Мон-Сен-Мішель

В уяві кожного романтика є якесь завітне ідеальне і далеке місце, в яке тягне все життя, і побачити його є чи не мрією всього життя. В мене таких місць декілька, але перше місце з них багато років займав Мон-Сен-Мішель - замок-абатство у Нормандії на високому скелястому острові-скелі біля берегів Атлантичного океану. Вперше Мон-Сен-Мішель я побачив багато років тому у відеокліпі Сандри "Secret Land". Не пам'ятаю, що мені тоді сподобалося більше - пісня чи замок, але з тих пір Мон-Сен-Мішель став для мене своєрідним Secret Land, куди неодмінно хотілось потрапити. Це було завданням не з простих: Франція - не проста країна, а сам замок знаходиться і в буквальному, і в переносному сенсі слова на краю світу. Його сполучення з Парижем - надзвичайно дороге і складне. Але хіба це може завадити мрії? :) Зустрічі з нею не завадили ні теракти в Парижі, ні перелом обох кісток руки.

Спочатку про добирання. Я поділюсь своїм досвідом. Квитки до Парижу я брав за півроку по акції МАУ, тому вони обійшлися дуже дешево, щось близько 100 євро в обидва кінця. Щоб потрапити до Мон-Сен-Мішель, треба спочатку добратися до столиці Бретані міста Ренн. Сюди з вокзалу Монпарнас ходить швидкісний поїзд TVG. Звичайний квиток з Парижа до Ренна коштує майже 100 євро. Але якщо ви берете квиток заздалегідь на сайті французьких залізниць, то він обійдеться в рази дешевше. Так, я придбав квитки туди і назад по 20 євро кожний. Але і тут все виявилося не так просто. Коли я їхав до Ренна з аеропорту Шарль-де-Голль, в паризькому метро був транспортний колапс, всі поїзди метро стояли. Відповідно, на поїзд я запізнився всього на 1 хвилину. Мій акційний квиток за 20 євро пропав, а новий коштував майже 100 євро. Грошей на той момент в мене вже майже не лишилося, тому довелося добиратися до Ренна на наступному швидкісному поїзді зайцем. Поїздка пройшла вдало: контролери жодного разу квитки не перевіряли.

Отже, ви в столиці Бретані місті Ренн. На огляд Ренну варто обов'язково виділити півдня. Це - надзвичайно цікаве місто з середньовічною дерев'яною фахверковою забудовою та класицистичним міським ансамблем XVIII століття. Від залізничного вокзалу в Ренні до Мон-Сен-Мішелю (а точніше до села Бовуар, який знаходиться на материковій частині в декількох кілометрах від замку-абатства) 4 рази на добу ходить автобус. Вартість - 15 євро, час в дорозі - 1 год. 10 хв. Розклад цього автобуса також дивіться на сайті французьких залізниць. Від Бовуара до замку з раннього ранку до пізньої ночі ходить безкоштовний автобус. В'їзд до Мон-Сен-Мішелю на приватному транспорті заборонений.

В Мон-Сен-Мішелі обов'язково треба заночувати, щоб подивитися на нього в різні години доби. Про вартість готелів на самому острові ви можете лише здогадуватися. Тому краще переночувати в одному з гестхаузів на материковій частині в Бовуарі чи сусідніх селах. Ночівля там обійдеться в 50-70 євро за кімнату. З їжею важко - фаст-фудів там немає, доведеться харчуватися в звичайних кафе. Не скажу, що в Мон-Сен-Мішелі ціни дорожче ніж в інших частинах Франції.

Історію абатства я описувати не буду. Мон-Сен-Мішель - найбільш відвідувана туристами визначна пам'ятка Франції, тому її інформації про неї в інтернеті - більш ніж достатньо. Тому я зосереджусь на фото і на власних враженнях. Скажу, що в сезон (тобто, влітку) їхати в Мон-Сен-Мішель немає сенсу: тут десятки тисяч туристів, навряд чи ви отримаєте задоволення. Я був у міжсезоння - у березні. Туристів в цей час майже не було, і я насолоджувався мрією майже наодинці.

Як я вже казав, з материкової частини до замку можна доїхати на безкоштовному автобусі, який курсує чи не цілодобово. Але варто принаймні один раз подолати цей шлях пішки по нещодавно побудованому містку, щоб насолодитися враженнями від поступового наближення міста-примари до вас.

Ось таким я побачив Мон-Сен-Мішель вперше:

Варто додати, що Мон-Сен-Мішель і околиці - це місце постійних припливів і відливів. Двічі на місячну добу (через 24 години 50 хвилин) у бухті відбуваються припливи і відливи, найбільші на узбережжі Європи, і другі за амплітудою (після затоки Фанді) на всій земній кулі. У дні осіннього та весняного рівнодення, на другий чи третій день після нового або повного місяця) вода тримається 8 годин взимку і 9 годин влітку. Вода може відходити від острова Сен-Мішель на 18 км, і поширюватися на 20 км вглиб узбережжя. На жаль, я потрапив сюди в день, коли приливи-відливи були мало помітні, бо на дні справжніх приливів-відливів просто не було квитків на потяг і місць в готелях.

Мон-Сен-Мішель - це не лише замок і абатство, це - укріплене місто, оточене стінами з баштами і бастіонами:

Входимо до старовинного міста, в якому проживає трохи близько 30 мешканців, крізь в'їзну браму:

Місто Мон-Сен-Мішель являє собою суміш середньовічних кам'яних будинків і різнокольорового нормандського фахверку. Центральна (і чи не єдина) вуличка міста носить назву Grande Rue:

Вуличка Grande Rue незабаром приведе до воріт абатства Мон-Сен-Мішель. На жаль, двічі я приходив до абатства (ввечері і з ранку), і обидва рази воно було зачинено.

Головний храм абатства виконаний у моєму улюбленому стилі полум'яної готики:

На міські стіни і бастіони можна піднятися, і обійти майже все місто по периметру. Звідси - найцікавіші види на вулички і забудову містечка:

Вид на бастіони, башти і затоку:

Зі стін можна спуститися на беріг затоки:

Капличка Saint-Aubert на березі:

Мон-Сен-Мішень вночі:

На останок, ще пару ракурсів:

Коментарі

Класно! Проїхатися зайцем та ще й з переломами, то ви показуєте, що людина досягне того, чого прагне. 

Ну не зовсім зайцем. Я -то за квиток заплатив, просто не встиг на поїзд по причинам, що від мене не залежали