Любек

Місто Любек розташоване на півночі Німеччини в землі Шлезвіґ-Гольштайн неподалік від Гамбурга. У середньовіччя Любек був найбільшим і найголовнішим містом Ганзи - унії з приблизно 200 вільних північних торгових великих і малих міст Європи. Сьогодні місто, яке було частково зруйновано у Другій світовій війні, вдало відновлено і являє собою музей просто неба з червоної цегляної готики. Любек дуже зручно відвідувати українцям: тут розташований лоу-кост аеропорт "Гамбург-Любек", куди двічі на тиждень літають з Києва рейси бюджетної авіакомпанії WizzAir.

Символ Любека - Гольштайнська брама (Holstentor) - західна міська брама Любека. Саме вона першою зустрічає туристів, який йдуть з вокзалу до Старого міста. Брама збудована в 1464-1478 роках головним архітектором Любека Хінріхом Гольмштеде в ході реконструкції та модернізації укріплень міської фортеці. Ворота являють собою самостійну маленьку фортецю з бійницями та товстими стінами з червоної цегли.

Будівля утворюється двома могутніми вежами, кожна з яких приблизно 12,5 метрів діаметром. В воротах-фортеці було встановлено 30 гармат, з яких, однак, ніколи не був зроблений постріл. Ворота служили на той же час як для оборони, так і для презентації міста.

Брама розташована на південно-західній «данській» дорозі старого міста і, починаючі з середньовіччя, були складовою частиною оборонного комплексу любекської міської фортеці. Сьогодні вона є лише залишком фортифікаційної будови з чотирьох поставлених одна за іншою брам, подвійного муру, земельних валів з каналом, та ще кількох башт та воріт. Ворота несли функцію як митниці, так і захисту на випадок війни (з Данією), які не раз траплялися на протязі історії міста.

Ворота зведені в пізднеготичному стилі в період між Середньовіччям і Ренесансом. В наш час вони вважаються найвідомішими міськими воротами Німеччини після Бранденбурзьких воріт у Берліні. Фронтон воріт прикрашає напис золотими літерами: CONCORDIA DOMI FORIS PAX ("Злагода в домі — мир в зовншіньому світі").

Поруч з брамою у XV столітті були збудовані соляні склади:

В центрі міста знаходиться міська ратуша - найстаріша в Німеччині і одна з найгарніших в цій країні. Ратуша була побудована в XIII - XIV вв. з темної глазурованої цеглини, в 1570 р. до неї був добудований новий фронтон, оформлений в стилі ренесансу.

Одна з особливостей ратуші в Любеку є те, що вона має декілька фасадів, кожен з яких споруджений в своєму неповторному стилі:

Ренесансний фасад:

Ренесансна прибудова до готичного порталу:

Фасади ратуші мають багато цікавих архітектурних деталей:

Від ратуші на північ до це однієї міської брами Burgtor веде красива пішохідна вулочка Breite Strasse, на якій розташована багато цікавих будівель:

Посередині вулиці - площа Koberg, де розташована цікава старовинна готична будівля. Це - шпиталь Святого Духу, збудований у 1280 році на пожертвування любекських купців і розрахований на розміщення 170 літніх і бідних людей. Лікарня Святого Духу - одна з кращих середньовічних будівель подібного роду, що збереглися до наших днів, в Центральній Європі. За своїм призначенням будівля пропрацювала аж до 1970 року. У одній з частин комплексу зараз знаходиться невеликий притулок.

Напроти шпиталь - готична церква св. Якова, відома, як "церква моряків":

Поруч з церквою - будинок єпископа:

Забудова площі Koberg:

Ближче до ворот Burgtor знаходиться готична будівля замкового монастиря:

На північному кінці Старого міста височіють ще одні ворота - Burgtor (Замкові ворота) . Вони були побудовані трохи раніше за Гольштайнські - у 1444 році. Завершальна барочна частина воріт була побудована значно пізніше, в 1685 році. П'ять поверхів вежі прикрашені однаковими рядами вікон, але різною їх кількістю. Через ці ворота пролягав єдиний сухопутний в'їзд до Любека.

Цивільна забудова Любека надзвичайно цікава!

На південній околиці Старого міста розташований великий катедральний собор у стилі цегляної готики. Це - найбільша культова споруда на Балтійському морі. Собор збудовано у 1230 році.

Романтичний вид на Любек і собор з протилежного берегу озера:

Будівля залізничного вокзалу Любека також стилізована під готику:

Щоб насолодитися Любеком у повній мірі, варто піднятися на дзвіницю собору св. Петра. Звідси все місто - як на долоні:

Катедральний собор:

Церква св. Марії:

Ратуша:

Старовинна забудова Старого міста: