Вольфенбюттель

Попередня стаття
Гослар

Напевно, багато кому відомий лікер "Jägermeister". Я його куштував лише один раз в житті, але добре пам'ятаю його неперевершений смак. Приблизно такі ж враження маю від міста Вольфенбюттель, в якому "Ягермайстер" народився і виробляється. Містечко з яскравою фахверковою забудовою, замком герцогів Брауншвайга і Люнебурга, неповторними церквами, фахверковою синагогою, бібліотекою герцога Августа та своєю власною мініатюрною "Венецією" знаходиться в землі Нижня Саксонія неподалік від міста Брауншвайг. Сюди зручно добиратися з Гослара чи Вернігороде з пересадкою в Фіненбурзі.
Вольфенбюттель. Ринкова площа

Центр міста досить компактний. По-суті, його можна обійти за півгодини, але щоб добре роздивитися Вольфенбюттель, йому варто присвятити близько 3 годин. Почати огляд міста можна з замку герцогів Брауншвайга і Люнебурга, що знаходиться в 5 хвилинах пішої прогулянки від вокзалу. На жаль, коли я приїхав, замок стояв у риштуваннях:
no title

Щоб краще роздивитися, як він виглядає, навожу фото з Вікіпедії:
Вольфенбюттель. Замок

Замок Вольфенбюттель (Schloss Wolfenbüttel) - другий за розміром замок Нижньої Саксонії, що слугував з 1283 по 1754 роки однієї з головних резиденцій володарського роду Вельфів. Навколо замку з часом виникло однойменне місто. Замок виник в XI столітті як укріплення, що захищало переправу через річку Окер. Вперше відомий з документів з 1074 року. Замок, оточений ровом, неодноразово піддавався руйнуванню, у тому числі в 1255 році Альбрехтом Брауншвайзьким і в 1542 році військами Шмалькальденського союзу. У 1432 році Вельфи були вигнані з Брауншвайга і перебралися у Вольфенбюттель, який надовго став столицею однойменного князівства.

Вигляд, близький сучасному, замок став набувати у 3-ій чверті XVI століття. Резиденція Вельфів того часу була одним з вогнищ мистецтва і культури Відродження в Північній Німеччині. Запрошені з Англії актори створили тут перший в Німеччині постійно діючий театр. Придворний капельмейстер Михаель Преторіус розважав герцога і придворних танцювальними мелодіями. По усій Європі славилася герцогська бібліотека, кураторами якої були найбільшосвічені люди свого часу (як, наприклад, Лейбніц і Лессінг). У цьому замку народилася і виросла мати російського імператора Петра II - Шарлота Кристина.

Існуючий барочний фасад замку був зведений в 1714-1716 роках за проектом Германа Корба. У першій половині XVIII століття була виконана і існуюча обробка парадних апартаментів, де нині розміщується музейна експозиція. Іншу частину приміщень замку займає вища школа мистецтв. У 1753 році двір Вельфів переїхав з Вольфенбюттеля у Брауншвайзький палац, після чого стара резиденція стала приходити в запустіння. Нових будівельних і обробних робіт майже не велося.

На Палацовій площі напроти замку розташована будівля бібліотеки герцога Августа. Бібліотека складалася з колекції книг освіченого герцога Августа Брауншвайг-Вольфенбюттельського, що стали публічними після його смерті в 1666 році. Будівля, де зараз розміщеється бібліотека, була побудована в 1887 році на місці попередньої ротонди 1705-10 рр.

Поруч з бібліотекою є будинок діяча німецької просвіти Готхольда Ефраїма Лессінга, який служив при герцогському дворі бібліотекарем:

Тут же, на Палацовій площі можна побачити будівлю Арсеналу, зведеного у 1618 році у стилі північної готики:

В місті збереглася унікальна система каналів, завдяки якій один з районів міста біля замку прозвали "Малою Венецією". Деякі будівлі тут стоять буквально на воді, що, безумовно, надає відоме італійське місто.
Вольфенбюттель. Маленька Венеція

В центрі міста розташована Ринкова площа, забудована цікавіми фахверковими будівлями блакитного і фіолетового кольору:

Тут же стоїть дуже симпатична фахверкова ратуша 1600 року:
Вольфенбюттель. Ратуша

Будинок банку Seeliger, 1794 рік:

У Вольфенбюттлі - єдина фахверкова синагога, яку мені доводилося бачити:

Головним храмом міста є Марієнкірхе, зведена у 1608 році. З 1555 по 1750 р. вона була місцем поховання герцогів Брауншвайзьких.

Готичні деталі церкви:
Вольфенбюттель. Марієнкірхе

Інший, не менш цікавий храм - церква св. Трійці. Церква зведена у 1719 році на місці колишніх парадних міських воріт і включає їх частину. Вона має пишний помаранчевий барочний фасад.
Вольфенбюттель. Церква св. Трійці

В місті - понад 500 старовинних фахверкових будівель!

Попередня стаття
Гослар