15 найцікавіших маловідомих містечок Європи

Більшість українських туристів "заточено" на столицях чи на курортних містах. По-перше, вони у всіх на слуху, по-друге - так зручно і вигідно туроператорам, послугами яких ще досі користується переважна більшість туристів. Проте кожний вільний мандрівник знає, що все найцікавіше, що може бути в країні, знаходиться далеко від столиць. Сьогодні розповім про маловідомі, але з моєї точки зору найцікавіші містечка європейських країн.

Друзі, запрошую підписуватися на мій телеграм-канал. Так ви будете оперативно дізнаватися про нові пости на сайті: https://t.me/andytravelclub 

15. Алкмар (Нідерланди)
Усім відомий Амстердам дійсно є одним з найцікавіших великих європейських міст. Проте навколо нього є багато невеликих містечок, в яких зберігся дух старої консервативної Голландії без натовпів туристів і популярних туристичних розваг на кшталт кава-шопів з легкими наркотиками та вітринами з дівчатами легкої поведінки. Одне з таких містечок - Алкмар, що знаходиться в 40 кілометрах на північ від Амстердама.

Як і Амстердам, Алкмар пронизаний мереживом каналів, на береги яких своїми різнокольоровими фасадами виходять старовинні будинки.

Крім великої кількості міських будинків 16-18 століття, до найцікавіших пам'яток Алкмара належить міська палата вагів, міська ратуша (обидві - 1 століття), "податкова" башта (1622 рік) та декілька пізньоготичних храмів 15-16 ст. Щорічно в Алкмарі проводяться яскраві фестивалі сиру.

Міська палата вагів


Міська ратуша


"Податкова" башта

Як дістатися: Поїзди з центрального вокзалу Амстердама до Алкмара курсують кожні 30 хвилин. Час в дорозі - близько 40 хвилин.

14. Вітре (Бретань, Франція)
Вітре - найколоритніше містечко Бретані, де практично ідеально зберігся історичний середньовічний центр.

Казковий середньовічний замок Вітре з високими конусоподібними баштами знаходиться на вершині пагорба Сан-Крю в західній частині старого міста.

Крім дуже фотогенічного замку місто займає третє в Бретані місце по кількості фахверкових будинків. При чому фахверки у Вітре дуже різноманітні і несхожі один на другий. Тут є цілі квартали фахверкових будинків і гуляння по вузьким і кривим вуличкам Вітре перенесе вас у справжнє середньовіччя.
}

Додаткового колориту старому Вітре надає те, що місто оточено оборонними мурами з баштами і брамами.

Як дістатися: поїхати до Вітре можна поїздом як з Ренна (20-30 хвилин), так і з Парижу з вокзалу Монпарнас (понад 2 години). Вокзал - в самому центрі міста, який, до речі, дуже компактний.

13. Віпітено (Південний Тіроль, Італія)
Австрія і Італія з'єдналися воєдино у маленькому містечку Віпітено, що знаходиться на кордоні двох держав. Поселення лежить в регіоні Тіроль - найцікавішому куточку Альп. Крім високих скелястих гір і багаточисельних величних замків, кожне тірольське містечко - це старовинні кольорові будинки з еркерами і ажурними вивісками:

Місто стало італійським лише після Другої світової війни. До того воно називалося Стерцинг і належало Австрії. Навіть сьогодні його належність до Італії - номінальна: на вулицях чутно лише німецьку мову.

У Віпітено всього одна старовинна вуличка, але ж яка!

Як дістатися: Добратися до Віпітено можна електричками з Інсбрука (з пересадкою в Бреннеро) або з Тренто - столиці регіону Південний Тіроль.

12. Віанден (Люксембург)
В непримітному Люксембурзі, столиці герцогства - натовпи туристів. В середньовічному Віандені з приголомшливим замком і автентичним старим містом з вузькими вуличками і кольоровими кам'яницями - жодного туриста. Логічного пояснення щодо цього факту в мене немає. Але все ж таки дав пораду тим, хто збирається в цю міні-державу: якщо в вас буде день чи півдня в Люксембурзі, не витрачайте його на столицю. Сміло їдьте в Віанден. В цьому маленькому містечку - весь Люксембург!

Віанден, передусім, відомий найбільшим, найфотогенічнішим і одним з найдавнішим в Прирейнській області замком, який височіє над однойменним містечком. Він відомий і тим, що в місті часто зупинявся Віктор Гюго.

На відміну від сусідніх Бельгії та Німеччині, традиційна стара забудова в містечках Люксембургу досить стримана. Але при цьому вона не втрачає свого шарму.

Як дістатися: електричною з Люксембургу (столиці герцогства) чи Л'єжу (Бельгія) до станції Еттельбрюк, далі - автобусом. До речі, денний проїзний по всій країні на всі види транспорту коштує всього 4 євро.

11. Льондек-Здруй (Нижня Сілезія, Польща)
Здавалось би, що ще можна знайти в Східній Європи після вселяких францій, німеччин, бельгій чи швейцарій? Виявляються, що навіть в Польщі є місця, які спонукають розбалуваного мандрівника впадати в екстаз від побаченого. Йдеться, про маленький регіон польсько-чесько-німецького прикордоння у передгіррях Судетів, відомого як Нижня Сілезія. Кожне містечко в цьому регіоні - неповторне, і могло би потрарити до цього списку. Льондек-Здруй - лише один з них.

Льондек - це курортне містечко, відоме своїми термальними джерелами. Архітектура площі Ринок і навколишніх вуличок з яскравими бароковими будиночками навряд чи залишить когось байдужим.


Ратуша в Льондеку

На околиці містечка можна знайти шматочок Австрії - фізіотерапевтичний заклад "Войцех" в стилі бароко:

10. Люнебург (Нижня Саксонія, Німеччина)
Люнебург знаходиться поруч з Гамбургом, хоча й адміністративно належить до землі Нижня Саксонія. Досі пам'ятаю, в якому дитячому захваті я був у перші хвилини, коли його побачив. Втома від важкої ночі у нічному поїзді з Мюнхена в Гамбург різко змінилася позитивним настроєм від багатокольорової цегляної готики цього північного ганзейського міста. Про існування Люнебурга я дізнався за день до свого вильоту в Німеччину. Випадково клацнувши в Google Earth на фотографії міста, миттєво вирішив - треба їхати. За своєю красою Люнебург стоїть поруч з найкрасивішими містами північної Європи: Гданськом, Брюгге, Гентом і Амстердамом.
Люнебург

Серце міста - площа Am Sande ("Піщана площа") - один з найкрасивіших та найкраще збережених майданів Європи, забудований історичними будинками у стилі цегляної готики - будинками гільдій та житлово-комерційними будинками.
Люнебург

Найбільш примітною будівлею площі Am Sande є будинок торгово-промислової палати. Він був збудований у 1548-1549 роках у ренесансному стилі з подвійним фронтоном.
Люнебург. Будинок торгово-промислової палати

Досить мальовничій куточок старого міста - площа Stintmarkt. Ії назва походить від того, що в давнину тут торгували корюшкою (німецькою - Stint). Звідси можна любуватися пейзажом з рікою та гарними будиночками.
Люнебург. Площа Stintmarkt

Як дістатися: Регіональний поїзд з Гамбургу довезе до Люнебурга за 30-40 хвилин.

9. Трогір (Далмація, Хорватія)
Трогір - маленьке містечко, історична частина якого лежить на острові розміром приблизно 500 на 200 метрів і повністю включена до Списку світової спадщини Юнеско. Не дивлячись на натовпи туристів біля основних визначних пам’яток, Трогір складає враження затишного містечка, вузенькими вуличками якого можна блукати годинами.

Вулочки Трогіру:

Портал собору св. Лаврентія, виконаний майстром Радованом. Цей шедевр далматинського мистецтва закінчено у 1240 році. Його багато численні сюжети окрім біблейських, зображують різні види занять середньовічних далматинців.

Годинникова вежа - домінанта центральної частини міста:

Міську набережну трогірці ласкаво називають «Рівою»:

Як дістатися: в Трогірі знаходиться міжнародний аеропорт "Спліт". Майже всі туристи, що їдуть відпочивати в Хорватію, летять в цей аеропорт.

8. Куфштайн (Тіроль, Австрія)
Куфштайн - одне з найгарніших міст Тіроля (хочя в Тіролі й важко знайти щось не найгарніше), який стоїть серед Альп на півшляху між Зальцбургом і Інсбруком. За красою він не поступається ні першому, ні другому. Місто розташовано в 2 кілометрах від кордону з Німеччиною, а його краса поєднала в собі і Австрію, і Баварію, і Швейцарію. Потужна фортеця вражає з першого погляду, так само, як і безліч іграшкових будинків в центрі міста.

Фортеця в Куфштайні вперше згадується у 1205 році як „Castrum Caofstein“. Її розбудував 1415 р. баварський герцог Людвиг ІІ Бородатий. Фортецю видно з усіх куточків міста.

Історичний центр в Куфштайні маленький, але дуже насичений усім цікавим. На центральній площі Stadtplatz розташовано багато старовинних різнокольорових будинків.

Від центральної площі на південь відходить вузенька вуличка Romerhofgasse з типово тірольською забудовою. Тут яскраво відчувається дух середньовічного Тіролю.

Як дістатися: між Зальцбургом і Інсбруком курсує багато поїздів.

7. Ансі (Верхня Савойя, Франція)
Ансі (Annecy) - місто-мрія посеред Савойських Альп на березі мальовничого однойменного озера. Місто є столицею департаменту Верхня Савойя і налічує всього близько 50 тис. населення. Ансі надзвичайно багатий на туристичні цікавинки. Передусім сюди їдуть за поштівковим видом на Острівний палац (Palais de L`isle) - колишній замок-в'язницю.

Над містом височіє замок графів Женевських, а саме старе місто забудовано середньовічними різнокольоровими будиночками з аркадами. Особливо багато таких будинків на вулицях Сент-Клер (Rue Sainte-Claire‎) та Rue Genette.

Неймовірне задоволення отримуєте від прогулянки набережною, з якої відкриваються чудові види на озеро Ансі та Савойські Альпи. Альпійське озеро Ансі - одне з найчистіших у світі. Гарний вид на озеро і Савойські Альпи відкривається з набережної біля впадіння річки Тіу в озеро:

А ще Ансі називають "Савойською Венецію" через багаточисельні канали, які пронизують історичний центр. Ансі часто називають "Савойською Венецію". Через місто проходить розгалуження каналів Тіу (Canal du Thiou), які з'єднують озеро Ансі з річкою Ф'є. Деякі будинки виходять фасадами на канали, як у Венеції:

Візитка картка Ансі - Острівний палац (Palais de L`isle), що стоїть на маленькому острові посеред каналу Тіу. Іноді його називають "замок-корабель", а місцеві жителі - старовинною в'язницею, оскільки в цій будівлі дійсно колись розташовувалася тюрма. Замок стоїть на крихітному острівці, його будівля займає усю територію цього клаптика суші. Кут замку, схожий на корабельний ніс, вважається найзнаменитішим видом Ансі.

Як дістатися: Найкраще в Ансі добиратися з Женеви. З женевського аеропорту і самого міста сюди курсують багато автобусів. Час в дорозі - близько години. З французькими містами сполучення незручне. Так викладає, що Ансі так і не встигло інтегруватися у Францію після приєднання Верхньої Савойї у 1860 році...

6. Айнбек (Нижня Саксонія, Німеччина)
Маленьке ганзейське містечко в Нижній Саксонії зовсім не відоме туристам. Сторінка про Айнбек навіть відсутня в українській Вікіпедії, а в містечко не ходять поїзди: треба виходити на станції Salzderhelden поблизу Геттінгена, а далі їхати автобусом. Місто - це клондайк збережених в оригіналі дерев'яних фахверкових будиночків 16 століття з різьбою та розписами на історичні сюжети. Об'їздивши майже всю Німеччину, можу сміливо сказати - Айнбек входить у п'ятірку найгарніших міст країни, вартих обов'язкового відвідання.
Айнбек. Фахверковий будинок

Стара ратуша в Айбеку - неперевершена і ні на жодну не схожа. Оригінальна будівля з трьома вежечками була збудована у 16 столітті:
Айнбек. Ратуша

На Ринковій площі поруч з ратушою розташовано декілька відомих старих будівель, зокрема Brodhaus та Ratsapotheke:
Айнбек. Ринкова площа

На захід від Ринкової площі веде довга вулиця Tiedexer Straße, повністю забудована фахверковими будинками 16 століття в одному стилі:
Айнбек. Tiedexer Straße

Один з найвідоміших будинків Айнбека - Eickesches Haus, збудований у 1612 році названий за ім'ям власника Eicke. В будинку розташований туристичний інфоцентр.
Айнбек. Eickesches Haus

Особливий вид фахверкових будинків - будинки, які вкриті лускою з чорного сланцю:
Гослар

Як дістатися: електричками, що курсують між Ганновером і Геттінгеном. Виходити треба на станції Salzderhelden, далі - приміським автобусом.

6. Сьон (кантор Вале, Швейцарія)
Сьон разом із Штайн-ам-Райном та Люцерном входить в трійку найкрасивіших міст Швейцарії. Щоб його подивитися, вам не обійтись декількома годинами. В Сьоні і околицях стільки всього цікавого, що на все це потрібний повний день. Місто лежить у вузькій долині річки Рона в Пеннінських Альпах. Залізти на будь-який пагорб в місті чи біля міста, і перед вами з'явиться запаморочлива панорама міста і Альп. Особливо вражають два пагорби посеред міста, на який гармонійно височіють два замки. Вулички міста вражають не менше: ратуша і середньовічні різнокольорові будиночки чудово доповнюють гори і замки.

В Сьоні - аж 5 замків. Серед них найбільше виділяються два: Валер і Турбільон. Кожний з них розташований на вершині пагорбів, як височіють над центром міста:

А так виглядає місто з одного з замкових пагорбів:

Центральна пішохідна вулиця Сьона - Rue du Grand-Pont. Тут знаходиться ратуша і багато яскравих середньовічних будинків:

Головною спорудою Rue du Grand-Pont є міська ратуша (Hôtel de Ville). Фундамент будівлі був закладений ще древніми римлянами в 377 році.

Але все найцікавіше в Сьоні знаходиться в середині кварталів - на вузьких вітіюватих крутих вуличках.

Щоб отримати повне задоволення від Сьона, треба обов'язково піднятися на пагорб du Mont d'Orge на захід від міста. Тут знаходиться мальовниче альпійське озеро Lac du Mont d'Orge:

Як дістатися: поїздом з Женеви (кожні півгодини). Час в дорозі - 2 години.

Брюгге (Західна Фландрія, Бельгія).
Південна Венеція - так дуже часто називають Брюгге – місто-казку, про яке мріє кожний мандрівник і шанувальник старовини. У 2010 році Брюгге був визнаний найчарівнішим містом Європи. Показувати тут є що: тисячі кольорових середньовічних пряничних будиночків, грандіозна беффруа, занадто готична ратуша, багато не менш готичних храмів, міські оборонні споруди і, навіть, трохи сільського колориту.

"Прянічні" бюргерські цегляні будинки - головна фішка Брюгге:

Замість традиційної для західноєвропейських ринковий майданів ратуші, на Ринку в Брюгге розташований головний його символ – беффруа. Беффруа з’явилися в північно-західній Європі задовго до будівництва ратуш. Спочатку вони служили сторожовими вежами, де висів набатний дзвін. Така вежа була символом свободи міста. Поступово в приміщенні веж стали розміщати зал засідань міської ради, місце для зберігання скарбниці, документів, печатки, торгові приміщення. Тому що усередині веж для всього цього не вистачало місця, то в підніжжя беффруа стали пристроювати спеціальний будинок. У такий спосіб поступово беффруа перетворилися на ратуші. Беффруа в Брюгге датується XIII століттям:

Західну частину Великого Ринку займають колишні суконні ряди, де в давні часи виставляли на продаж фламандське сукно. Тут же розташований пам’ятник Яну Брейделю і Пітеру Конику – героям битви Золотих шпор у 1302 році, яка поклала кінець конфлікту між ремісниками і торгівцями Брюгге.

Міська ратуша стоїть на площі Бург, яка наряду з сусідньою площею Великий Ринок вважається головним майданом Брюгге. Ратуша в Брюгге - пам’ятка готичної архітектури XV століття, яскравий приклад забудови середньовічного фламандського міста. Її багатство й пишність дозволяють судити про важливе економічне й політичне значення середньовічного Брюгге. Створена в традиціях церковної готики, вона стала законодавицею моди у фламандській громадській архітектурі свого часу.

Брюгге не дарма називають "Північною Венецією":

Як дістатися: багаточисельні поїзди з Брюсселя (час в дорозі - трохи більше 1 години).

Сігішоара (Трансільванія, Румунія)
Тут середньовічний дух зберігся найкраще серед усіх європейських міст. Середньовіччя в Сігішоарі, як і в Трансільванії – справжнє, яскраве і не намальоване. Місто відоме, передусім, як батьківщина Влада Цепеша – графа Дракули. В часів його народження в Сігішоарі майже нічого не змінилося.

Місто заснували німецькі колоністи із Саксонії. Перша документальна згадка про місто датується 1280 р. Вони побудували на пагорбі середньовічну фортецю, кілька храмів та всесвітньовідому Годинникову вежу. Сігішоара відома в історії також під німецькою назвою Шесбурґ (нім. Schäßburg) та угорською — Шегешвар (Segesvár). Назву Сігішоара місто отримало 1435 р.

Старе місто розташоване на невисокому пагорбі, який з усіх боків укріплений баштами та брамами:

На центральній площі міста - площі Цитаделі - дуже тихо і затишно:

Для більшості туристів Сігішоара - це, передусім, батьківщина графа Дракули. Жовтий будинок, де народився Влад Цепеш, видно з центральної площі. В будинку розташований чудовий ресторан.

Поруч з будинком Дракули - 64-метрова Годинникова вежа (Turnul cu Ceas), яка була збудована у 13 столітті. На башті є годинник та фігурки, що рухаються:

Але найцікавіше в Сігішоарі - це старовинні вулички з різнокольоровими середньовічними будинками.

Середньовіччя в Сігішоарі справжнє, не намальоване.

Як дістатися: поїздами з Брашова і Сібіу

Штайн-ам-Райн (кантон Шаффгаузен, Швейцарія)
Невелике (близько 4 тис. мешканців) і одне з найкрасивіших швейцарських містечок розташувався на річці Рейн неподалік віт того місця, де з ним з’єднується Боденське озеро. Шарм цього середньовічного розписного містечка не залишить байдужим нікого.

По суті Штайн-ам-Райн - це одна пішохідна вуличка довжиною всього 500 метрів, на який зосередилися середньовічні кам'яниці з розписними фасадами, аналогів яким немає більше ніде. Цю вуличку оточують ще декілька кварталів з фахверковими будиночками, залишками середньовічних фортифікацій та старим бенедиктинським абатством. Усе старе місто Штайн-ам-Райна - суцільна пам'ятка. Можна нескінченно розглядати деталі розписів будинків, знаходити чергові деталі обробки і просто насолоджуватися казковою атмосферою.

Родзинкою старого міста є ратуша та велика кількість будинків з мальовничими розписами по штукатурці на головній вулиці. Розміри і сюжети різноманітні, від античних і біблейських на пів-будинки, до декоративних і невеликих. Сама будівля ратуші (rathaus) відноситься до XVI століття. Довгий час вона використовувалася як торговий дім. Зал ради був перетворений в музей і містить колекцію старих міських документів, зброї, обладунків, а також символів і гербів міста Штайн-ам-Райн.

Розписні будиночки, що вишикувалися в ряд на Rathausplatz, є буквально витворами мистецтва. Вони зачаровують туристів своїми фресками і маленькими балкончиками-еркерами, що зберігають дух давно минувшої епохи.

Високо над Старим містом височіє фортифікаційні укріплення замку Hohenklingen, збудованого близько 1200 року.

Undertor ("Нижні ворота") були частиною міської стіни. Вони були побудовані в 1367 році.

Різноманіття фахверкових будинків в старому місті:

Як дістатися: електричками з міста Вінтертур

Ія (Санторіні, Греція)
Маленьке містечко Ія розташовано на острові, який з'явився в результаті найсильнішого з відомих людству вивержень вулкану, яке асоціюють з біблейськими подіями всесвітньої темряви і морських відливів, пов’язаних з відходом євреїв з Єгипту. Після виверження острів Санторіні розвалився на декілька островів, а всередині його утворилася величезна кальдера, яка заповнилася морем.

Найбільший з островів, які утворилися після виверження вулкану, називається Тіра. На ньому розташовані три невеликих міста, які майже 4 тисячі років тому буле стерті з обличчя планети, а сьогодні є неймовірно красивими. Найцікавішим містечком вважається Ія. Саме з Ії - всі поштівкові види Санторіні і Греції:

Ія набула популярності завдяки своєму зовнішньому вигляду. Вузькі вулички і пофарбовані у білий колір будинки, з кулястими дахами притягають багато мандрівників.

Особливо приваблюють туристів традиційні для Греції бані православних храмів:

Вітряки - обов'язковий атрибут Егейських островів:

Головна вулиця Ії та годинникова вежа:

У найвищій точці міста лежать розвалини колись величної венеціанській фортеці. Сьогодні це місце особливо популярно серед туристів оскільки, так виявляє собою прекрасний оглядовий майданчик з кутом огляду 360 градусів. Кожен вечір тут збираються безліч гостей міста, щоб насолодитися приголомшливої краси заходом, яким так славиться Ія.

Як дістатися: з Афін на Санторіні літає лоу-кост RyanAir (ціна - від 10 євро в один кінець)

Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub