літо. Середня температура взимку там - від +1,5 до +2,5 градуси по Цельсію. Влітку - близько +10. Тобто, клімат досить м'який. Але протягом дня погода може діаметрально змінюватися багато разів. Сильний холодний вітер, сонце і дощ - це все може бути протягом години!
Але нам з погодою дуже пощастило. Ми були на початку лютого. Температура вдень буда від 15 до 25 градусів тепла. І протягом 3 днів жодного разу не було дощів. Для тих країв - це фантастика.
Як туди дістатися?
Ну ти вже здогадався, що довго і дорого. Але не завжди. Але обов'язково через столицю Аргентини Буенос-Айрес. Якщо ти підпишишся на один з багатьох каналів розсилки акцій авіакомпаній, то знайдеш відносно недорогий варіант дістатися до Буенос-Айреса через одну з європейських столиць. Якщо брати заздалегідь, по акції, і без прив'язки до конкретних дат, то можна взяти квитки в обидва кінці від 500-600$.
Від Буенос-Айреса до Ушуаї - лише літаком. Летіти 3,5 години. Рейси декілька разів на день виконують авіакомпанії Aerolíneas Argentinas або чилійська LATAM. Вартість в один кінець починається від 120$. Але можуть відрізнятися в рази залежно від сезону і від того, наскільки заздалегідь купувати квитки. Наша група летіла двома різними рейсами, оскільки на перший рейс квитки закінчилися ще за 4 місяці до подорожі. Напрямок дуже популярний!
Момент посадки в Ушуаї запам'ятаю надовго. Після шаленої спеки в Буенос-Айресі побачити з ілюмінатора сувору природу Вогняної Землі - це кайф.
Аеропорт Ушуаї називається Malvinas. Бо Ушуая ще є віртуальною столицею Мальвінських (Фолклендських) островів, за які вже не одне десятиліття сперечаються Аргентина та Великобританія. Аеропорт маленький: одноповерховий і дерев'яний. Знаходиться на півострові на березі протоки Бігль в 5 кілометрах від центру міста. При бажанні, можна і пішки дійти.
Від Чилійської Антарктики аеропорт відділяє протока Бігль. Це гори - це вже територія Чилі.
Для чого їхати в Ушуаю?
Тут немає архітектурних шедеврів. Зате навколо - антарктична природа: Анди, лагуни, острови з пінгвінами і морськими левами, незаймані ліси і болота Вогняної Землі. Але це все - за межами Ушуаї.
Мені ж Ушуая запам'яталася теплою атмосферою безтурботності. З одного боку тут відчувається, що ти - на краю світу. А з іншого - тут усі блага цивілізації і ти почуваєш себе комфортно. Пам'ятаю наш перший ранок в Ушуаї: ми снідаємо на терасі готелю, на перилах сидить магелланова чайка, за протокою сходить сонце і ніжно вкриває своїми промінцями різнокольорові дахи будинків. А навколо - гостроконечні верхівки Анд! Кайф!
Ось тобі чек-лист, що обов'язково треба зробити в Ушуаї:
1. Сфотографуватися біля знаку "Край світу".
2. Поставити у паспорт штамп, що був на краю світу.
3. З'їсти королівського краба.
4. Просто прогулятися набережною, насолоджуючись видами на протоку Бігль та Анди.
5. Відвідати найпівденнішу в'язницю у світі.
6. Поплавати на катамарані протокою Бігль, спостерігаючи за пінгвінами, морськими левами, бакланами, побачити найпівденніший у світі маяк.
7. Проїхатися на поїзді "Кінця світу" - найпівденнішою залізницею на планеті.
8. Насолодитися суворою антарктичною природою в національному парку "Вогняна Земля".
9. Відвідати найстаріше ранчо на Вогняній Землі - Estancia Harberton.
10. Зробити фотосесії біля численних фотозон у центрі Ушуаї.
Ну що, пішли гуляти?
Зафіксуй, що ти був на краю світу!
Уся цивілізація Ушуаї зосередилася уздовж набережної та паралельній їй вулиці Сан-Мартін. Тут - усі сувенірні магазини, офіси туристичних агенції, пошта, церква і ресторанчики.
Ви не пройдете повз будівлю, фасад прикрашають манекени у стилі тюремної романтики. Ушуая, як місто, відбулося завдяки в'язниці, але про неї трохи пізніше. Яскрава будівля називається Galeria Tematica. Це, насправді,- великий сувенірний магазин. Я рекомендую запастися сувенірами з Вогняної Землі саме тут.
А головне - тут ти можеш поставити штамп у паспорт, що був на краю світу! Варіантів такого штампу є декілька: вибирай, який хочеш! Друзі точно будуть заздрити)
У дворику будівлі є щось на кшталт невеликого музею просто неба. Тут є декілька інсталяцій, які швидко розбудять у тобі факт присутності на краю світу. Вони присвячені історії та специфіці Ушуаї та Вогняної Землі.
Це - резиденція губернатора Terra del Fuego (Вогняної Землі):
А це - міська рада. Хотів зайти перейняти досвід. Але мені не повірили, що я приїхав до Ушуаї переймати досвід.
На одному з перехресть знаходиться моє найулюбленіше графіті в місті. Це - пінгвіни, як спускаються по сходам до моря. А вказівники дають розуміння, як далеко ми забралися.
Набережна: фотозони, Анди, яхти і круїзні лайнери
Найпопулярніша фотозона Ушуаї - знак "Fin del Mundo" ("Край світу"). Сфотографуйся і покажи друзям ще один доказ, що ти був на краю світу. Іноді доведеться постояти в черзі туристів, щоб зробити таке фото. Охочих похизуватися фактом перебування на кінці планети багато.
На набережній є декілька привабливих графіті. Графіті в Аргентині дуже популярні.
А ця фотозона - трохи далі від центру в бік аеропорту. Тому людей тут менше, а види - краще.
Анди оточують Ушуаю з півночі. Гострокінечна вершина у формі трикутника - це гора Олівія (1326 м). А праворуч від неї - гора з зубцями, яка називається Cinco Hermanos ("5 братів").
У порту Ушуаї - багато суден. Деякі з них здійснюють круїзи протокою Бігль. Деякі - просто риболовецькі суди.
Сюди ж заходять і круїзні лайнери. Звідси стартують майже усі круїзи і експедиції в Антарктиду.
Ближче до аеропорту є яхтклуб. Так навіть можна подайвити. Один з учасників нашої експедиції це і зробив. Каже, що Ушуая - не найкраще місце для дайвингу.
На набережній біля берегу стоїть рятувальний буксир "Saint Christopher". Його аргентинці після Другої світової війни викупили у американців для підйому останків корабля круїзного судна "Monte Cervantes", який затонув у протоці Бігль у 1930-му році. Тоді він наткнувся на гострі скелі водою протоки, дав пробоїну і пішов на дно. "Saint Christopher" через проблеми з двигуном і рульовим пристроєм пришвартували в гавані Ушуаї, і вже більше 60 років він так і стоїть занедбаний.
Деякі з моїх супутників, не зважаючи на заборону, вирішили піднятися на судно. Після того, як вони повернулися на беріг, їх вже чекала поліція. Перемовини були довгими і веселими. Від арешту їх врятувала імітація незнання іспанської і англійської. А так, можливо і б потрапили на коротких період до в'язниці.
До речі, історія Ушуаї тісно пов'язана із в'язницею. Про це - нижче.
Без в'язниці не було б Ушуаї
Точніше була б, але назавжди залишилася би рибацьким поселенням, а не центром туризму Вогняної Землі.
До того, як сюди прийшли колоністи, Вогняна Земля була заселена племенами індіанців Ямана. Вони були пристосовані до проживання в суворому кліматі, ходили практично голі, обмазані тюленім жиром. Ямана ловили рибу і полювали. До 40-х років минулого століття ямана фактично припинили своє існування. Їх імунітет не був готовий до хвороб,які несла цивілізація. Але пам'ять про них залишилася у назві міста. Назва Ушуаї складається з двох частин: ush (на дні) і waia (бухта), що разом означають «глибока бухта».
У 1869 році в бухті на місці Ушуаї британці заснували першу англіканську місію. У 1844 році до британського поселення прибути 300 аргентинців. Головнокомандувач МВС Аргентини Аугусто Лассерре створив тут префектуру. Це було 12 жовтня 1884 року. Ця дати і вважається початком міста. Це поселення розташовувалося трохи далі від центру - за лагуною по дорозі в аеропорт. Ось як це місце виглядає зараз:
Перша партія ув'язнених прибула до Ушуаї у 1896 році. Тоді їх розміщували у дерев'яній в'язниці. У 1902 році на її місці почали зводити постійну тюрму, яка збереглася до наших днів. В'язниця була містоутворюючим підприємством Ушуаї, аж до 1947 році, поки її не закрили. Сьогодні в ній діє музей. Про найпівденнішу тюрму у світі ти можеш почитати в окремій статті на моєму блозі "В'язниця на краю світу".
Королівський краб - спробувати обов'язково!
Якщо ви в Ушуаї, то скуштувати королівського краба - це обов'язкова програма! Він - неймовірно великий і смачний! Ось такий красень коштує 90$ і його з головою вистачає на 4 людини.
Є краби поменше. Того, що за 50$, вистачить на двох. На пошкодуйте, будете під враженням на роки! Їдять краба за допомогою... ножиць. Так, з їх допомогою розрізають панцир, щоб дістати м'ясо.
Краби є майже у кожному ресторанчику Ушуаї. Ось що залишилося від з'їденого краба:
Коли принесли рахунок, ми трохи злякались. Але у аргентинців прийнято позначати їхні аргентинські песо знаками американського долара.
Менше ніж за 30$ з людини ми об'їлися крабів і скуштували 7 видів місцевого пива.
Кухня Вогняної Землі і Патагонії - це, переважно, багато м'яса в різних його варіаціях.
В наступних розповідях ми продовжимо знайомство з Вогняною Землею. Ми пропливемо Антарктикою, побачимо пінгвінів і морських левів, величні Анди, незайману природу Terra del Fuego, проїдемося потягом Кінця Світу.
До речі, хочеш побачити Вогняну Землю на власні очі і побувати на краю світу? В мене ще є декілька місць у подорож до Південної Америки наприкінці листопада цього року. Крім Ушуаї і Вогняної Землі, ми погуляємо по льодовиках і фантастичним Андам у Патагонії та побачимо найкрасивіші у світі водоспади Ігуасу. За подробицями заходь сюди: http://andy-travel.com.ua/tour/patagonia-nov-2020
А тут дивись фото-розповідь про нашу подорож Південною Америкою від Антарктики до джунглів:
частина 1: Як виглядає край світу: Вогняна Земля
частина 2: Аргентинська Патагонія: льодовик Періто-Морено і Фітцрой
Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub
Сподобався пост? Поділись з друзями!