Гермаківка

Попередня стаття
Збручанське і Чорнокозинці
Наступна стаття
Скала над Збручем

Гермаківка – більше для любителів природи, ніж старовини. Відоме з 1641 року, село знамените, передусім, одним з найвідоміших дендропарків на Тернопіллі. Початок йому поклав ще за австрійських часів власник маєтку в Гермаківці граф Блюхер де Вальштадт. З різних кінців світу він завіз у подільське село більше 330 видів дерев і чагарників. На площі 56 га проростають представники з Сибіру, Африки, Індії. Особливо цінні – ясен білоцвітий, модрина польська, сосна кедрова європейська, сосна Станкевича, дуб австрійський, жостір фарбувальний, верба туполиста, клокичка периста, бузок східнокарпатський, тис ягідний, що занесені до Червоної книги України.

Дендропарк на місці старого маєтку заклав у 1956 році заслужений лісівник України М.Дейнека. Незважаючи на свою занедбаність, сьогодні він має статус дендрологічного парку загальнодержавного значення. Розташований парк на північно-західній околиці села в урочищі «Дача Романського».
zUk1I.jpg

Пам’ятник М.Дейнеці у дендропарку:

В цьому ж урочищі розташована ще одна місцева природна пам’ятка – Гермаківський скельний дуб діаметром 80 см, що має він понад 150 років. В урочищі «Муравинець» є карстова печера «Двох озер» 54 метри довжиною.
Вхід до дендропарку:

В центрі села височіє те, що залишилося від римо-католицького костелу 1907 року побудови. Його руїни приваблювали, насамперед, грубою фактурою стін. У 2009 році поруйноване приміщення колишнього костелу, де за радянських часів розміщувався колгоспний склад, передали греко-католицькій громадян села, яка здійснила його «реставрацію». Коли дивишся на золотий цибулястий купол, то складається враження, що храм привласнили собі не греко-католики, а УПЦ МП.

Неподалік на пустирі – видніється великий православний храм Успіння Пресвятої Богородиці (1815, за іншими даними – 1758 рік) із дерев’яною дзвіницею поруч. Церква виділяється двома високими баштами та масивним куполом, який до реставрації нагадував купол обсерваторії.

Поблизу Гермаківки по дорозі на Залісся і Збручанське зберігся Траянів вал.

Ще пару фото дендропарку (бережіть очі:)):

 

Попередня стаття
Збручанське і Чорнокозинці
Наступна стаття
Скала над Збручем