Шверін

Шверін - гарне історичне місто на півночі Німеччини в землі Мекленбург — Передня Померанія. Місто знамените, передусім, Шверінським замком великого герцога Мекленбург-Шверинського, збудованим на острові серед Шверинського озера. Саме місто також дуже мальовниче. Воно оточено системою озер і ставків, а в історичному центрі багато архітектурних пам'яток. Їхати з Гамбурга регіональним поїздом, який долає відстань за 1 год. 15 хв. На Шверін варто виділити максимально часу: лише на огляд замкового парку та дослідження різних ракурсів замку в мене пішло декілька годин.

Шверінський замок був зведений на острові на місці старішої будівлі у 1845—57 роках. Перші відомості про замок на цьому місці, були зроблені сефардським торговцем Ібрагімом ібн Якубом у 973 році, який подорожував слов'янськими землями в Європі. Тут існував форт племені полабських слов'ян військово-племінного об'єднання західних слов'ян Ободрицького союзу на острові великого Шверінського озера. У 1160 році форт став мішенню німецьких дворян, що планували розширити свої володіння на схід під керівництвом Генріха Лева (1129–1195). Ободрицький союз під егідою Ніклота зруйнував форт і залишив його через військову перевагу німців. Заснування міста Шверін відбулося в цьому ж році.

Проте німецькі завойовники визнали стратегічне і естетично цікаве місце розташування острова і почали будувати новий форт. Шверін став резиденцією єпископа. У 1167 році Генрі надав територію поблизу Шверіна своєму васалу Ганзіленц фон Хаґену. Частина території навколо міста була повернута сину Ніклота Прібіславу, сформувалася герцогська спадкова лінія, яка тривала аж до 1918 року.

У 1358 році місцевість Шверін була придбана нащадком Ніклота, якому в 1348 році було надано титул герцога Макленбурґа. За панування герцога Джоанна Альберта I (1525–1576), замок зазнав деяких суттєвих змін. Фортеця стала замком і оборонні функції фортеці були замінені на оздоблення замку і комфорт. Через кілька років після доопрацювання самого замку, з 1560 по 1563 роки, Йоганн Альбрехт відновив замкову каплицю. Вона стала першою новою протестантською церквою держави.

Перед Тридцятирічною війною архітектор Черт Еверт Пілоот, який поступив на службу в Мекленбурґ службу в 1612 році розробив план повного відновлення замку у стилі голландського ренесансу. У 1617 році під його керівництвом робота розпочалася, але незабаром будівництво довелося припинити через війну. Плани Пілоота були частково реалізовані між 1635 та 1643 роками: будинок над замковою кухнею та каплиця були знесені та зроблені у новому стилі голландського ренесансу. У 1837 році герцогська резиденція повернулася до Шверіна, але будівля була у відносно поганому стані. Великий герцог Фрідріх (1800–1842 рр.) вирішив відбудувати замок і доручив це зробити архітекторові Георгу Адольфу Деммлеру (1804–1886 рр.).

Перед цим герцог Фрідріх Франц Другий вислав свого придворного архітектора Георга Адольфа Деммлера, вже відомого своїми роботами в місті, здійснюваними починаючи від 1825 року, та будівничого Германа Віллебранда у відрядження до Англії та Франції. Вони вирушили 1844 року, і отримали найсильніші враження від замку Шамбор на Луарі, риси якого можна побачити і в Шверінському замку. Взагалі ж Шверінський замок архітектурно є сумішшю різноманітних стилів, відтак являючи чи не найкращий зразок модного в той час узагальненого стилю історизм.

За задумом Готфріда Земпера будівля повинна була мати головну, 70-метрову башту. 1851 року архітектор будівлі Деммлер вимушений був усунутись на деякий час від роботи (з політичних мотивів), і його працю продовжив Фрідріх Август Штюлер. На зверненому до замкового саду фасаді замку він зробив глибоку нішу, в яку помістив кінну статую слов'янского князя Ніклота, підступно вбитого у битві. Статую виготовив Христіян Геншоу. 26 травня 1857 року герцог і герцогиня Макленбурзькі з великою помпою в'їхали у свою нову резиденцію.

У теперішній час деякі з приміщень замкового комплексу в Шверіні зайняті місцевим ландтагом. У решті будівель — функціонують музейні експозиції.

Замок розташований на острові, який з'єднаний з двома мостами, що сполучають його з містом і палацовим садом. Палацовий сад вважається видатним зразком садово-паркового мистецтва, однією з пам'яток загальнодержавного культурного значення Німеччини. Парк створено прусським королівським директором парків Петером Йосифом Ленне. Після останньої реконструкції сад знову відкритий для відвідування в 2001 році.

На території парку є дерев'яний шліфувальний водяний млин XVIII століття.

Прогулявшись замковим парком, ознайомимося з історичним центром Шверіна. Почнемо з великої головної площі, яка носить назву Ринкової:

Прощу прикрашає доволі оригінальна ратуша з фасадом у стилі тудорівської готики. Ратуша на цьому місці відома з 1338 року. Спочатку це була готична будова із загостреним шпилем. Разом з сусідніми будівлями ратуша була сильно пошкоджена пожежами 1531 і 1558 рр. В результаті в 1567-1575 роках була споруджена нова будівля в стилі ренесанс. Сучасного вигляду фасад ратуші набрав в XIX столітті за проектом Георга Адольфа Деммлера.

Інша цікаво споруда на шверинському ринку - так звана "Нова будівля", зведена у стилі класицизму у 1783 - 1785 роках:

Відновлені будинки на площі Ринок:

Шверінський кафедральний собор, розташований в північно-західному кутку Ринку, вважається однією з найбільших споруд у стилі т.зв. цегляною готики. Головна нава собору, маючи завдовжки 100 метрів, робить собор найбільшою церквою ганзейського періоду на Балтиці. Висота його вежі, зведеної аж у 1889-93 роках Георгом Даніелем, становить 117,5 м. У храмі міститься бронзова епітафія герцогині Єлені, відлита в нюрнберзькій майстерні Петера Фішера в 1527 році.

Сучасна будівля кафедрального собору Шверіна є 3-ю за ліком культовою спорудою на цьому місці. 1228 року тут було освячено романську базиліку, від якої зберігся лише парадний портал біля південного бічного нефу. Пізніше, у 1270–1416 роках на цьому місці зводили тринавну базиліку. Сучасного вигляду кафедральний собор набув лише 1988 року.

В Шверіні зустрічаються досить цікаві фахверкові будівлі:

На північ від Старого міста лежить історичний район Schelfstadt.