Бергамо

Попередня стаття
Мілан

Бергамо - історичне місто в італійському регіоні Ломбардія неподалік від Мілану. Старе місто розташовано на пагорбі, яке оточують ще декілька пагорбів, з яких відкриваються приголомшливі види на середмістя Бергамо та засніжені Альпи.

В Бергамо я потрапив випадково у січні 2023 року. Я прямував на міжнародний форум з відновлення України у Люксембург, а в аеропорту Бергамо в мене була пересадка з одного рейсу RyanAir на інший. Стиковка була довгою - з 23:00 до 15:00 наступного дня. Тому я вирішив зупинитися на ніч у Бергамо і зранку дослідити місто.

Та виявилося все не так просто. Вже за 2 тижні до поїздки вільних міць в готелях та хостелах не було. Точніше були, але вартістю більше 200 євро. Мені вдалося знайти декілька помешкань на AirBnb, але за їхніми умовами треба було заселитися не пізніше 22:00. Мій же літак прибував аж в 23:00. Врешті решт, я вирішив орендувати авто на 6 євро і переночувати в автівці.

І тут мені знову не пощастило. Рейс запізнився майже на годину і прокатна кантора зачинилася. Ситуація ускладнювалася тим, що Бергамо - це лоукост-аеропорт і він зачинявся на ніч. А на вулиці - січень! Але тут мені пощастило: я побачив автобус, який їхав до Мілану. Близько 1:30 ночі я опинився в центрі Мілану і знайшов хостел, де поспав декілька годин. Зранку пішов на вокзал та доїхав приміським поїздом до Бергамо.

Почав знайомство з містом з «Città Alta» - Старого середньовічного міста, доїхавши з вокзалу автобусом до міських воріт Порта сан Джіакомо.

Бергамо є однією з небагатьох італійських міст, історичний центр якої повністю оточений стінами, які зберегли свій первісний вигляд протягом століть. Бастіони були побудовані між 1561 і 1588 роками за наказом венеціанського дожа, оскільки Бергамо, як місто, розташоване на західному кордоні Венеціанської республіки, могло стати легкою здобиччю для сусідніх держав. Ці бастіони перетворили Бергамо на неприступну фортецю.

Виз з бастіонів на Нижнє (Нове) місто Бергамо:

Біля міських воріт розташований палаццо Medolago Albani, який є вражаючим прикладом неокласичної архітектури. Побудований архітектором Сімоне Кантоні у 1770 році, він був придбаний у 1841 році графом Джакомо Медолаго Альбані. Палац був перетворений, прикрашений і став одним із найелегантніших у місті, та домом для найважливіших історичних і культурних подій того часу, таких як візити імператора Австрії Франца Йосифа I з дружиною Єлизаветою Баварською та короля Італії Вітторіо Емануїла II.

Входимо до Старого (Верхнього) міста через міські ворота Порта сан Джіакомо:

Піднімаємося вуличкою Via S. Giacomo до пагорба Рокка:

Незабаром опинимося у східній частині Старого міста, де розташований замок на скелі (Рокка). Тут, на пагорбі, що височіє над містом, у римські часи знаходився Капітолій з храмом Юпітера. У 1331 Іоанн фон Люксембург (Богемський) заклав у цьому місці замок, який був завершений при Аццоні Вісконті, а пізніше розширений міланськими правителями та венеціанцями. Кругла вежа була зведена венеціанцями у 1483 році. Надалі будівництво велося австрійцями близько 1850 року. В даний час тут розмістився міський музей Визволення та Опору, в якому зберігаються документи XIX та XX століть. Тут же, на відкритому майданчику демонструються зразки озброєння та предмети, що стосуються Другої Світової війни та збереження пам'яті про неї загиблих. 

Кругла вежа та фортечна стіна:

Вид на Нижнє місто з пагорба Рокка:

З пагорба відкривається чудовий вид і на Старе (Верхнє) місто:

Башти Старого міста:

Вид на пагорб Віа аль Кастело:

Засніжені Альпи і вілли:

Одна з вілл:

Вуличкою Via Alla Rocca йдемо у напряму головної площі Старого міста:

По дорозі побачимо вежу Гомбіто. Вона розташована у верхній частині міста Бергамо, на перехресті вулиць Сан-Лоренцо та Віа Маріо Лупо, найбільш центровому і важливому перехресті стародавнього міста. Вежа 13століття знаходиться в чудовому стані і має висоту 51,60 метри.

Нарешті опинимося на головному майдані Старого міста - Пьяца Векіа (Стара площа). Вона утворилася в період між 1440 та 1493 роками внаслідок знесення старих будинків і  стала своєрідним прологом до наступної за нею площі перед собором - центру релігійного життя міста. На південній стороні площі знаходяться палац та башта. На північній стороні площі стоїть будівля Нового палацу , в якому зараз розмістилася міська бібліотека.

Торре Чівіка або башта Campanone побудована у середині XII століття родиною Вісконті. Повішений на ній у 1565 році дзвін був сигнальним. Зокрема, за його допомогою подавали сигнал про настання нічного часу, коли городянам заборонялося виходити на вулицю. Вежа має висоту 54 метри.

Міський палац або Палацо делла Раджіоне несе на своєму фасаді сліди венеціанського панування, вираженого не лише характерними рисами архітектури, а й рельєфним зображенням крилатого лева св. Марка. Перший міський палац, збудований на цьому місці після перемоги при Леньяно у 1176 році, згорів у XIII столітті. Пізніше будинок 1513 року було зруйновано іспанцями. У 1538-1554 роках під керівництвом П'єтро Ізабелло палац було відновлено. 

Палацо Нуово, де зараз розташована бібліотека Анжело Маі, збудований між 1590 і 1611 роками архітектором Вінченцо Скамоцці, який взяв як зразок будівлю Старої бібліотеки, побудованої Сансаовіно. У період 1648-1873 років будівля використовувалася як ратуша і в 1927-1928 як склад книг міської бібліотеки. До найцінніших екземплярів належить перше видання «Божественної комедії» Данте 1402 року видання та рукописи XIV століття.

Піднімимося сходами на міського палацу та оглянемо Стару площу звідси:

Палаццо Нуово:

Годинникова вежа Чівіка:

І іншого боку галереї міського палацу побачимо ще одну площу - Piazza del Duomо:

Тут відкривається накращий вид на головну пам'ятку Бергамо - каплицю Коллеоні. Каплиця є мавзолеєм кондотьєра Бартоломео Коллеоні. Вона збудована в 1472-1476 роках на стику епох пізньої готики та раннього ренесансу. Будівля є першою спорудою у стилі ломбардського раннього Ренесансу. Каплиця побудована архітектором і скульптором Джованні Антоніо Амадео, який отримав у 1472 році замовлення від Коллеоні на будівництво поминальної капели для нього самого та його родини.

Деталі каплиці:

Венеційський лев:

Сппускаємося вниз по сходах і виходимо на Piazza del Duomо:

Каплиця Коллеоні є частиною великої базиліки Санта-Марія-Маджоре - найбільш значної з усіх церков міста. Але розташована настільки невдало, що через навколишні будівлі можна бачити лише її окремі фрагменти.

Церква будувалася у декілька прийомів. Почав її будувати магістр Фредо 1137 року у романському стилі. У 1187 році церква була освячена, а в 1210 закінчена. 1340 року почалася її перебудова в готичному стилі. Кампанілла була розпочата у XIII столітті, але закінчена лише у 1591 році. Внутрішнє оздоблення створювалося у XVI-XVIII століттях. Від фресок епохи Треченто збереглися лише фрагменти у поперечному нефі. У храмі спочиває композитор Гаетано Доніцетті (1797—1848).

Архітектурні деталі балиліки Санта-Марія-Маджоре:

Баптистерій на площі Дуомо:

На площі Дуомо також розташований Бергамський собор (Дуомо) - порівняно пізня споруда, що увібрала в себе елементи багатьох стилів і задуми кількох поколінь архітекторів. Освячений храм у 1638 році в ім'я св. Карло Фонтана.

Via Colleoni, що веде до площі Цитаделі:

Одна з башт Старого міста:

Площа Цитаделі та цитадель Вісконті:

Вид з цитаделі Вісконті:

На фунікулері, що біля площі Цитаделі, варто піднятися на пагорб Віа аль Кастело.

На пагорбі розташований замок Сан-Віджіліо (Castello di San Vigilio) – старовинні укріплення у Верхньому місті. 

Замок розташований на пагорбі, що панує над навколишньою місцевістю. З нього відкриваються воістину чарівні краєвиди на старовинні вулички та будови міста Бергамо, а також на засеіжені Альпи.

Вид на Старе місто:

Між Старим містом і вокзалом є площа Ларго Порта Нуова. Порта Нуова  - це монументальні ворота міста Бергамо. Вони побудовані в неокласичному стилі в 1837 році з нагоди вступу до міста Фердинанда I Австрійського (1838 рік) за попереднім проектом 1828 року архітектора Джузеппе Кузі.

Церква Санта-Марія-Іммаколата-делле-Граціє на площі Нуово:

Вид на Старе місто з площі Нуово:

Аеропорт Бергамо і засніжені Альпи:

Попередня стаття
Мілан