Улюблене Поділля на травневі свята

Попередня стаття
Порохова
Наступна стаття
ТОП-30 найгарніших костелів України

Щойно повернулися з улюбленого Поділля. На цей раз їздили з родиною. Дуже насичено: близько 30 старовинних міст і містечок із замками, палацами, костелами, печерами та водоспадами. Маршрут вийшов такий: Бердичів - Хмільник - Летичів - Меджибіж - Маліївці - Дунаївці - Вел.Жванчик - Голозубинці - Кривчик - Рахнівка - Кам'янець-Подільський - Рихта - Кудринці - Скала-над-Збручем - Лосяч - Колиндяни - Шманьківчики - Чортків - Червоногород - Озеряни - Борщів - Кривче - Мельниця-Подільська - Дзвинячка - Окопи св.Трійці - Жванець - Хотин.

Всього проїхали близько 1700 км. Якщо їхати до Кам'янця з Києва, то краще - трасою через Житомир-Бердичів-Хмільник-Летичів-Хмельницький-Дунаївці. Дорога не погана. Дороги на Хмельниччині відносно добрі (я підкреслюю - відносно!), навть за до таких забутих сіл, як Маліївці. Майже всі дорогі на Тернопільщині, навіть загального користування держ. значення - це нереальна жесть. Їхати швидше 20-30 км на годину не виходить.

Але кожного разу переконуюсь, що наше українське Поділля краще за будь-яку Швейцарію. А як інакше можна пояснити, чому щоразу тягне в одні і ті самі місця по десятому разу, якщо є тисячи інших місць?

Перша зупинка була в Бердичеві, де ми оглянули оборонний кляштор кармелітів босих:

Хмільникзамкова вежапалац Ксідовенеціанський місток та набережна Південого Бугу:

В Летичеві - вже втретє, і кожний раз із великим задоволенням. Відреставрований замок кам'янецького старости Яна Потоцького (XVI століття) та пам'ятник Устиму Кармелюку:

Костел Успіння з кляштором домініканців, 1606 - 1638 рр.:

Фортеця в Меджибожі:

Одне з наймальовничіших куточків Поділля - село Маліївці Дунаєвецького району Хмельницької області. Звідси від траси Хмельницький-Кам'янець - 7 кілометрів (повертати треба в Міцівцях). Дорога - відносно нормально, є пару кілометрів старої нерівної бруківки. В Маліївцях добре зберігся палац Орловських (1788 р.):

Крім палацу Орловських, з яким по красі, довершеності, витонченості, гармонії не може конкурувати жодна подільська резиденція, в Маліївцях зберігся старовинний парк з двома ставками, фонтанами, стилізованою під замкову вежу водонапірною баштою. Але головна атракція Маліївців - 18-метрова скеля з водоспадом і печерним гротом:

Дунаївці - райцентр на Хмельниччині, де збереглося два панських палаци. Перший з них, в самому центрі - палац Красінських-Скибневських, ХІХ ст.:

Другий палац (сильно перебудований) знаходиться на території районної лікарні і належав поміщику Завойському:

Навколо Дунаївців - багато колишній панських резиденцій з відносно добре збереженими палацами. Палац Хелминського в селі Великий Жванчик збудований на манер італійських вілл у 1877 році:

В Голозубинцях (між Дунаївцями та Великим Жванчиком) в шикарному парку національного значення знаходитться палац Скібневських. Головну палацову цікавинку - кутову вежечку, незрозуміло для чого декілька років тому обгорнули якось ганчіркою. Доступ до палацу і парку обмежений - тут знаходиться обласна протитуберкульозна лікарня:

Дуже гарний палац з чотириповерховою вежею зберігся в селі Кривчик на південний схід від Дунаївців. На жаль, потрапити сюди може далеко не кожний. Палац знаходиться на території психоневрологічного санаторію. Директор закладу дозволив оглянути та сфотографувати палац лише після півгодинних перемовин і у супроводі медичної сестри.

В селі Рахнівка між трасою та Кривчиком є скромний палац німецької родини Корф (1910 р.), в якому знаходиться сільська школа:

В Кам'янці-Подільському я вже, напевно, раз 10-й. І кожного разу подорож сюди очікую з великим перечуттям прекрасного.

З такого ракурсу Кам'янець мало хто бачив. Ця оглядовий майданчик знаходиться на Польських Фільварках на північ від Старого міста на вул. Пушкінський:

Ще один не дуже популярний вид на Старе місто з Польських Фільварків: католицький фасад Кам'янця та Польська брама:

Кам'янецька ратуша - найстаріша в Україні:

Одна з моїх найулюбленіших вуличок Кам'янця - П'ятницька:

В пошуках небанальних ракурсів Кам'янецької фортеці:

Захід сонця за фортецею:

Навіть не знаю, як реагувати на цей "цирк Шапіто":

Одна з чотирьох башт маловідомого замку в Рихті на захід від Кам'янця. З кінця XVI століття замок належав шляхтичам Гумецьким:

Старовинний млин в Рихті:

Замок Гербуртів в Кудринцях - один з моїх найулюблениших, не зважаючи на його занедбаність. Я тут вже втретє.

Ще один ракурс:

Скала-над-Збручем між Кам'янцем і Чортковим - одне з найбільш любиме мною подільске містечку. Буваю тут кожного разу, коли їду на Поділля:

Замок в Скалі трохи окультурили - огородили частоколом та поставили риштування на палац Тарла:

Палац Голуховських на околиці Скали також причепурили і пофарбували:

Околицю села Лосяч  (Борщівський р-н, Тернопільщина) з видом на костел на тлі ставка часто називають "Подільською Швейцарією":

Костел Антонія Падуанського в Лосячі:

Замок-палац шляхтичів Городиських в Колиндянах (Чортківський р-н, Тернопілля):

Панській двір Плятнера в Шманьківчиках (Чортківський р-н, Тернопілля):

Чортків - місто-фаворит в моєму рейтингу найцікавіших українських міст після Чернівців і Кам'янця:

Замок Гольських в Чорткові:

Чортківський костел св. Станіслава монастиря домініканів:

Стара ратуша в Чорткові:

Червоногород - містичне місто, яке не сплутаєш з жодним іншим… Місце, в яке закохуєшся з першого погляду назавжди… Місце, в яке тягне постійно, незалежно від пори року і настрою… На жаль, з моменту минулої подорожі сюди його стало менше: пару років тому обвалилася половина однієї з веж:

Крім замкових руїн туристів кличе до Червонограду й найбільший в рівнинній частині України водоспад Джуринський. Висота цього дива складає 16 метрів, і складається він з декількох каскадів. В найчарівнішому в Україні місці дзюркоче найчарівнішій в Україні водоспад…

Готичне диво - костел св. Анни в Озерянах:

Залишки замкової споруди в Озерянах:

Руський народний дім в Борщові:

Замок Контських в Кривче (Тернопілля, Борщівський р-н):

Головною цікавинкою Кривче, заради якої сюди їдуть з усієї країни, безумовно, є печера Кришталева:

Залишки резиденції Дунін-Борковських в Мельниці-Подільській:

Мавзолей Кеншицьких в Дзвинячці (Тернопілля, Борщівський р-н):

Львівська брама фортеці "Окопи св. Трійці" (Тернопілля, Борщівський р-н):

Костел Св.Трійці в Окопах незодавно відновлений поляками:

Башта Пуласького над Збручем в Окопах св. Трійці:

Єдина збережена башта замку Калиновського в Жванці:

Останні роки Жванець помітно облагородили. На протилежному боці Жванчика влаштували оглядовий майданчик з альтанкою:

Вірменський оборонний костел також реставрували:

Відвідання Хотина - це завжди свято:

А подвійне свято - бачити Хотинську фортецю з протилежного берега Дністра:

Попередня стаття
Порохова
Наступна стаття
ТОП-30 найгарніших костелів України