КУРДИСТАН і МЕСОПОТАМІЯ

Подорож в країну, якої не існує

Південно-Східна Туреччина і Північний Ірак

 • 30 травня - 5 червня 2021 р.
 • $850
 • 10
 • електронна віза Іракського Курдистану

Стань частиною команди пригод!
30 травня ми  вирушаємо у Месопотамію, у подорож в країну, якої не існує - Курдистан. Курди - це одна з найбільших націй у світі, яка не має власної держави. Але вони мають свою власну автономію на півночі Іраку - найбезпечнішого і найрозвинутішого регіону країни. Ми побуваємо у турецькому та іракському Курдистані та поглянемо одним оком на Курдинстан сирійський.
 
Ми не лише зануримося у життя, культуру та кухню продавніх народів - курдів, ассирійців, єзидів. Але й побачимо декілька біблейських міст: Урфу, де народився Авраам; Амадію, звідки прийшли 3 волхви; Харран, який неодноразово згадується у Старому Завіті, середньовічний Мардін з вузькими вуличками. А ще ми будемо насолоджуватися природними дивами - глибокими гірськими каньйонами та водоспадами. 
 
Нам потрібно заздалегідь отримати електронну візу Іракського Курдистану у дипломатичному представництві Курдистану у Польщі. Для цього потрібно написати лист на пошту консульства: poland@gov.krd, написавши про намір відвідати Курдистан. Вони оперативно надішлють анкету, яку треба заповнити. І реквізити для оплати консульського збору - 10 євро. За декілька днів віза буде у вас на електронній пошті.
 
Перед поїздкою нам треба зробити ПЛР-тест не раніше ніж за 72 год. до виліту у Туреччину. 
Ще один тест зроблять при в'їзді в Іракський Курдистан. Він коштує 50 долларів. Ми його будемо використовувати при поверненні до Туреччини (його дія - 72 години, ми вписуємося в цей термін)
 
Комфорт не обіцяю!)

Головні враження від подорожі

Програма подорожі по днях

День 1

Біблейські Урфа і Харран - батьківщина Авраама

День 1, неділя
Зранку прилітаємо у місто Шанлиурфа (біблейська Урфа) з Анкари. Наймаємо мікроавтобус або таксі і відправляємося дивитися на найстарішу споруду у світі - храмовий комплекс Гебеклі-Тепе. Уявіть, що йому 12 тисяч років! Далі їдемо на південь - в одне з найстаріших міст у світі - Харран. Він неодноразово згадується у Старому Завіті - у найстарішій книзі Біблії - Буття. Тут оселився Террах, батько Авраама, після того, як вони покинули Ур Халдійський (Урфу). Звідси ж походив біблейський персонаж Лаван - брат Ребекки, дружини біблейського Ісаака. Старі будиночки Харрана побудовані у формі вуликів і нагадують традиційні будиночки африканських племен. Вони стоять вже декілька тисяч років і були зведені з матеріалу саман - невипаленої цегли з суміші глини, соломи і піску. В них було прохолодно навіть під час жорстокої літньої спеки. Після обіду ми прибудемо у біблейську Урфу. Відвідаємо старе місто, давню фортецю, величні мечеті та став зі священними карпами та мечеттю Халіль-Раман. Саме тут знаходиться печера, де народився Авраам. Ми заселимося у традиційний готель, розташований напроти місця народження Авраама і відправимося у пошуках традиційного ресторану східної кухні. Ночівся в готелі в Шанлиурфі
День 2

Середньовічний Мардін та ассирійські монастирі

День 2, понеділок
Зранку треба добре виспатися, адже наступна ніч в нас буде майже без сну. Снідаємо, їдемо на таксі на автостанцію, сідаємо на автобус та їдемо в місто Мардін (2,5 години). Приїдемо в Мардін ближче до обіду. Вперше чергу заїдемо в офіс автобусної компанії, щоб купити квитки на нічний рейс в іракський Ербіль. Потім беремо таксі і їдемо дивитися один з давніх монастирів ассирійців. Цим монастирям - більше 1500 років, а сам Мардін вважається найбільшим осередком християнства на Близькому Сході і є місцем компактного проживання ассірійців - одного з прадавніх народів світу. Ми встигнемо прогулятися вузькими вуличками Мардіну. Але ми сюди ще повернемося після Іраку. Адже Мардін - найкрасивіше і найколоритніше місто Курдистану, яке заслуговує на те, щоб тут провести більше ніж один день. Ввечері сідаємо на комфортабельний нічний автобус, щоб їхати в Ірак. Після перетину турецько-сирійського кордону треба здати ПЛР-тест (50$). Ми будете вражені рівнем інфраструктури Іракського Курдистану ще в перші хвилини: які тут якісні дороги і монументальні тунелі! Зранку прибудемо в Ербіль - столицю Іракського Курдистану.
День 3

Ербіль - столиця Іракського Курдистану

День 3, вівторок
Зранку залишаємо речі в готелі і йдемо гуляти по Ербілю. Ербіль - комфортне і розвинуте місто, де ідеально поєдналися сучасність та минуле. Ми побачимо величезну цитадель в центрі міста, де вже 6000 років безперервно живуть люди. Побуваємо на традиційному східному базарі, зайдемо в декілька мечетей, відвідаємо парки у стилі східних персидських садів з давніми спорудами і сучасною парковою архітектурою. А ввечері підемо знайомитися з традиційною курдською кухнею в один з ресторанів. Ніч в готелі в центрі Ербілю.
День 4

Каньйон Равандуз та водоспади

День 4, середа
Зранку комфортабельним мінівен з водієм забере нас з готелю, щоб 2 дні повозити найцікавішими місцями Іракського Курдистану. Ми прямуємо на південний схід у бік гір Загрос дуже мальовничою гірською дорогою, яку ще у 30-х роках минулого століття збудував британський офіцер Гамільтон. По дорозі ми побачимо давню фортецю та каскади водоспадів Бікхал. До речі, ці водоспади зображені на іракських купюрах. Наша головна мета - це нереально глибокий і мальовничий каньйон біля містечка Равандуз. Це - круті природні кам'яні стіни висотою декілька сотень метрів, між якими тече гірська річка і проходить дорога. По дорозі до нашого готелю ми зупинимося ще в декількох місцях, щоб подивитися чудові панорами навколишніх гір і каньйонів. Заночуємо в містечку Акре.
День 5

Єзиди та біблейська Амадія

День 5, четвер
Зранку - коротка прогулянка по Акре і їдемо далі на захід. Перша зупинка - містечко Лаліш, де проживають єзиди. Єзиди - це окрема національність, яка сповідує свою релігію - єзидизм. В останні роки вони пережили справжній геноцид: спочатку з боку Саддама Хусейна, а потім - з боку ІДІЛ. Ми поспілкуємося з єзидами, прогуляємося містечком і відвідаємо їхній головний храм. Далі їдемо в Амадію - давнє місто, засноване ще у ІІІ тисячолітті до нашої ери. Місто розташовано на плато розміром 1000 на 500 метрів на вершині високого пагорба. Спочатку ми подивимося на нього з сусідньої гори, а потім увійдемо туди через єдиний вхід, щоб прогулятися вузькими тисячолітніми вуличками. До речі, саме з Амадії походять 3 біблейські волхви, які принесли дари новонародженому Ісусу у Віфлеєм. По дорозі у місто Дахук встигнемо зупинитися ще в декількох мальовничих місцях. Ввечері сідаємо на нічний автобус в Дахуку і повертаємося у Турецький Курдистан.
День 6

Середньовічний Мардін

День 6, п'ятниця
Рано з ранку прибудемо в Мардін. Мардін-найкрасивіше місто цього регіону. Крім курдів, тут проживають ассирійці, араби, турки та вірмени, що вижили після геноциду. Мардін - це лабіринти вузьких вуличок і сходів. Тут неможливо проїхати машиною, адже місто розташоване на схилі гори, а його вулиці - це переважно сходи та вузькі проходи. В міст багато християнських храмів, монастирів, медресе, а над самим містом на горі височіє фортеця. Біля Мардіну проходить кордон з Сирією. Рівнини Сирійського Курдистану добре видно з будь-якого місця в Мардіні. Ночівля в готелі у старому місті в Мардіні
День 7

Діярбакир - головне місто Турецького Курдистану

День 7, субота
Останній день нашої подорожі ми проведемо у Діярбакирі - неофіційній столиці Турецького Курдистану. Сюди ми приїдемо ранішній автобусом з Мардіну. З 1981 по 2002 рік Діярбакир був закритим містом, адже був центром опору Туреччині з боку Курдської робочої партії. Ми дослідимо величезну фортецю, міські стіни з 80 баштами, Велику мечеть, християнські храми, середньовічні вулички, східний базар. А ще, побачимо арковий міст через річку Тигр, якому понад 1000 років. Ближче до вечора - трансфер в аеропорт і повернення додому через Анкару.

Де ми будемо жити?

Всі готелі розташовані в історичних центрах міст у безспосередній близькості до визначних пам'яток.

Подорож передбачає 2-місне розміщення у номерах твін (два окремих ліжка).

Сніданки включені.

Narlı Ev Butik Otel в місті Шанлиурфа

Бутік-готель розташований у старому місті поряд з місцем, де народився Пророк Авраам. Сніданок включено.

Сайт готелю: https://narlievbutikotel.com/

Erbil View Hotel в місті Ербіль

4-зірковий готель розташований в історичному центрі Ербіля.

Сайт готель: http://www.erbilviewhotel.com/

Zinciriye Hotel у місті Мардін

3-зірковий готель у традиційному східному стилі у старому місті у Мардіні

Сайт готелю: https://www.zinciriye.com/

За що я плачу та скільки?

$850

Що входить в ціну
 • проживання (4 ночі) в готелях 3-4 зірки(двомісне розміщення)
 • сніданки в готелях
 • трансфери з аеропортів і в аеропорти
 • таксі та мінівени для переміщення по містах
 • мікроавтобус з гідом то водієм для подорожі Іракським Курдстаном
 • 4 переїзди комфортабельними автобусами: Шанлиурфа - Мардін, Мардін - Ербіль, Дахук - Мардін, Мардін - Діярбакир
 • вхідні квитки
 • супроводження протягом всього маршруту
Що не входить в ціну
 • міжнародний переліт Київ - Анкара - Шанлиурфа і Діярбакир - Анкара - Київ (зараз коштує 217$)
 • харчування (крім сніданків)
 • віза Іракського Курдистану (10 євро)
 • ПЛР-тест на турецько-іракському кордоні (50$)

Ти ще не встиг запитати — а відповідь вже є тут!

Чи підійде мені ця подорож?

Подорож підійде усім здоровим людям. Але треба врахувати, що дві ночі ми проведемо в дорозі в міжнародних автобусах. Також, ніч прильоту і відльоту також пройде в літаках і аеропортах.

Доведеться багато ходити вверх-вниз, т.я. місцевість, в яку ми їдемо, є дуже рельєфною.

Це - мандрівка-розвідка, тому комфорту нікому не обіцяю!)

Чи потрібні візи?

Для відвідання Туреччини віза українцям не потрібна.

Але потрібно заздалегідь отримати електронну візу Іракського Курдистану у дипломатичному представництві Курдистану у Польщі. Для цього потрібно написати лист на пошту консульства: poland@gov.krd, написавши про намір відвідати Курдистан. Вони оперативно надішлють анкету, яку треба заповнити. І реквізити для оплати консульського збору - 10 євро. За декілька днів віза буде у вас на електронній пошті.

Які умови в'їзду в Туреччину і Ірак у умовах Covid-19?

Перед поїздкою всім необхідно зробити ПЛР-тест не раніше ніж за 72 год. до виліту у Туреччину. 

Ще один тест зроблять при в'їзді в Іракський Курдистан. Він коштує 50 долларів. Ми його будемо використовувати при поверненні до Туреччини (його дія - 72 години, ми вписуємося в цей термін).

Чи безпечно в Іракському Курдистані?

Курдистан - найрозвинутіша і найбезпечніша частина Іраку. Бойових дій там не булонавіть під час останньої Іракської війни.

Чи потрібні якісь щеплення?

Щеплення не потрібні

Чи не пропадуть квитки на літак, якщо раптом я захворію на COVID-19?

Рекомендую придбати спеціальний вид страхування “Відміна подорожі”. Детально про нього можна почитати тут: http://andy-travel.com.ua/insurance-travel-cancellation

Яка там буде погода?

На початку квітня в Месопотамії вже буде достатньо спекотно. Середня денна температура вдень - близько 29 градусів. Дощі малоймовірні.

Не забудьте з собою тюбік крему від засмаги!

Що ми будемо їсти?

Сніданки у готелях включені у вартість.
В обід, як правило, будемо перекусувати швидким харчуванням, на вечерю - ходити в ресторани місцевої кухні.

Чи потрібна страховка?

Так, страховий поліс повинен покривати лікування COVID-19.

.