Schweidnitz (Свідниця)

Попередня стаття
Свідниця: костел миру
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста

Свідниця (Schweidnitz - нім., Świdnica - пол., Svídnice - чеськ.) - старовинне сілезьке місто, яке багато століть було другим за значимістю в Нижній Сілезії після Вроцлава. Вже у 1250 році Свідниця мала статус міста, а через 40 років стала столицею Свідницько-Явірського князівства, мала оборонні стіни, шість брам, розвинуте виробництво і торгівлю. Сьогодні у Свідниці крім унікального дерев'яного фахверкового костелу миру можна подивитися велику гарну площу Ринок з ратушою, фонтанами і яскравими бароковими і ренесансними міщанськими кам'яницями, а також найвищій у Нижній Сілезії готичний костел св. Вацлава і Станіслава.

Найцікавіше у Свідниці - це дерев'яний фахверковий костел миру, який у світі є лише два. Докладно про нього - на окремій сторінці.

Свідницька катедра (костел свв. Вацлава і Станіслава) - найвищий в Нижній Сілезії (103 м) і четвертий за висотою в Польщі старий готичний костел. Храм засновано в XIV столітті на місці старого дерев'яного костелу, який згорів. Будівництво почалось у 1330 році і тривало понад 150 років.

Костел являє собою готичну тринавову базиліку. Над західним фасадом домінує башта, яку видно здалеку. Має вона 5 ярусів.

Насичений деталями готичний портал катедри:

Деталі порталу:

Інтер'єр храму зроблений у бароковому стилі. Центральна нава:

Головний вівтар:

Амвон:

Від катедри до площі Ринок веде вулиця Довга (Długa):

На цій вулиці переважає міжвоєнний функціоналізм:

Площа Ринок у Свідниці велика і добре збережена. По всіх її 4 боках зберіглися різнокольорові міщанські кам'яниці у бароковому, ренесансному, неоготичному та класицистичному стилях.

В центрі площі Ринок - достатньо великий "серединний" квартал з ратушою:

Первинна будівля ратуші, вибудована в готичному стилі, була триповерховою спорудою, що виникла в результаті виконаної в роках 1329-1336 роках перебудови купецького дому, який походив з 1291 року. Башта нової ратуші була знищена пожежею 1393 року. Відбудована і відреставрована башту, як сама ратуша, пережила щеодну велику пожежу 9 травня 1528 року. Їх було відбудовано у 1548-1555 роках.

Будівля в незміненому вигляді дожила до 1716 року, коли внаслідок наступної пожежі рятували лише північно-західний кут і ратушну капличку. Наступна відбудова будівлі ратуші, якій будівля завдячує своєму сьогоднішньому вигляду, була проведена в 1717-1720 роках. Ратушна вежа дожила лише до 1757 року, коли її зруйнували австрійські війська. Але у 1765 році її в черговий раз відбудували, як символ міста. Башта ратуші пережила І іII світові війни в непоганому стані. Але 5 січня 1967 року вежа свідницької ратуші рухнула в результаті неякісно проведеного її ремонту і розбирання сусідніх будівель.

На початку червня 2010 року розпочато відбудову ратушної вежі, яка була завершена навесні 2012 року.

У нішах кутів будівлі знаходяться дві кам'яні статуї: фігура святого Яна Непомуцена, що походить з 1718 року і фігура святого Флоріана з 1720 року. Їх автором був свідницький майстер Георг Леонард Вебер.

На увагу заслуговує також головний портал з балконом і картушем з гербом міста, що походить з 1720 року:

З північного боку ратуші розташований вхід до підвалу, де в давнину знаходився так званий "свідніцький підвал", де варилося знамените свідницьке пиво.

Ще пару ракурсів ратуші:

Свідницька площа Ринок мені нагадало площу Ринок у Львові. Тут так само є схожий фонтан "Нептун":

Південний бік Ринку:

Будинок №7 "Під Золотою Короною" - ренесансна кам'яниця з багатим бароковим фасадом. Фасад будівлі прикрашений пілястрами з композитними капітелями. Фасади прикрашають рослинні орнаменти і роги достатку. Вершину прикрашає золота корона. Кам'яниця була місцеперебуванням першої у Свідниці польової пошти, яка діяла з 1741 року. Пізніше виконувала вона функцію готелю.

Східний бік Ринку:

Кам'яниця № 15 була збудована в готичному стилі. Перебудовувалася тричі: в XVIII ст. у стилі бароко, у 1881 році, а також у 1964-1965 роках. Фасад декорується барельєфами XVI ст. релігійного змісту.

Кам'яниця № 18:

Південно-східний кут Ринку:

Найгарніші кам'яниці займають південну частину Ринку:

Кам'яниці № 19, 20, 21 і 22:

Ренесансна кам'яниця № 23а - це залишок давньої сторожки, що походить з XVIII ст.:

Кам'яниця №26 "Під золотим судном" - одна з найцінніших у Свідниці. Ренесансний фасад, портал і підвали походять з XIV ст.:

Південно-західний кут Ринку:

Західна сторона Ринку:

Кам'яниця № 32 "Під Орлами" має фасад, який прикрашають пілястри, завершені фігурами орлів. Над входом - кам'яна голова людини початку XVI століття.

Кам'яниця № 34 з гарним порталом:

Барокові кам'яниці на західному боці Ринку:

Фрагмент неоготичної кам'яниці:

З південно-західного кутку Ринку на захід веде симпатична вулочка Котельна (Kotlarska):

На ній розташований комплекс монастиря урсулінок (XVIII-XIX ст.) з костелом Юзефа Обручника та кляшторними будівлями:

Кляшторні приміщення монастиря урсулінок:

Портал костелу св. Юзефа:

Трохи дані, в північно-західному кутку історичного середмістя зберіглася башта Strzegomska (1750 р.) - фрагмент міських укріплень:

Приклади забудови середмістя Свідниці:

Попередня стаття
Свідниця: костел миру
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста