Брюссель: Grote-Markt і Нижнє місто

Попередня стаття
Ратуша в Брюсселі
Наступна стаття
Гданськ: острів шпіхлерів (Wyspa Spichrzów)

Після ратуші № 1 в Європі маю честь презентувати вам майдан, який багато туристичних ресурсів називають найкрасивішою та найелегантнішою площею Європи. І називають не безпідставно, адже саме на Гран-плас (або Гроте Маркт, Великий Ринок) стоять найгарніші кам’яниці, які мені колись доводилося бачити, королівський палац та красуня ратуша. Втім, сьогодні розповідь не лише про площу, а в цілому про центральну частину Брюсселя, яка називають Нижнім містом. Насолоджуйтесь брюсельською мрією тут і сьогодні, адже в завтрашньому продовженні розповіді про столицю Бельгії акценти будуть трохи інші.

Справа у тому, що протягом декількох століть у Брюсселі мав місце конфлікт між франкомовним і фламандським суспільствами, завдяки чому дві частині міста – нижня в верхня, розбудовувалися відокремлено, кожна зі своїми культурними, архітектурними і економічними особливостями. У центрі міста, тобто Нижньому місті, в архітектурі переважають середньовічні будинки у фламандському стилі, зокрема, у стилі фламандського бароко і брабантской готики. Саме про неї сьогодні і мова.

Найбільш яскравий приклад фламандської архітектури Брюсселя - ансамбль площі Гран-плас, створений в XVI - XVIII століттях. Площа, розташована в самому центрі Брюсселя, воістину заслуговує своє звання найкрасивішої і найбільш елегантної в Європі. Будинки, що оточують площу з усіх боків рівним квадратом, начебто виточені з каменю талановитими майстрами, являють собою найбільші шедеври світової архітектури під відкритим небом. Розмір майдану зовсім невеликий: довжина 100 метрів, ширина – всього 68 метрів.

Домінантою площі є ратуша, з якою ми вже докладно знайомилися у минулій розповіді. Цей шедевр фламандської готики був зведений на початку XV століття.

 

Ринкова площа у Брюсселі виникла ще в XII столітті на місці висушених боліт. В XIII столітті був побудований Хлібний будинок, який, як випливає з назви, використовувався для зберігання хліба. Пізніше цей будинок став називатися Будинком короля. Цікаво, що в нідерландській мові дотепер використовується більш стара назва (Хлібний будинок), у той час як на французькій цей будинок називається «Будинок короля».

В «Будинку короля», незважаючи на назву, ніколи не жив жоден король. Будинок служив по черзі складом для пекарів, трибуналом і в'язницею. В 1873 році архітектор Віктор Ямар переконструйовував будинок у стилі готики. У наші дні в «Будинку короля» перебуває Муніципальний музей.

Великий Ринок оточують будинки гільдій, побудовані в XVII столітті. Кожний з них має свою назву і кожний належав колись певній гільдії. Так, наприклад, кам’яницю «Вовчиця» займала гільдія стрільців з лука, будинок «Візок» був побудований в 1697 році гільдією виробників масел і жирів. Деякі будинки, такі як «Дуб», «Лисеня», відрізняються досить простою архітектурою.

Кам’яниці стоять щільно одна до одної: Будинок маляра, Будинок кравця, Будинок м'ясника, Будинок човняра… У кожного будинку своя назва й свій символ: будинок-зірка, будинок-лебідь, будинок-голуб, будинок-золоте дерево, будинок-мішок… В цілому будинки гільдій побудовані в стилях бароко і стилі Людовика XIV.

Неподалік від Гроте Маркт перебуває знаменитий фонтан – «Хлопчик, що пісяє». Існує безліч легенд про його появу. Відповідно одній з них, чотири століття назад одне хлопча врятувало в такий спосіб місто від пожежі. Як це не дивно, але ж саме "пісающій мальчік" - "топ-1" Брюсселя, "символ Європи", був чи не найбільший розчаруванням Бельгії. Дійсно, я уявляв собі щось грандіозне і неординарне. Виявилося, що той мальчік висотою всього сантиметрів 40 стоїть на маленькому перехресті в куті будинку, а біля нього крутиться величезна кількість (переважно, російськомовних) туристів. До того ж, він стоїть обличчям на північ і позаду нього завжди світить сонце і не дає можливості його нормально сфотографувати.

Але від такого маленького негатива перейдемо до чогось прекрасного. Головні столичні храми Західної Європи змагаються між собою своєю готичністю, різноманітністю деталей, висотою та об’ємом. Не виключення і головний храм Брюсселя - собор Святого Михаїла і Святої Гудули.

Зведення собору датується 1226 роком. Архітектура будинку містить у собі елементи таких романського та готичного стилів, а також ренесансу. Але перевага готики все-таки більш помітна. Фасад складається із двох веж, кожна 70 м у висоту, прикрашений різьбленими шпилями, які підносять собор високо в небо. Усередині будинок висвітлюється м'яким світлом, що проникають через високі вікна з вітражами дивної чистоти. Довжина споруди – 114 метрів.

Головний фасад собору має четверо дверей із трьома стрілчастими порталами входів і скульптурами святих над ними. Він був створений архітектором Яном ван Рейсбруком, автором брюссельської ратуші. Двері прикрашені кутими рельєфами. Над центральним входом поміщений величезний вітраж.

 

Брюсельський пасаж значно програє одеському:

Будинок брюссельської фондової біржі нагадує театр:

Церква св. Миколая (Sint-Niklaaskerk) напроти фондової біржі:

Приклади забудови XIX століття у Нижньому місті:

Це я вже і не знаю, яка століття:

Приклад реставрації більш старої забудови:

Попередня стаття
Ратуша в Брюсселі
Наступна стаття
Гданськ: острів шпіхлерів (Wyspa Spichrzów)

Коментарі

Начо не скажеш, красіво!
Ну от, роби паспорт і візу, з'їздимо разом наприкінці листопада
а шо там в листопаді робити? там хіба не сезон дощів і туманів?
Та яка різниця? Туман - це ще красивіше. Треба кудись після виборів рвонути, бо мозки мають відпочити.
думаю, що туман буде красивий трохи в інших випадках :)
Та ні, нормально. Я бачив кльові фотки в тумані з Бельгії. Та туман же не цілий день буде. То такий край, що погода змінюється чи не кожні півгодини. Так що роби візу :)
Нє, я все-таки хочу трохи інших погодніх умов, а тумани приємніші в Україні :)
О! ПРидумав чергову відмазку, щоб не робити пашпорт і візу :)
так то ж ще й відпустку треба брати :)
Ну можеш відрядження взяти, як я :)
Поки що відрядження в Брюсель мені не дають :)
Мені також в Брюссель поки що не давали :)
а куди давали?
Відень, Ерфурт, Нови Сад, Таллінн, Рига, Вільнюс, Каунас, Київ, Дніпропетровськ...
а в листопаді куди дають?
Очевидно, Брюссель
Щось ти мене плутаєш. Вище ж казав, що в Брюсель не дають :)
Поки дійсно не дали, але є сподівання, що дадуть :)
так, слабенько :). Пасаж після Одеси, взагалі, нікакой. Мальчік, тоже так собі (цікаво, чи немає інтерпретації цього "монументу" у виконанні Церетелі?)
Скучно, що тобі аж довелося двічі одну й тут ж фотку золотого вершника запостити ;) А от будиночок (той шо ти не в курсі яке століття) реально кульний. У нас в Крижополі такого немає :)
Так, Брюссель - реально дєрєвня! :)