Львівщина: навколо Золотої Підкови

Попередня стаття
Берездівці і Новий Розділ
Наступна стаття
Найкращий маршрут Львівщиною + трохи незвичайних Чернівців

Львівщина - неосяжний край для мандрівника. Скільки нею не катайся, все одно знайдеш для себе щось цікаве. Бо область дуже велика, а в кожному селі обов'язково збереглося щось цікаве. Єдине, що стримує - це дороги, які тут, напевно, найгірші в Україні. Зазвичай туристи, потрапляючи до Львова, бажаючи трохи помандрувати областю, їдуть по класичному маршруту "Золотої Підкови", оглядаючи замки ОлеськоПідгірцях і Золочеві. Сьогодні пропоную трохи розширити цю географію і подивитися, що цікаве є в селах і містечках навколо Золотої Підкови.

Маршрут: Плугів - Золочів - Єлиховичі - Сасів - Ушня - Підгірці - Олесько - Кути - Буськ - Новий Милятин

На трасі Львів Тернопіль між Золочевим і Зборовим лежить село Плугів, що лежить серед пагорбів Вороняків і Гологорів. Неподалік від залізничного тунелю дуже гармонійно розташувалася типово галицька трибанна дерев'яна церква св. Параскеви, зведена у 1715 році.

Поховання біля церкви:

Далі прямуємо у напрямок Львова у відомий усім ЗолочівЗамок Яна Собєського зачинений. Біда усіх замків "Золотої Підкови" - вони відкриваються дуже пізно, не раніше 11 години. Хто не був в замку, прошу на сторінку мого сайту, присвячену Золочівському замку.

Герб власників на одній з замкових башт:

В'їзна брама Золочівського замку:

Китайській палац в замку:

В Золочеві багато цікавих пам'яток. Їм присвячена окрема сторінка мого сайту.

А ми повертаємо на північ і прямуємо в бік Підгірців. Перше село на дорозі - Єлиховичі. В селі ліворуч від дороги побачимо цікавий костел Воздвиження Чесного Хреста:

Костел зведений перед самим початком Другої світової - у 1938 році у стилі конструктивізму. Автор проекту - львівський архітектор Вавжинець Дайчак.

Приблизно посередині між Золочевим і Підгірцями лежить старовинне містечко Сасів, засноване руським воєводою Іваном Даниловичем на початку XVII століття. В колишньому містечку, а сьогодні - селі, збереглося декілька пам'яток. Перша і найцікавіша - костел Різдва св. Йоана Хрестителя, зведений у 1864 році у стилі неоготики:

Трохи в глибині села є дерев'яна Миколаївська церква:

На одвірках церкви зазначено дату «1731», яку і вважають датою зведення, хоча деякі джерела датують її XV століттям.

В колишньому містечку збереглося декілька старих будинків:

В 2 кілометрах від траси лежить маленьке село Ушня. В селі є костел св. Юзефа, зведений у 1900 - 1901 роках у стилі необароко:

Костел дуже симпатичний, але, на жаль, помираючий:

Підгірці - одне з найвідоміших сіл Львівщини завдяки чудовому замку з палацом, зведеним під керівництвом архітектора Андреа дель Аква за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. На в'їзді до Підгірців на території давньоруського городища Пліснесько стоїть василіянський Підгорецький Благовіщенський монастир з чудовою бароковою Онуфріївською церквою, зведеною у 1726 - 1750 роках:

Церква має надзвичайно цікавий бароковий вівтар:

Фото - Володимира Мороза (http://risu.org.ua/ua/relig_tourism/religious_region/47120)

Монастир оточений мальовничими пагорбами Вороняків:

Костел Воздвиження Чесного Хреста і Святого Юзефа у Підгірцях, споруджений у 1752 - 1766 роках:

У Підгорецького замку нова "фішка": його обгородили парканом і тепер потрапити на територію, щоб побачити замковий палац, можна лише дочекавшись відкриття замку. А він відкривається лише в 11:00. Часу чекати в нас нема, тому будемо шукати альтернативні види за замок. Для цього спускаємося до села і шукаємо потрібну точку. Хто шукає, той завжди знаходить :)

Трохи ближче:

Докладніше про Підгорецький замок - на сторінці мого сайту.

Наступний пункт - відомий усім Олеський замок. Такий вид за замок не часто побачиш. Так він виглядає з траси Київ-Чоп:

Про Олесько і Олеський замок є окрема сторінка на сайті.

Монастир капуцинів напроти замку, закладений Северином Жевуським в другій третині XVIII століття:

Водостік-горгулія на фасаді костелу капуцинів:

Замок і монастир разом:

З іншого від Олеська боку траси Київ - Чоп лежить село Кути. В селі - дві цікавих дерев'яних церкви та мавзолей власників села. Перша церква присвячена Різдву Пресвятої Богородиці, збудована у 1750 році:

На цвинтарі поруч з церквою можна відшукати мавзолей власників села Гнєвошів:

В кінці села стоїть церква св. Архистратига Михаїла (1697 рік) - справжній шедевр української дерев'яної архітектури:

Опасання церкви:

Райцентр Львівщини місто Буськ має безліч архітектурних пам'яток. Проїжджав повз нього сотні разів, але постійно відкладав його відвідання. Нарешті, добрався і сюди.

У північно-східній частині міста у передмісті Довга сторона є унікальна одноверха дерев'яна церква святої Параскеви, зведена у 1708 році за канонами народної архітектури галицької школи.

Ратуша в Буську нова, але збудована з дотриманнями усіх канонів. Вона з'явилася у 1999 році на місці давнішого приміщення повітового суду і є останньою ратушею, зведеною в Україні у ХХ столітті.

Старі австрійські будинки у середмісті Буська:

Костел св. Станіслава в центрі Буська споруджено у 1778 — 1780 роках за проектом архітектора Бернарда Меретина:

Миколаївська церква з'явилася у міжвоєнний період - у 1930-ті роки:

В околицях колишньої площі Ринок можна відшукати колишню синагогу:

Найцікавіша пам'ятка Буська - колишній палац графа Казимира Фелікса Бадені, зведений у 1810 році. В совецький період і перші роки незалежності тут містилася військова частина. Декілька років тому військові звільнили палац.

В інтер'єрах палацу ще збереглася шикарна ліпнина, але шедевр швидко руйнується і йому, на жаль, залишилося недовго...

Парковий фасад палацу Бадені:

У передмісті Воляни на місці колишнього давньоруського городища розташована ще одна дерев'яна церква Буська - храм святого Онуфрія. Церкву збудували у 1680 році в оточені валів городища, які добре проглядаються і сьогодні.

На церковному подвір'ї є цікава капличка, видовбана у стовбурі старого дерева:

Остання зупинка на нашому маршруті - село Новий Милятин. Це також колишнє містечко, яке вже у XVI столітті мало Магдебурзьке право. Головна пам'ятка села - костел Воздвиження Чесного Хреста монастиря ордену кармелітів босих, зведений протягом 1771 - 1790 років у бароковому стилі:

Сьогодні колишнім костелом користуються прихожани автокефальної православної церкви.

Майже напроти костелу збереглася ще одна пам'ятка села - корчма XVIII століття:

На трасі поруч з селом є ще одна цікава пам'ятка - каплиця на честь перемоги під Хотином. ЇЇ встановили у XVII столітті за наказом короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського на честь перемоги об'єднаних сил українського козацтва на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним і війська Речі Посполитої над армією Османської імперії в битві під Хотином у 1621 році.

Попередня стаття
Берездівці і Новий Розділ
Наступна стаття
Найкращий маршрут Львівщиною + трохи незвичайних Чернівців