Норатус

Попередня стаття
Айраванк

Кінцевою точкою на маршруті Севаном було поселення Норатус. Норатус розташований на західному березі Севану і відомий, передусім, найбільшим у Вірменії середньовічним цвинтарем з давніми хачкарами - вірменськими різьбленими хрестами, найстаріші з яких збереглися тут з Х століття.

В'їзд до Норатуса:

Сьогодні Норатус - це найбільше кладовище з хачкарами, що збереглося після руйнування вірменського кладовища в Джульфі на території Нахічеванської республіки азербайджанцями. У відродженні традицій хачкарів у XVI-XVII століттях багато хачкарів були побудовані під ярмом імперії Сефевидів під східними впливами, що проникали у вірменське мистецтво. Три майстри різьбярі з цього періоду створювали хачкари в Норатусі, найпомітнішим з яких був Кірам Казмох (1551-1610), його сучасниками були Аракел та Мелісет.

Кладовище поширюється на сім гектарів поля, що містить близько тисячі хачкарів, на кожному з яких зображений унікальний орнамент. Більшість хачкарів покриті мохом і лишайником. Кілька надгробків на кладовищі зображують сцени весіль та сільського життя.

Поруч зі старим кладовищем було побудовано нове сучасне кладовище, розділене довгим парканом.

Так Норатус виглядає, якщо дивитися на нього з цвинтаря:

Панорама Норатуса з траси:

З траси можна побачити масштаби цвинтаря:


 

Попередня стаття
Айраванк