Лозанна

Попередня стаття
Замок Шильон
Наступна стаття
Веве

Ще досі не зрозумів, чи сподобалася мені Лозанна. Тоді була така злива, що ні рятували ні дощовик, ні парасолька. Та ще й рука була в гіпсі. Оцінити одне з найвідоміших швейцарських міст мені було дуже важко. Лозанна знаходиться на березі Женевського озера (озера Леман) між Женевою і Монтре і входить до курортного регіону Швейцарська Рив'єра. Місто дуже рельєфне: гуляючи ним, доводиться ходити вгору і до низу. Відповідно, ці рельєфи утворюють гарні фотогенічні види. В місті є декілька замків, готичні собори, ратуша, трохи середньовічної архітектури, а ще більше - еклектики ХІХ-початку ХХ ст. В місті також є зручне метро-фунікулер, яке з'єднує історичний центр (верхнє місто) з набережною Леману.

Історичний центр Лозанни розташований на пагорбі Сіте. Прогулянку краще почати від станції метро Riponne-M. Béjart, яка знаходиться на площі Рипон - найбільшому майдані Старого міста. На площі знаходиться палац Рюміна у стилі флорентійського ренесансу, зведений у 1898—1906 роках на кошти, заповідані уродженцем Лозанни Габріелем Рюміним. Фасад будівлі прикрашають леви, ангели і міфічні істоти. До 1980 року у будівлі розташовувався Лозанський університет. У наш час тут квартируються кантональні музеї образотворчого мистецтва, археології і історії, геології, зоології, музей грошей, а також кантональна і університетська бібліотека.

Від палацу Рюміна піднімаємося вгору на площу Палю, забудовану будинками XVIII—XIX століть:

Стара ратуша з годинною вежею в стилі ренесансу, прикрашена аркадами і драконами, була побудована в 1675 році на місці колишньої.

Посеред площі стоїть кольоровий фонтан "Правосуддя". Колона із статуєю в образі Феміди були створені невшательскими майстрами кінця XVI століття. Біля ніг богині правосуддя розташовані ті, що підкоряються їй: папа, імператор, султан і магістрат.

Від площі до Нотр-Дам круто піднімаються криті Ринкові сходи, що дістали назву завдяки середньовічному ринку, що знаходився тут.

Готичний катедральний собор Нотр-Дам - візитівка Лозанни. Будівництво собору було розпочате між 1145 і 1159 роками, і завершилося в середині XIII століття. Собор будувався у декілька етапів, освячений папою Григорієм X у присутності імператора Рудольфа I в 1275 році. Згодом зазнав значні зміни, особливо в XIX столітті під керівництвом французького архітектора Віолле-ле-Дюка.

Храм присвячений Діві Марії, тому і дістав назву Notre-Dame. В середні віки він був місцем паломництва, його відвідувало близько 70 тисяч чоловік щорічно. Будівля спочатку будувалася в романському стилі, проте при завершенні будівництва вийшла виконаною в готичному стилі. З 1536 року храм використовується для відправлення культу реформаторською церквою. Довжина споруди складає 99,75 метрів, висоту - до 79,6 метрів.

За традицією, що йде з 1405 року (коли місто стрясали пожежі), щоночі сторож з дзвіниці собору кричить на чотири сторони Лозанни : "Це нічний доглядач, час пробив!".

На площі поруч з собором - будівля з цікавим надписом, в якій розташований музей міста:

Поруч - старий єпископський палац, який слугував резиденцією лозанських єпископів до 1431 року. Палац будувався впродовж XI - XV століть, багаторазово реконструювався починаючи з XVIII століття. З середньовічних будівель збереглася одна вежа Жакмар (кінець XIV століття):

Оскільки башта розташована на краю пануючого над містом пагорба Сите, з неї відкриваються гарні види на Лозанну:

На метро спустимося до набережної Леману, доїхавши до станції Ouchy-Olympique.

Була така жахлива погода, що навіть мій улюблений Леман з альпійськими піками на протилежному французькому березі не радував...

На набережній розташований замок Уши (Château d’Ouchy). Історія цього місця веде початок із спорудження вежі на річці Уши близько 1170 року, яке приписується лозанському єпископові Ландрі де Дюрну. Близько 1207 року вежа була зруйнована і незабаром знову відбудована. З 1283 року у вежі розташовувалася резиденція лозанських єпископів. Після завоювання земель кантону Во Берном в 1536 році замок служив в'язницею. У пожежі 1609 року будівля була сильно зруйнована.

У 1885 році влади кантону Во віддали залишки замку місцевому підприємцеві Жану-Жаку Мерсьє. У 1889 році архітектором Франсісом Ізозом будівля була відбудована наново. Влітку 1923 року в готель був укладений Лозанський договір.

Поруч із замком - шикарна еклектична будівля готелю "Aulac":

Скульптура на береговій лінії:

Попередня стаття
Замок Шильон
Наступна стаття
Веве