Рідківці

Попередня стаття
Топорівці
Наступна стаття
Маршинці

Наступне село за Топорівцям – Рідківці. При австрійцях село носило назву Rarancze (або Rarańcza), при румунах – Rarancea. Село, як для Буковини, так відносно молоде: вперше Раранче згадується у XVIII столітті.

У 1906 році в Раранче звели незвичайну як для Буковини церкву Вознесіння Господня. Незвичайну, тому що в нетиповому для храмової архітектури Західної України стилі модерн.

Церкву, ймовірно, спроектував галицький архітектор зі Стрию Василь Нагірний (1848-1921) – автор понад 200 мурованих церков – чверть від усіх культових споруд, зведених в Галичині у 1882-1918 роки.

В Каталозі існуючих дерев’яних церков України і українських етнічних земель авторства Василя Слободяна Вознесенська церква в Рідківцях значиться, як дерев’яна. Можливо, це є помилкою, бо по-перше, Нагірний проектував переважно муровані храми і переважно у візантійському стилі; а по-друге, мешканці Рідківців (ті, яких вдалося опитати) про дерев’яну церкву у своєму селі нічого не чули. Дзвіниця:

Герб Рідківців (взято з Вікіпедії):

GerbRidkivtsy1

Тут же можна прочитати його опис: «Закручений знизу щит, розтятий і перетятий навпіл. В першій пурпуровій частині - золота (жовта ) літера "Р" (кирилиця, прописне, каліграфія). В другій частині (зеленій) - пам'ятник полеглим у битві, що відбулася поблизу села (1739р.) між російськими військами і турками. Арка і хрест - срібні (білі), а дзвін золотий (жовтий). У третій (зеленій) частині щита - дві срібні перехрещені кияні (білі) з золотими ( жовтими ) древками. В четвертій частині – срібний (білий ) соняшник з золотими ( жовтими) пелюстками та золота ( жовта) крапля олії. Літера " Р ", що у полі щита, - перша буква назви села (як давньої - Раранча, так і теперішньої – Рідківці) це символ, який поєднує давню топоніміку ( історичну) й новітню; - естафета поколінь. Цей символ є зміною попередньому ( в попередніх варіантах герба –перехрещених російської шпаги та турецького ятагана) на пам'ятник. Кияні символізують кар'єр, де видобувають камінь. Соняшник і крапля олії – символ добра, сонця, миру. Щит розміщено в золотому декоративному картуші й увінчано короною з золотого ( жовтого) колосся. Хліб усьому голова. Зелений колір в полях щита - колір прапора області. Малиновий колір (козацький) - колір прапора Рідківців.» В Музеї народної архітектури і побуту в Чернівцях представлена садиба селянина-багача, перевезена з Рідківців.

IMG_0909

Тут у 1835 році жив заможний селянин – староста с.Рідківці. У центрі – одна з найстаріших житлових споруд скансену – трикамерна хата з багатим інтер’єром. IMG_0912

Хата складається з двох житлових приміщень - великої хати і хатки, розділених сіньми. IMG_0915 IMG_0914

Крім хати у дворі є стодола, комора, карник, курник й дві кошниці. Господар мав землю, водяні млини, тримав коней, корів, свиней, птицю. IMG_0908 IMG_0910 IMG_0911 IMG_0913

Попередня стаття
Топорівці
Наступна стаття
Маршинці

Коментарі

мешканці Рідківців (ті, яких вдалося опитати) про дерев’яну церкву у своєму селі нічого не чули
http://www.panoramio.com/photo/41866429 - виглядає досить дерев’яною
А що тут дивуватися, коли, наприклад, мешканці Жванця не знають, що в них в селі є замок :)