Електричками через всю Німеччину

10 земель Німеччини, 40 міст та містечок, 33 замки, 30 ратуш та купа незабутніх вражень, приємних і неприємних пригод - такий підсумок 2-тижневої подорожі Німеччиною. Країна напічкана архітектурними та природними пам'ятками, оглядати яких вистачить на все життя. Кожен куточок країни - з одного боку неповторний і не схожий на інші. А з іншого боку, їх щось об'єднує. Це "щось" - це бездоганний стан пам'яток, зручність подорожування завдяки розвиненій транспортній мережі, відносна дешевизна у порівнянні з сусідніми країнами, чудовий сервіс та правила, які дотримуються усі.

Я вже вп'яте в Німеччині, але, сподіваюсь, не в останнє. Дуже довго, декілька років, по частинам планував цю подорож. А в підсумку вона вийшла зовсім інша. В останній день перед подорожжю довелося кардинально змінити частину маршруту. В підсумку, третина подорожі вийшла експромтом: відвідав купу місць, які не планував дивитися. Як не дивно, саме ці місця і виявилися найцікавішими.

Отже, в підсумку маршрут вийшов такий: Меммінген - Мюнхен - Гамбург - Люнебург - Любек - Шверін - Кобленц - замок Штольценфельдз - Ланштайн - Ренс - Браубах - Боппард - замки Лібенштайн і Штерренберг - Санкт-Гоар - Санкт-Гоаргаузен - Обервезель - Кауб - Бахарах - замок Фюрштенберг - замок Зоонек - замок Райхенштайн - замок Райнштайн - Бінген - Рюдесхайм - замок Ельтц - Кохем - Кьольн - Бремен - Гановер - Хільдесхайм - Айнбек - Магдебург - Тангермюнде - Штендаль - Вернігероде - Гослар - Фіненбург - Фольфенбютль - Гернроде - Кведлінбург - Берлін-Шпандау


Меандр Рейну біля міста Боппард (земля Райнланд-Пфальц). В Україні таке теж є - Заліщики

Враховуючи, що часу на підготовку поїздки було достатньо, її вдалося максимально мінімізувати, обираючи скрізь найдешевший сервіс. Але різке падіння гривні зіграло свою роль: ще б півтора роки тому поїздка обійшлася б утричі дешевше. Ночував в хостелах (виключення було лише один раз), пересувався регіональними поїздами (електричками) по спеціальним земельним проїзним. Туди летів WizzAir до Меммінгена, назад - Міжнародними авіалініями України за знижкою за програмою раннього бронювання. В підсумку квиток "туди" обійшовся в 40 євро, назад - в 100 євро.

Вернігероде (Саксонія-Анхальт)

По країні пересувався за допомогою квитка "Länder-Tickets" ("Земельний квіток"). Він коштує 23 євро і на ньому можна пересуватися по всій землі всіма видами транспорту (крім швидких і швидкісних поїздів ІС і ІСЕ), у тому числі автобусами та міським транспортом. Це дуже вигідно і завжди дешевше, ніж купляти звичайні квитки.

До речі, можна достатньо дешево пересуватися і швидкісними поїздами, якщо купляти квиток заздалегідь на сайті Німецьких залізниць (http://www.bahn.de). Як правило, якщо береш квиток за 2-3 тижні, то це в 3-4 рази дешевше звичайної ціни. Навіть за 2 дні до поїздки можна взяти квиток в 2-3 рази дешевше. Швидкісними поїздами зручно пересуватися з однієї землі в іншу при умові, що берети квиток онлайн заздалегідь. Квитки між столицями земель обходилися мені від 19 до 29 євро замість 100 і більше.

Замок Ельтц - найвражаючий німецький замок (долина Мозеля, земля Райнланд-Пфальц)

Щодо ночівель. Ночував в хостелах від 15 євро за ніч в Гамбурзі до 21 євро за ніч в Вернігероде. Один раз з житлом вийшов конфуз і довелося ночувати в дорогому готелі. Одну ніч ночував в поїзді, одну - в свого друга в Кьольні.

В Гамбургу зупинявся в Generator Hostel Hamburg. Хостел розташований дуже зручно - прямо на привокзальній площі. Історичний центр і все найцікавіше - поруч. Ціна - найнижча в місті - 15 євро за ліжко в 8-місному номері. Про зручності тут можна забути: проблеми починаються ще з поселення, на рісепшені треба відстояти годинну чергу, щоб поселитися. В кімнаті - і чоловіки, і дівчата. До 1 ночі стоїть шум і гам. Душ - це катастрофа: вода тече або дуже гаряча, або дуже холодна. Умивальник такий маленький, що вся вода тече на підлогу і ніколи звідти нікуди не дівається. Білизна за додаткову плату - 3 євро. Але, швидше за все Гамбург і навколишні ганзейські міста сподобаються вам так, що всі незручності не будуть мати для вас жодного сенсу :)

Замок Шверін на півночі Німеччини (земля Мекленбурґ — Передня Померанія)

Справжній конфуз вийшов з житлом в Кобленці, де я мав зупинитися на 3 ночі. Купився на "дешевий" готель "Kulturhotel Koblenz" за 35 євро, щоб мати окрему кімнату, бо треба було попрати речі і хоч трохи привести в себе в порядок після хостелу в Гамбургу. Бронюючи номер, я розумів, що в ньому немає душу, а лише умивальник. Яке ж було здивування, коли прибувши пізно ввечері після важкого дня, я дізнався, що душу не має не лише в номері, а взагалі в готелі! І це після проведеного цілого дня на 35-градусній спеці і лазіння по горах! Довелося послати настоятеля "готелю" на три літери і шукати де переночувати. А оскільки зараз високий сезон на Рейні і готелі в Кобленці переповнені, довелося зупинити "вибір" на "Mercury Hotel" - єдиний, в якому були номери. Скільки коштував номер - не питайте. Це було справжнє попадалово. Скажу лише, що ця ніч мені коштувала половини грошей, витрачених взагалі на все проживання в Німеччині. За те з вінка готелю було видно один з замків Рейну - Штольценфельдз:

Замок Стольценфельдз на Рейні біля Кобленца (земля Райнланд-Пфальц)

Дуже зручний бюджетний готель був в Ганновері - "Ibis budget Hannover Hbf", розташований прямо на привокзальній площі.

Нова ратуша в Ганновері під шаленим дощем (Нижня Саксонія)

А найбільше порадував хостел Harz в Вернігероде, де я ночував останні 4 ночі. За 21 євро + якійсь міські збори був окремий номер з душем і туалетом.

Замок в Вернігероде на тлі міста і гірського масиву Гарц

Дуже важливий аспект подорожі - це харчування. В Німеччині з цим набагато простіше, ніж у сусідніх Австрії, Франції, Бельгії чи Швейцарії, бо вибір закладів величезний, а ціни набагато нижчі. Краще всього харчуватися на вокзалах, а в центрі міст - в кав'ярнях-кондитерських. Найрозповсюдженіша страва - великі сосиски з гірчицею і булочкою (найсмачніші - "тюрінгські"), коштують в межах 1,8 - 2 євро. Багато всіляких сендвічів і салатів, дуже смачна випічка. Напої навпаки треба купляти не на вокзалах (якщо на вокзалах -то в автоматах), а в звичайних супермаркетах або магазинах. Це буде вдвічі дешевше - близько 1 євро. Як правило, в їду в день уходило до 20 євро (це при тому, що доводилося багато пити, та ще й не відмовляв собі по вечорах в 1-2 пляшках пива).
Люнебург
Ганзейське місто Люнебург біля Гамбурга (Нижня Саксонія)

Дуже вплинула на подорож погода. Із-за неї довелося змінювати третю частину подорожі. На перші 3 дня була запланована Франконія (південь Баварії). Але через шалену спеку (все одно не можливо б було нічого подивитися) доводилося різко змінити напрямок і вирушити з Мюнхена на північ, в Гамбург. Там була не погода, а казка - близько 20 градусів. Достатньо спекотно, але терпимо було на Рейні. Але справжній жах почався, коли я приїхав до Кьольна, і звідти поїхав оглядати Бремен і Нижню Саксонію. Дощ майже 4 доби стояв стіною і взагалі не припинявся. Температура стояла на рівні 12 градусів. Холодна погода була аж до передостаннього дня мого перебування в Німеччині.

Знаменитий собор в Кьольні під безперервною зливою (земля Північний Рейн - Вестфалія)

І перед тим, як перейти безпосередньо до фоторозповіді про відвідані місця, скажу, де ж все ж таки мені найбільше сподобалося у Німеччині. З усіх земель, які я відвідав (а я відвідав усі, крім Тюрінгії та Брандербурга), несподівано найбільш цікавою виявилася Нижня Саксонія. Це при тому, що я взагалі не планував її в маршрут. Найцікавіші 5 міст Німеччини, які я для себе відкрив - Айнбек, Люнебург, Гослар, Хільдесхайм, Вольфенбютль - знаходяться в Нижній Саксонії.
Айнбек. Tiedexer Straße
Айнбек (Нижня Саксонія) - найбільше відкриття поїздки

З'ясувавши основні практичні деталі подорожі, перейду до фото-розповіді про все побачене. Брама Німеччини для вільноподорожуючого - це місто Меммінген в Баварії. Саме сюди з Києва прилітають літаки бюджетної авіакомпанії WizzAir. Місто невелике, але дуже симпатичне. Я тут вже втретє, і кожного разу із задоволенням присвячую годину для прогулянки містом.

Ратуша в Меммінгені (Баварія)

Хоч аеропорт Альгой в Меммінгені і називають "Munchen-West", до Мюнхена звідси це майже 2 години. В Мюнхені чудово провели час з моїм товаришем Ніком, який тут живе і працює.

Площа Марієнплятц в Мюнхені (Баварія)

В Мюнхені, як і в усій Баварії стояла шалена спека, яка в наступні дні мала лише посилюватися. Тому заплановану на ці дні Франконію (Нюрнберг, Роттенбург-на-Таубері, Бамберг, Вюрцбург і Ашшафенбург) довелося замінити на північ, де була приємна погода. Тому у той же вечір я сів у нічний поїзд, який вранці привіз мене в Гамбург. Перш за все пішов оглядати ратушу, яку давно мріяв побачити:

З двору вона виглядає не менш захоплююче:

Від Гамбурга я чекав набагато менше, ніж побачив. Незважаючи на те, що я не люблю великі міста, Гамбург мені дуже сподобався. Тут - трохи Венеції, трохи Амстердаму, а краса тут більш сувора і на любителя:

Найбільше в Гамбургу сподобався острів шпіхлерів (амбарів, складів)- найбільший у світі район портових складів на дерев'яних палях. Старі закопчені червоноцегляні 5-6 поверхові будівлі складів, розташовані рядами-кварталами на островах посеред Ельби, де «вулицями» служать канали.

Так гамбурська ратуша виглядає вночі:

Вражаючим відкриттям для мене стало ганзейське місто Люнебург (земля Нижня Саксонія) поруч з Гамбургом, про існування якого я навіть не знав, а дізнався за день до поїздки, коли перепрофілював її на північ.
Люнебург

Люнебург склав достойну конкуренцію моєму улюбленому Гданську.

 Люнебург. Площа Stintmarkt

Люнебург. Будинок торгово-промислової палати

В Люнебургу, як і в Гданську, на березі річки є портовий кран:

На другий день було ще одне ганзейське місто - Любек (земля Шлезвіґ-Гольштайн) - колишня столиця Ганзи - унії з приблизно 200 вільних північних торгових великих і малих міст Європи.

Символ Любека - Гольштайнська брама:

Ратуша в Любеку - одна з найвражаючих Німеччині. На знімку - лише один з її фасадів. А так, вона має їх понад п'яти і всі різні:

Цивільна забудова Любека виглядає так:

Старе місто Любека було укріплено мурами з баштами і брамами, частина з яких зберіглася до наших днів:

На північний схід від Любека в землі Мекленбург — Передня Померанія знаходиться місто Шверін з шикарним замком на острові:

Площа Ринок в Шверіні з цікавою нестандартною ратушею в стилі тудорівської готики:

В Шверіні трапляється багато цікавих фахверкових будинків:

Романтичний Рейн - це частина долини великої ріки, що знаходиться між містами Кобленц і Рюдесхайм (землі Райнланд-Пфальц і Гессен) і відома своїми ущелинами і горами, на схилах яких розташувалися десятки романтичних замків, відомих як "замки Рейну". Довжина цієї ділянки - близько 60 кілометрів. Один день краще присвятити плаванню між двома містами екскурсійний корабликом (29 євро - абонемент на весь день, http://www.kdrhine.com/kdrhineKoblenz.htm). Саме з ріки найкраще видно всі замки. А ще один (чи навіть два дні) варто присвятити поїздкам по маленьким містечкам на берегах Рейну. В них дуже цікаво, того що з палуби кораблика не видно.

Перший замок, якщо плити від Кобленца вверх по течії Рейну - Штольценфельдз:

На протилежному правому березі напроти замку Штольценфельдз у місці впадіння в Рейн річки Лан лежить місто Ланштайн, в якому знаходиться відразу два замки. Перший з них - замок Ланек, височіє на високому пагорбі над містом:

На березі Рейну в центрі міста стоїть замок Мартинбург:

Фахверкова ратуша в Ланштайні:

Наступна зупинка - маленьке містечко Ренс, яке вразило мене найбільше з усіх рейнських містечок:

В Ренсі - багато неповторних різнокольорових фахверхових будиночків та міських укріплень. А туриста - жодного:

Ратуша в Ренсі:

З Ренса на протилежному правому березі добре видно один з найвідоміших і фотогенічніших замків Рейну - Марксбург:

У підніжжя замку лежить маленьке фахверкове містечко Браубах:

Наступна зупинка на лікомй березі Рейну в курортному місті Боппард. Так місто виглядає з гори, на яку можна піднятися на канатній дорозі:

До речі, з цього ж самого місця відкривається проголомшлива панорама меандру Рейна, схожа на ту, що є в наших Заліщиках:

В центрі Боппарду на березі річки стоїть Старий замок:

Найоригінальніша будівля Боппарду - романський будинок:

Незабаром після Боппарда з вінка кораблика відкриється вид на два поруч розташовані замки на горі над Рейном - Лібенштайн і Штерренберг, відомі також, як "білий і чорний" замки:

Замок Лібенштайн:

Замок Штерренберг:

Наступна зупинка - села Санкт-Гоар і Санкт-Гоаргаузен, розташовані один напроти одного. Над Санкт-Гоаргаузеном височіє замок Катц ("кіт"):

А в декількох кілометрах від нього - замок Мауз ("миша"):

На протилежному лівому березі нам селом Санкт-Гоар - найбільший з замків Рейну - замок Райнфельц:

За Санкт-Гоаргаузеном Рейн робить крутий поворот за скелею Лорелей. Це - овіяна романтичними легендами скеля на східному березі Рейну, розташована в найвужчому місці русла на території Німеччини. Сильна течія і скелястий берег свого часу призводили до того, що тут розбивалися безліч човнів. Тому Лорелея — це також ім'я однієї із Дів Рейну, які прекрасним співом заманювали мореплавців на скелі, як сирени в давньогрецькій міфології.

Одне з найцікавіших міст на Рейні - Оберевезель. Це - укріплене мурами з багатьма баштами середньовічне містечко з ратушею, романськими храмами, замком і фахверками:

Ратуша в Обервезелі:

Замок Шьонберг над Обервезелем:

Цікавим є наступне село Кауб, де розташовано відразу два замки. Перший з них височіє над поселенням на скелі - замок Гутенфельц:

Посеред Рейну на острові стоїть замок-корабель Пфальцграффенштайн:

Ратуша в Каубі:

Напевно, найвідоміше поселення на Романтичному Рейні - Бахарах. Містечко оточено муром з двома десятками оборонних веж. В місті багато гарних старих фахверкових будинків, є ратуша і замок:

Центральна вулиця Бахараху:

Нам містечком височіє замок Шталек:

Одна з багатьох оборонних веж Бахараха:

На лівому березі Рейну між Бахарахом і Бінгеном в один ряд з проміжком в декілька кілометрів розраховано декілька одиноких замків.

Замок Фюрштенберг:

Замок Зоонек:

Розбійницький замок Райхенштайн:

Замок Райнштайн:

Замок Клопп над містом Бінген:

Мишача вежа біля Бінгена:

Закінчується Романтичний Рейн у містечка Рюдесхайм на правому березі Рейну в землі Гессен:

В Рюдесхіймі розташовано відразу 3 замки. Підпливаючи до містечка, першим з'являються руїни замку Еренфельц на високій скелі:

В центрі містечка - це два замки, що стоять поруч один з одним. Перший - замок Боозенбург:

Другий - замок Брьомзенбург:

Центральна пішохідна вулиця Рюдесхайма - Дроссельгассе:

Апогей подорожі - справжній німецький замок Ельтц, розташований в горах на долиною Мозелю. Він був моєю давньою мрією.

Найгарніше містечко в долині Мозеля - Кохем:

Ринкова площа Кохема і ратуша:

Над містечком височіє замок Райхсбург Кохем. В уяві багатьох класичний середньовічний замок має виглядати саме так:

Замок Турант в долині Мозеля:

Ближче до вечора поїхав в Кьольн - найбільше місто землі Північний Рейн - Вестфалія. Там живе мій друг дитинства Роман, який провів мені велику екскурсію містом. Щоправда, тоді почалася шалена злива, яка тривала майже без перерви 4 доби.

Знаменитий Кьольнський собор і його деталі:

Готична ратуша Кьольна:

Зі старою громадської архітектури в Кьольні залишилося небагато - декілька відновлених будинків на центральній площі та в її околицях:

Після Кьольна був Бремен - ще одне північне ганзейське місто, центр однойменної федеральної землі. Щоправда, прогулянці Бременом сильно заважав безперервний дощ.
Бремен. Ринкова площа
Центральна площа Бремена

Ратуша в Бремені - одна з найбільш пишно декорованих в Німеччині:
Бремен. Ратуша

Символ Бремена - бременські музиканти, декілька пам'ятників яким знаходяться в центрі міста навколо Ринкової площі:
Бремен і Бременські музиканти

Обов'язковий атрибут ганзейського міста - будинок міських вагів:
Бремен. Будинок міських вагів

Старі вулички Бремена:
Бремен. Беттхерштрассе

Годинник на фасаді окружного суду Бремена:

Місто Ганновер - столицю землі Нижня Саксонія, намагався подивитися двічі, повертаючись сюди з поїздок містечками цієї федеральної землі. Але кожного разу марно: Дощ тут був найсильнішим і безперервним.
Крамерштрассе в Ганновері

Готична стара ратуша в Гановері:
Стара ратуша в Ганновері

Знаменита "нова" ратуша - символ Гановера:
Нова ратуша в Ганновері

Після Гановера почалася найцікавіша частина подорожі - містечками Нижньої Саксонії. Як я вже писав, ці федеральна земля сподобалася мені найбільше з усіх. Містечка тут такі, що від краси розкриваєш широко рота і не віриш, що своїми очима це все бачиш. Про одне нижньосаксонське місто - Люнебург, я вже писав на початку розповіді.
Гільдесгайм. Ринкова площа
Ринкова площа в Хільдесхаймі (Нижня Саксонія)

Неподалік він Гановеру знаходиться місто Хільдесхайм, яке було зруйновано під час Другої світової війни. Але його так показово відновили, що саме сюди зараз можна їхати за найоригінальнишими фахверковими будинками.
Гільдесгайм. Ринкова площа

Деталі будинків на Ринковій площі у Хільдесхаймі:

Гільдесгайм. Фахверковий будинок

Найбільшим відкриттям поїздки стало маленьке нижньосаксонське містечко Айнбек. Справді, нічого крутіше в Німеччині я не бачив. Місто все складається з оригінальних фахверкових будинків. Кожний будинок має свою неповторну декорацію. Фахверкові будинки дозвсі не схожі на будинки в інших містах.

Зверніть увагу на свастики :)

В Айнбеку - цілі повноцінні вулиці фахверку:
Айнбек. Tiedexer Straße

Приклади оформлення будинків. Це все - дерево!

Айнбек. Фахверковий будинок

Айнбек. Eickesches Haus

Стара ратуша в Айбеку - також неперевершена і ні на жодну не схожа:
Айнбек. Ратуша

Ринкова площа в Айнбеку:
Айнбек. Ринкова площа

До України тут ставляться дуже добре :)

Останні 4 дні ночував в популярному фахверковому містечку Вернігороде (земля Саксонія-Анхальт). Місто було базою для подальших подорожей Саксонією-Анхальт та Нижньою Саксонією.

Ратуша в Вернігероде:

Деталі ратуші:

Вернігероде - місто, яке повністю складається з фахверкових будинків. Фахверки тут специфічні - бруси під прямим кутом:

Над містом на горі стоїть справжній середньовічний казковий замок:

Вид з замку на Вернігороде та гори Гарц:

А ву самому Вернігероде в ці дні проходив музичний фестиваль:

Один з днів перебування в Вернігороде вирішив присвятили поїздці на північ, щоб оглянути ще пару ганзейських міст. По дорозі провів годинку в Магдебурзі - столиці землі Саксонія-Анхальт.

Стара ратуша в Магдебурзі. Тут починалося Магдебурзьке право.

В Магдебурзі, який був ущент зруйнований союзницькою авіацією у 1945 році, не залишилося старого міста. При цьому дуже вражають збереженні і відновлені великі храми міста, особливо суворий готичний катедральний собор:

Одна з візитівок міста - комплекс "Зелена цитадель" віденського архітектора Хундертвассера:

Відвідання ганзейського міста Тангермюнде на півночі землі Саксонія-Анхальт занулило в атмосферу польського Помор'я. Місто дуже схоже на МальборкКвідзинГнєв та інші міста навколо Гданська:

Готична ратуша в Тангермюнде:

Тут все дуже сильно нагадує польське Поморря:

Але крім червоної цегляної готики тут ще й цікаві фахверки:

Замок в Тангермюнде:

Поруч - ще одне ганзейське місто Штендаль, але не так добре збережене, як Тангермюнде:

Ренесансна ратуша в Штендалі:

Одна з готичних міських брам:

Для тих, хто думає, що в Німеччині всі дороги добрі:

Просте феєричне враження справило на мене нижньосаксонське місто Гослар, в яке я взагалі не планував їхати і опинився випадково.
Гослар. Кайзерворт

Гослар. Ринкова площа
Ринкова площа в Госларі

Тільки тут зустрічається особливий вид фахверкових будинків, повністю вкритих чешуєю зі сланцу:
Гослар

Фахверки тут також неповторні:
Гослар. Фахверкові будинки

На околиці Гослара знаходиться Імператорський пфальц - резиденція короля Священої Римської імперії (XI століття):

Ще одне цікаве нижньосаксонське містечко, розташоване неподалік від Гослара та Вернігероде - Вольфенбюттель. Напевно, всі куштували лікер "Егермейстер". Його випускають саме тут.
Вольфенбюттель. Ринкова площа
Ринкова площа у Вольфенбюттлі

Замок-резиденція герцогів Брауншвайга і Люнебурга:
Вольфенбюттель. Замок

"Маленька Венеція" у Вольфенбюттлі:
Вольфенбюттель. Маленька Венеція

Ратуша у Вольфенбюттлі:
Вольфенбюттель. Ратуша

А ось вам і фахверкова синагога :)

Передостаннє місто, яке мав оглядати, було Галле (Саале) поблизу Ляйпцига. Але в останнім момент я змінив його на маленьке містечко Гернроде у підніжжя гір Гарц:

В Гернроде знаходиться один з найзначних романських храмів Німеччини - церква св. Кірияка імператорського аббатства (середина Х століття):

Ратуша в Гернроде:

Панорама Гернороде з оглядового майданчику в горах Гарц:

Останній пункт поїздки - чарівний Кведлінбург в Саксонії-Анхальт:

Кведлінбург - справжня фахверкова столиці Німеччини, музей фахверка просто неба:

Найстаріший фахверковий будинок Німеччини (ХІІІ століття):

Готична ратуша в Кведлінбурзі:

Монастирський замок в Кведлінбурге нагорі Шлоссберг - достойне завершення подорожі:

Раьуша в містечку Фінебург, де робів пересадку до дорозі в аеропорт Берліну:

Про інші раніше відвідані землі і міста Німеччини:
Баварія
Баден-Вюртемберг
Саксонія
Дрезден
Мюнхен