Де харчуватися у подорожах?

Попередня стаття
20 неймовірних куточків України, які я нещодавно відкрив для себе
Наступна стаття
Наші внутрішні нематеріальні ресурси: наскільки вони важливі під час війни

Инжера - ефіопська національна їжа

Харчування – дуже важливий момент у мандрівках. Жоден з нас не хоче зіпсувати свято життя неприємними отруєннями і розладами. Для багатьох ще важливим є економія на їжі, адже не кожний згоден віддавати за харчування великі суми грошей, особливо там, де воно не дешеве. Особисто я не бачу сенсу багато витрачатися на їжу (та й на готелі також), а надаю перевагу тому, щоб подивитися якомога більше цікавого.

 

Харчування в Європі

Для економії раджу харчуватися у фастфудах на вокзалах або у торгових центрах. Там завжди набагато дешевше, ніж в кафешках і ресторанах. Також я часто купую вуличний фастфуд. Мені не відомі випадки, коли хтось з моїх знайомих отруївся у McDonalds, KFC, Subway чи якихось піцеріях. Розумію, що не всі люблять фастфуд. Я ж його обожнюю, тому для мене це не проблема.

Можна купувати продукти в супермаркетах, особливо якщо ви живете в хостелі чи на квартирі, та є можливість щось приготувати. Це ще дешевше.

Ці поради розповсюджуються і на високо розвинуті країни Азії, такі як ОАЕ чи Сінгапур.

 

Азія і Африка

Тут трохи складніше, особливо в Індії. Але дотримання певних правил допоможе не лише зекономити, не отруїтися, а також зробити харчування частиною яскравих вражень.

В країнах третього світу я рекомендую харчуватися в закладах місцевої кухні. Як правило, такі заклади не афішуються. Найголовніше – дивитися, щоб там сиділи місцеві. Можете спитати порад щодо таких кафешок у місцевих мешканців. Як правило, в таких закладах свіжа їжа, яка готується при вас. Ймовірність отруїтися – мінімальна. Я вже не кажу про економію в рази у порівнянні з ресторанами для туристів.

А ось останніми я не рекомендую користуватися категорично. Так само, як і місцевим фастфудом, яким намагаються зробити схожим на європейський. В таких закладах їжа може зберігатися по декілька днів в очікуванні білих туристів, іноді без холодильника. Крім того, у вас не буде можливості проконтролювати, як готується блюдо.

Єдиний раз, коли я отруївся і Африці – це був обід у європейському фастфуд-закладі.

Друге отруєння в мене було в Індії, коли я знехтував застереженням, і випив лимонад з води, яка була з під крану.

Тому обов’язкове правило скрізь – пийте лише бутильовану воду та напої, куплені у супермаркетах!

Ну і в жодному разі не харчуйтесь в аеропортах — там необгрунтовано дорого!

Вдалих і смачних подорожей вам!

Попередня стаття
20 неймовірних куточків України, які я нещодавно відкрив для себе
Наступна стаття
Наші внутрішні нематеріальні ресурси: наскільки вони важливі під час війни