Золота осінь на Житомирщині: ставка Гіммлера, острів кохання та каньйон Тетерева

Попередня стаття
Замок Радомисль
Наступна стаття
Нова Чортория: палац з шикарними інтер'єрами та гігантський млин

Як чудово провести осінні вихідні неподалік від Києва, коли усі традиційні туристичні місця вже «вставляють»? Відповідь: їхати на Житомирщину – одну з самих недооцінених областей України в плані туризму! За останні декілька років я зробив декілька вилазок в околицях Житомира і переконався, наскільки великий туристичний потенціал має цей регіон!

Острів кохання у Старому Солотвині

В минулу неділю 20 жовтня ми з родиною вибрали 3 цікавих місця біля Житомира. Обирали так, щоб було цікаво і нам зі Світланкою, і нашій доньці Маргаритці. Обрали 3 місця:

- ставку Гіммлера в Гуйві;

- будиночок рибалки на острові кохання у Старому Солотвині;

- каньйон річки Тетерев у Коростишеві.

Річка Тетерів у Коростишеві

 

1. Ставка Гіммлера «Гегевальд»

Перший поворот наліво від траси Житомир-Бердичів на початку села Гуйва, всього 120 метрів від траси, і ми – на місці. Координати бункера: 50.210421, 28.667160.

Бункер Гіммлера в Гуйві

Насправді, це – єдина в Україні добре збережена ставка вищих чинів Вермахту. Ставку Гітлера "Вервольф" (Стрижавка поблизу Вінниці) та ставку Герінга "Штайнбрух" біля Калинівки до уваги не беремо: вони вщент зруйновані. А тут – збережений бункер, який можна оглянути не лише зовні, а й побувати всередині. Через дорогу є ще один такий самий бункер. Але оглянути його не вийде, бо він стоїть на території військової частини.

Бункер Гіммлера в Гуйві

Екскурсію нам проводив дідусь на ім’я Віктор, який живе у колишніх казармах біля бункера з 60-х років минулого століття. До речі, під час війни в цій двоповерховій будівлі розташовувався штаб німецького військового командування. Тоді пан Віктор зберігав у бункері свої овочі, навіть не підозрюючи, що це за споруда! Історія і призначення споруди у радянські часи ретельно приховувалися.

Бункер Гіммлера в Гуйві

Дідусь має ключі від бункера і з задоволенням відкриє вам його, все покаже і розкаже цікаві історії.  Фіксованої суми за екскурсію і відвідування бункеру немає. Скільки дасте, стільки і буде.

Бункер Гіммлера в Гуйві

Командний пункт Гіммлера «Гегевальд» ("Заповідний ліс") будували з жовтня 1941 по липень 1942 р. радянські військовополонені під наглядом есесівців. Територія ставки мала загальну площу 1,2 тис. кв. м і була ретельно замаскована зеленими насадженнями. Товщина стін бункерів сягала трьох метрів, крім того їх прикривав півметровий шар гуми. Всередині в двох маленьких кімнатах були всі зручності.

Бункер Гіммлера в Гуйві

На галявині біля бункера обладнали корт для тенісу, гостям пропонували прогулянки на конях на очах у місцевих партизанів. Щоправда, Гіммлер неодноразово попереджав своїх відвідувачів про небезпеку таких розваг. І не безпідставно: одного разу особистий пілот Гіммлера, який вирішив покататися на конях, не повернувся з прогулянки. Помста райхсфюрера мешканцям села, біля якого знайшли тіло вбитого пілота, була жорстокою: всіх мешканців було спалено живцем.

Бункер Гіммлера в Гуйві

Гіммлер бував у Гегевальді тільки тоді, коли у свою українську ставку Вервольф приїжджав Гітлер. Проте, у ставці було проведено декілька важливих зустрічей. У серпні 1942 року сюди таємно приїжджав шеф політичної розвідки Німеччини Вальтер Шелленберг. Крім Шелленберга в Гегевальді побували Ламмерс, Ріббентроп і райхскомісар України Еріх Кох. Наприкінці літа 1942 року тут відбулася нарада найвищих чинів поліції і командирів частин СС, на якій були присутні 100500 осіб. Тоді Гіммлер зачитав відомий план «Ост», який передбачав колонізацію окупованих східних територій. Дотримуючись вищевикладеного плану, вже в серпні 1942 р. Гіммлер віддав наказ організувати навколо своєї резиденції перші поселення «справжніх німецьких селян», висіливши українських селян. У новостворену колонію Гегевальд увійшло 29 сіл, українські назви яких гітлерівці замінили німецькими, а кожен німецький переселенець отримав 20 гектарів орної землі. Дивним чином, місцеві партизани не зробили жодної спроби знищити ставку.

Гідрант біля бункера Гіммлера в Гуйві

 

2. Острів кохання у Старому Солотвині

Ідемо тією ж самою трасою Житомир-Бердичів. Ближче до Бердичева перед селом Рея буде поворот ліворуч на Старий Солотвин. Від траси до села – 3,5 кілометри.

Острів кохання у Старому Солотвині

Раніше майже нікому невідома атракція у Старому Солотвині всього за декілька років стала чи не найпопулярнішим туристичним об’єктом Житомирщини. Фотки з дерев’яним будиночком на острові швидко розлетілися укрнетом. І сьогодні сюди не просто приїжджають на вікенд з Києва та Житомира. Сьогодні сюди привозять цілі автобуси туристів, тут проводять весілля і влаштовують фотосесії.

Хатинка мисливця у Старому Солотвині

Острів кохання – це штучний острів, створений у 70-х роках минулого століття. У 1984 – 1985 роках на ньому збудували дерев’яний будинок, якій в народі називають «Будинком рибалки та мисливця». Згодом на острів проклали дерев’яний місток.

Острів кохання у Старому Солотвині

Що зараз є у будинку і яку роль він виконує – невідомо. Він постійно зачинений, а у вікна вдалося розгледіти столи для банкетів. Ймовірно, його час від часу використовують для якихось вечірок.

Хатинка мисливця у Старому Солотвині

Хатинка мисливця у Старому Солотвині

Місцеві мешканці не так романтично ставляться до будинку, як туристи. Подейкують, що у хатинці живе дух рибалки, який покінчив із собою, бо йому відмовила кохана. Кажуть, що біля острова живуть русалки, які можуть затягнути на дно будь-якого зіваку.

Острів кохання у Старому Солотвині

Острів кохання у Старому Солотвині

Особливо гарно хатинка і острів виглядають восени, коли декілька дерев, що оточують будиночок, перефарбовуються у жовтогарячий колір. Але навряд чи у вихідній день вдасться зробити вдалі фотки. Туристів у Великому Солотвині зараз більше, ніж у будь-якому українському замку! Дерев’яний місток просто переповнений людьми! Фотографувати неможливо: уїжджають одні туристи, їх моментально змінюють інші.

Острів кохання у Старому Солотвині

Хатинка мисливця у Старому Солотвині

Крім будинку рибалки у Старому Солотвині ще є дерев’яна Хрестовоздвиженська церква 1885 року.

Дерев'яна церква у Старому Солотвині

Хатинка мисливця у Старому Солотвині

 

3. Парк, костел і каньйон у Коростишеві

З Коростишевим все просто і зручно. Він знаходиться на трасі між Києвом і Житомиром (ближче до Житомира). З цим містом в мене пов’язані сумні спогади: на початку 2016 року: я послизнувся на сходах місцевого парку і отримав травму, яка зупинила моє активне життя на декілька місяців. Тоді я не встиг подивитися місто і давно хотів сюди повернутися, щоб оглянути всі його цікавинки. Їх тут достатньо: шикарний бароковий костел, залишки маєтку Олізарів, фахверкова бібліотека, старовинний парк, скелясті береги Тетерева, старовинна поштова станція. Але найцікавіше – це скелясті береги річки Тетерів.

Парк у Коростишеві

Найвідоміша пам'ятка Коростишева — костел Різдва Пресвятої Діви Марії:

Костел Різдва Пресвятої Діви Марії у Коростишеві

У ХІХ столітті Густав Олізар спорудив поруч з костелом палац, в якому зберігалася велика колекція творів польських художників XVIII століття та багато стародруків. Примітно, що палац було зруйновано... в часи української незалежності. Від нього залишилося лише 4 колони.

Залишки палацу Олізарів у Коростишеві

Купальна Олізарів у осінніх барвах:

Купальня Олізарів у Коростишеві

Фахверкові споруди - велика рідкість для України. В Коростишеві на території маєтку Олізарів збереглася фахверкова бібліотека:

Бібліотека Олізарів у Коростишеві

Парк колишнього маєтку Олізарів прикрашають трохи дивні скульптури, створені майстром зі світовим ім’ям Віталієм Рожиком у стилі романтичного інтуїтивного реалізму.

Скульптури у парку Олізарів у Коростишеві

Скульптури у парку Олізарів у Коростишеві

Коростишівський стоунхендж)):

Коростишівський стоунхендж

Якщо пройти під мостом на південь від парку, то побачимо мальовничий каньйон річки Тетерів. Білі скелі виходять прямо до води.

Каньйон річки Тетерів у Коростишеві

Найвідоміша зі скель має назву Скеля Фелінського.

Каньйон річки Тетерів у Коростишеві

 

Що ще можна подивитися цікавого в околицях:

Дерев’яний монастир в Городському

Замок Радомисль

Фортецю-монастир кармелітів у Бердичеві

Дерев’яний палац у Яроповичах

Садибу Садика-паши у Гальчині

Дивовижний костел у Городківці

Неоготичний палац у Червоному

 

Попередня стаття
Замок Радомисль
Наступна стаття
Нова Чортория: палац з шикарними інтер'єрами та гігантський млин