Що подивитися в Курдистані та Месопотамії? ТОП-10

Попередня стаття
Чому заступник міністра ночував на вокзалі з бомжами під час подорожі?
Наступна стаття
Експедиція-розвідка в Океанію: Фіджі, Тонга, Вануату

Біблейські місця, каньйони, замки, середньовічні місця, давні народи, колорит східних базарів та місцевої кухні - це Месопотамія. Після того,як декілька українських мандрівників минулого року побували у Месопотамії та Курдистані, нею зацікавилися українські мандрівники. В мене також в планах - відвідати цей регіон у квітні 2021 року. А перед тим, як їхати, вирішив дослідити його цікавинки і поділитися з вами.

Ми сьогодні подивимося на Верхню Месопотамію. Це територія Південно-Східної Туреччини і Північного Іраку. Крім турків та арабів тут проживають ассірійці, вірмени, єзиди та багато інших національностей. Але домінуючими є курди - одна з найбільших націй планети, яка не має своєї держави. Тому територію, яку ми сьогодні будемо досліджувати, я буду умовно називати "Курдистаном".

Отже, що на нас чекає у Курдистані/Месопотамії? Почнемо з турецької її частини.

 

Турецька Месопотамія

1. Діярбакир - умовна столиця турецьких курдів

З 1981 по 2002 рік Діярбакир був закритим містом, адже був центром опору Туреччині з боку Курдської робочої партії. В місці Діярбакірі варто дослідити могутні міські стіни з 80 баштами, Велику мечеть, християнські храми, середньовічні вулички, східний базар. А ще, побачити арковий міст через річку Тигр, якому понад 1000 років.

2. Біблейська Урфа - батьківщина Авраама

"Ур Халдейський" - мабуть кожний, хто читав "Буття" - першу книгу Біблії, пам'ятаю, що саме тут народився Авраам, який вважається не лише родоначальником євреїв і арабів, але й прабатьком усіх віруючих. Пророк, згідно переказам, народився у печері. Вона знаходиться на території мечеті Халіль-Раман. Поруч з мечеттю - став зі священними коропами. Легенда розповідає, що Авраам, кинутий в багаття, врятувався, перетворивши вогонь в воду, а палаючі поліна - в коропів.

В Урфі варто відвідати автентичне старе місто, давню фортецю, величні мечеті і традиційні будинки

3. Гебеклі-Тепе - найстаріший храмовий комплекс у світі

В декількох кілометрах на північ від Урфи знаходяться унікальні руїни. Вважаєтеся, що їм - щонайменше 12 тис. років, тобто вони в 4 рази старше за знамениті єгипетські піраміди! Найстаріший у світі храмовий комплекс будувався близько 3 тис. років. Його колони прикрашені різьбленням по каменю у вигляді тварин і абстрактних піктограм.

4. Харран з будинками-вуликами

Харран - одне з найстаріших міст у світі, яке також зустрічається у книзі Буття. Тут оселився Террах, батько Авраама, після того, як вони покинули Ур Халдійський (Урфу). Звідси ж походив біблейський персонаж Лаван - брат Ребекки, дружини біблейського Ісаака. Старі будиночки Харрана побудовані у формі вуликів і нагадують традиційні будинка африканських племен. Вони стоять вже декілька тисяч років і були зведені з матеріалу саман - невипаленої цегли з суміші глини, соломи і піску. В них було прохолодно навіть під час жорстокої літньої спеки.

5. Мардін - середньовічна східна казка

Це - найкрасивіше місто цього регіону. Крім курдів, тут проживають ассирійці, араби, турки та вірмени, що вижили після геноциду. Мардін - це лабіринти вузьких вуличок і сходів. Тут неможливо проїхати машиною, адже місто розташоване на схилі гори, а його вулиці - це переважно сходи та вузькі проходи. В міст багато християнських храмів, монастирів, медресе, а над самим містом на горі височіє фортеця. Тут можна зустрічати дивовижні світанки та заходи сонця. А ще - роздивлятися панораму безкрайньої долини, яка знаходиться вже на території Сирії.

Навколо Мардіну - батато давніх монастирів ассирійців. Цим монастирям - більше 1500 років, а сам Мардін вважається найбільшим осередком християнства на Близькому Сході і є місцем компактного проживання ассірійців - одного з прадавніх народів світу.

 

Іракський Курдистан

Перетнувши турецько-іракський кордон, ви будете вражені рівнем інфраструктури Іракського Курдистану ще в перші хвилини: які тут якісні дороги і монументальні тунелі! Іракський Курдистан - найбезпечніший і найрозвинутіший регіон країни. І курди тут мають власну автономію із столицею в місті Ербіль.

6. Ербіль - місто-цитадель

Ербіль - комфортне і розвинуте місто, де ідеально поєдналися сучасність та минуле. Тут ви побачите величезну цитадель в центрі міста, де вже 6000 років безперервно живуть люди. Варто побувати на традиційному східному базарі, зайти в декілька мечетей, відвідати парки у стилі східних персидських садів з давніми спорудами і сучасною парковою архітектурою. А ввечері обов'язково познайомитися з традиційною курдською кухнею в одному з ресторанів.

7. Равандуз - каньйон неземної краси

Равандуз - це нереально глибокий і мальовничий каньйон біля однойменного містечка. Це - круті природні кам'яні стіни висотою декілька сотень метрів, між якими тече гірська річка і проходить дорога. А навколо - ще багато місць, де можна подивитися чудові панорами навколишніх гір і каньйонів.

8. Водоспади Бікхал

З Ербілю до Равандузу у бік гір Загрос веде дуже мальовничу гірська дорога, яку ще у 30-х роках минулого століття збудував британський офіцер Гамільтон. По дорозі ми побачимо давню фортецю та каскади водоспадів Бікхал. До речі, ці водоспади зображені на іракських купюрах. І невипадково: сюди на вікенд приїжджають навіть з Багдаду.

9. Лаліш - духовна столиця єзидів

В містечку Лаліш проживають єзиди. Єзиди - це окрема національність, яка сповідує свою релігію - єзидизм. В останні роки вони пережили справжній геноцид: спочатку з боку Саддама Хусейна, а потім - з боку ІДІЛ. Варто поспілкуватися з єзидами, прогулятися містечком і відвідати їхній головний храм. Так, головна святиня єзидів знаходиться тут, в Лаліші.

10. Місто трьох волхвів Амадія

Амадія - давнє місто, засноване ще у ІІІ тисячолітті до нашої ери. Воно розташовано на плато розміром 1000 на 500 метрів на вершині високого пагорба. Спочатку варто подивитися на нього з сусідньої гори, а потім - увійти туди через єдиний вхід, щоб прогулятися вузькими тисячолітніми вуличками. До речі, саме з Амадії походять 3 біблейські волхви, які принесли дари новонародженому Ісусу у Віфлеєм.

_____________________________________________________________________________________________-

Це - лише декілька куточків Месопотамії, які ми відвідаємо під час нашої експедиції розвідки, яка відбудеться з 11 по 17 квітня. Програму і умови можна подивитися тут: https://andy-travel.com.ua/tour/kurdystan-apr2021

 

Інформація щодо віз та ПЛР-тестів

Віза для в’їзду до Туреччини для українців не потрібна.

Для в’їзду в Іракський Курдистан необхідно заздалегідь отримати електронну візу Іракського Курдистану у дипломатичному представництві Курдистану у Польщі. Для цього потрібно написати лист на пошту консульства: poland@gov.krd, написавши про намір відвідати Курдистан. Вони оперативно надішлють анкету, яку треба заповнити. І реквізити для оплати консульського збору - 10 євро. За декілька днів віза буде у вас на електронній пошті.

ПЛР-тест має бути зроблений пізніше ніж за 72 год. до прибуття в Туреччниу, тобто не раніше 5:00 годин 8 квітня. Тест має бути НЕГАТИВНИЙ, англійською мовою з ім'ям і прізвищем, вказаним як в закордонному паспорті. Перед поїздкою необхідно заповнити Форму для в’їзду до Туреччини: https://register.health.gov.tr/ Форма повинна бути заповнена не раніше ніж за 72 години до виліту з Борисполя. Після заповнення форму необхідно роздрукувати та пред'явити при реєстрації на рейс разом з ПЛР-тестом.

Ще один тест зроблять при в'їзді в Іракський Курдистан. Він коштує 50 доларів. Якщо в Іракському Курдистані встигнути все за 3 доби, то її можна використовувати при поверненні до Туреччини (його дія - 72 години).

Цікаво? Захотілось побувати в Курдистані та Месопотамії? Приєднуйтесь до мандрівки! Ми стартуємо 11 квітня, наша подорож триватиме тиждень: https://andy-travel.com.ua/tour/kurdystan-apr2021

Попередня стаття
Чому заступник міністра ночував на вокзалі з бомжами під час подорожі?
Наступна стаття
Експедиція-розвідка в Океанію: Фіджі, Тонга, Вануату