Тарту (ч.2: горішнє місто)

Попередня стаття
Тарту (ч.1: долішнє місто)

ПОЧАТОК ТУТ

На пагорбі в центрі Тарту розташована найстаріша частина міста. У ХІХ століття ця місцевість на німецький манер називалася Домберг, і одержала свою назву від того, що тут стояв єпископський Домский (катедральний) собор. Для свого часу цей собор був воістину гігантських розмірів і вважався найбільшою церковною будівлею в Лівонії. Руїни Домського собору і сьогодні вражають. Ніде у світі мені не доводилося бачити катедру такої величини!

Будівництво Домского собору у вигляді тринавової базиліки тривало з XIII по XV століття. У ході реформації і Ливонскої війни собор був зруйнований. А пожежа 1624 року фактично знищила його.

fwrQz.jpg

В 1807 г. в уцілілій вівтарній частині собору розмістили університетську наукову бібліотеку, яка перебувала там до 1982 року. У цей час у цих приміщеннях розташовується музей історії Тартуского університету, а в баштовій частині руїн споруджені оглядові майданчики.

Вхідний портал: 

Руїни нави:

 

Сходи на хори: 

Одне з вікон:

Жертовний камінь і місток перед собором:

Поруч з собором - будинок суду

Ангельський місток перекинутий через долину пагорба Тоомемяги (Домберг), що пролягає по вул. Лосси. Міст спроектований в 1814-1816 г.г. архітектором І. Краузе. В 1913 р. міст піддався капітальної реконструкції, у ході якої одну з його сторін прикрасили барельєфом із присвятою першому ректорові Тартуского Університету Георгу Парроту художниці К. Веттер-Розенталь. Назва мосту – «Ангельський» - відбувається, найімовірніше, від слова «англійський» («аглицкий», як виголошували в XIX столітті), тому що парк на Домберге був розбитий в англійському стилі.  

Чортовий міст “Курадисильд” побудували в 1913 році до 300-літньому ювілею династії російських царів Романових, на це вказує встановлений на мосту бронзовий вінок з датами 1613-1913. Міст присвячений Олександру I – імператорові, який в 1802 підписав указ про відкриття імператорського Дерптского університету, тобто відновив у Тарту роботу університету, перервану в роки Північної війни. Барельєф російського імператора прикрашає міст із боку вулиці Валликраави. 

Обсерваторія на пагорбі Тоомемяги була побудована по проекту архітектора І. Краузе на початку XIX століття. В 1820-1839 г.г. директором обсерваторії працював знаменитий астроном Вільгельм Струве, завдяки старанням якого обсерваторія була оснащена кращим у той час астрономічним устаткуванням, зокрема рефрактором Фраунгофера. Працюючи в тартуской обсерваторії, В. Струве видав загальний каталог подвійних зірок. 9XlZP.jpg

 

Пороховий льох побудований в 1767 г. у яру, що перебував між єпископським замком і фортецею. У якості місця для зберігання пороху використовувався до 1809 року. Аж до 1982 р. тут перебували складські приміщення декількох тартуских підприємств, пізніше попроховой льох був перебудований під підприємство громадського харчування. Зараз тут перебуває популярний пивний ресторан «Пюсирохукельдер». 

 Анатомічний театр - один з перших навчальних корпусів відновленого в 1802 році Тартуского Університету, побудований по проекту архітектора І. Краузе в 1803-1805 роках. Первісний будинок являв собою класичну ротонду, що опирається на чотирикутний цокольний поверх, облицьований рустикою. Ротонду пожвавлюють високі вузькі вікна з баллюстрадой у нижній частині й невеликі мезонинные вікна - у верхній. Вхід прикрашають з'єднані кутою мережею декоративні урни. 

 

Вид на середмістя з пагорба Тоомемяги:

  

Попередня стаття
Тарту (ч.1: долішнє місто)

Коментарі

Домський собор has taken my breath away... Капличка для Мальборка? :)
Важко сказати, бо Мальборк бачив лише на фотографіях :)
О, я собі уявляю, що то буде за серія записів, коли ти там побуваєш :)
Мене тепер туди вже ніхто не відпустить :((
Тобто?
Родину перевіз до Львова. Тепер не будуть відпускати :)
з одного боку - справді ":)))))))"
Не ходи дивитись на інший бік :)
Я про інший бік :)
В мене виникло одне питання - а де естонці? На фото людей практично не має, там що не живуть ?:)
В Тарту - пусті вулиці. Люди сидять дома. Що вони там не бачили, в своєму Тарту? :) А в Таллінні - не пройдеш...
супер, а що з гарматами? порізані чи то вибухом?
тепер вже важко сказати
схоже, що в бою постраждали :)