Всім привіт! Ми повернулися, все пройшло чудово, вражень – море, і майже всі вони – позитивні. Саме про них я і почну сьогодні розповідати. А ось коли закінчу, не знаю. Інформації купа. Здається, що ми прожили в Далмації цілу вічність, не зважаючи на те, що відпустка пролетіла, як один день. В Хорватію ми попали випадково. Ще 2 місяці тому ми й подумати не могли, що колись опинимося там. А причиною всьому став дешевий переліт через Відень та відсутність потреби у візі (до 31 жовтня між Україною і Хорватією буде діяти безвізовий режим). Оскільки основною і єдиною ціллю відвідання Далмації для мене був огляд визначних пам’яток (для Свєти ще ціллю біло купання в морі), місце для зупинки було обране відповідне – місто Трогір в Середній Далмації за 30 км від Спліта. Як довели чисельні подорожі по різним містам країни, ми не помилилися: Трогір – дійсно, найкрасивіше місто регіону. Сподіваюсь, що в мене знайдеться час для того, щоб описати чи хоча б зробити фотозвіти про кожне місце, яке нам вдалося відвідати. А сьогодні, для початку, основні питання перебування в Хорватії та мої враження і думки по кожному з них.
1. ПЕРЕЛІТ Летіли «Австрійськими авіалініями» по маршруту Київ – Відень – Спліт – Відень. З Відня летіли «Міжнародними авіалініями України». Весь переліт коштував 300 доларів на людину – дуже дешево. Сервіс як у австрійців, так і українців – на високому рівні. Кормлять добре, поють також. У всіх 4 рейсах давали на вибір 2 сорти вина. Це, безумовно, стримувало мою боязнь від літання літаками. 2. ПРОЖИВАННЯ Ми жили в 4 кілометрах від центру Трогіра в присілку Okrug Gornji, що на острові Чіово. Поруч – 2 пляжі з різних сторін острова, автобусна зупинка, супермаркет і все інше, що необхідно. Вартість номера на двох в апартаментах «Slavica» коштував 35 євро.
Кімната огромна, ліжко також, кухня з усім необхідним і тераса з видом на море та дзвіницю костелу. Вид на море:
Вид на костел у вечорі:
Взагалі, з житлом проблем немає: готелів дуже багато, а кожний приватний будинок здається під апартаменти. 3. ЇЖА Частину їжі брали із собою, решту докуповували в супермаркеті. Ціни на продукти харчування в Хорватії в середньому більше українських в 1,5 – 2 рази Виключення складають вино, олівки (вони там справжні, а не фарбовані!), фісташки. Ціни на них нижче, ніж в Україні. Безумно дорогі масло, сири і майонез. Але слід зазначити, що якість продуктів не йде ні в яке порівнянні з нашими: якщо це масло – так воно справжнє масло, якщо ковбаса – то це справжня ковбаса, а не соя з туалетним папером. Ціни на овочі і фрукти приблизно такі ж самі, як і в нас. Пару слів про кав’ярні і ресторани. Туди ми не разу не ходили. Бо за один похід туди ми б виклали половину суми, яку ми брали із собою. Насправді, таких цін, як в хорватських кав’ярнях, я не бачив не в Києві , ні в Москві. Та незважаючи на це, вони всі заповнені, за запах смаженої не вогні риби літає у повітрі кожної вулички. Поїсти смажену рибу майже на халяву все ж таки можна (слідкуйте за наступними розповідями). Ресторанчики в Трогірі займають майже всю центральну площу:
Висновок: якщо харчуватися продуктами з супермаркету, то по гаманцю це сильно не б’є. 4. ТРАНСПОРТ А ось хорватський транспорт – це справжнє лихо для тих, хто звик їздити в трамваї за 1 гривню і в маршрутках по 2 гривні. Так ось, проїхати мінімальну відстань приміським автобусом коштує 10 кун (15 гривень). От і рахуйте: з’їздити в центр (4 км) туди і назад – 60 гривень. Хочете пройтися пішки – будь ласка. Тільки врахуйте гористість місцевості і той факт, що тротуари в Хорватії відсутні, як явище. Міжміські автобуси так само не дешеві. Ціни залежать від компанії-автоперевізника і відстані: чим менше відстань, тим більше тариф. Враховуючи, що ми не сиділи на місці, більше половини всіх наших грошів пішли на переїзди по країні. Крім автобусів ще є таксі. Так проїхатися від аеропорту до центру Трогіра (5 кілометрів) коштує 20 євро (220 грн). Це – офіційна ціна. Сподіваюсь, далі продовжувати не треба. Висновок: їдьте в Хорватію на власному авто. Якщо їдете удвох, то переїзд обійдеться дешевше за літак удвічі. Подорожуючи власним авто по країні, ви витратите на поїздки утричі менше грошів, ніж якщо б подорожували громадським транспортом. Види з вікна автобуса:
5. МОРЕ В своєму житті я не бачив морі чистіше, ніж у Хорватії. Воно ідеально чисте скрізь: у відкритому морі, у затоках навколо міст і житлових кварталів, навколо крупних міст і біля підприємств. Прозорість води вражає: коли пливеш над глибиною у 50 метрів, видно дно. Пляжі всі безкоштовні. Переважно на них дрібна галька.
Без тапочок купатися складно і небезпечно. Цього разу я вперше побачив морських їжаків, якими мене так лякали в Шармі і Акабі. Навіть вдалося декількох з них витягнути на землю і погратися з ними.
Відео про морського їжака: Висновок: в Хорватію варто приїхати навіть заради одного моря. 6. ПРИРОДА Гори в Далмації дуже нагадують Кримські. Вони достатньо близько підступають до берегової лінії і кам’янисті. Рослинності на горах майже немає, проте на березі і в долинах типові для субтропиків дерева, кущі і квіти приємно радують око. Далмацію від відкритого моря закривають багато продовгуватих зелених островів. В цілому море, берег, острови, гори і місто створюють неповторну картину цілісності пейзажу, яка найкраще спостерігається саме під час морських подорожей.
Найцікавіше природне диво Далмації – водоспади на річки Крка в однойменному парку.
7. АРХІТЕКТУРА і МІСТА Міста і містечка створюють враження чогось середнього між Європою і Сходом. Прогулюючись вузенькими вуличками Трогіра, Спліта чи Шибеніка, я постійно згадував старе місто в Дамаску. Архітектура доволі одноманітна, але зі своїм, південним колоритом.
Візитівкою кожного міста є катедральні костели з високими дзвіницями. Вони дійсно величні і в кожному випадку неповторні. Решта інших храмів дуже схожі один на іншим. Двома словами їх можна охарактеризувати так: скромність і монолітність. Катедра у Трогірі:
Катедра у Спліті:
Катедра у Шибеніку:
Скажу пару слів і про замки. Їх нам довелося побачити близько п’ятнадцяти. В основному, вони є дуже скромними і непоказовими. Ніякого порівняння із нашими Хотином, Кам’янцем чи Мукачевом. Але всі храми і більшість замків – охайні і не покинуті. Є і руїни замків. Але таких мальовничих, як, наприклад, в Кудринцях, нажаль, немає. м
Висновок: архітектура України набагато яскравіша і різноманітна. Але й в Далмації вона також цікава і варта того, щоб їй насолоджуватися. А ось стан збереження пам’яток в Україні з Хорватією ні в яке порівняння не йде.
Продовження обов’язково буде.
Коментарі
andriyfo
Птн, 10/01/2010 - 14:46
Посилання
все гарно, тіки футболка відстійна
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:01
Посилання
Так, вона вже досить стара і поношена. А нові не видають. Але для подорожей сойдёт.
frankensstein
Птн, 10/01/2010 - 14:59
Посилання
Сподобалось, інший світ
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:03
Посилання
Але вони також слав'яни! :)
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:02
Посилання
дивіться мою відповід вище
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:05
Посилання
Так, час біжить так швидко! Просто катастрофа!
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:08
Посилання
Викладай, викладай! :)
maryanak
Птн, 10/01/2010 - 15:41
Посилання
дуже гарно!
нарахунок власного авто.. а на яких машинах туди пускають? тобто якшо українець іде туди на чомусь такому, 80х років :)) пустять?
andy_travelua
Птн, 10/01/2010 - 15:49
Посилання
Дякую!
Стосовно 80-х років не знаю. Бо прийдеться їхати черех Євросоюз (Угорщину), а там, мабуть, вимоги відповідні. Це треба погугліти.
nick_coll
Птн, 10/01/2010 - 21:33
Посилання
на Краківці стояли такі трандулєти, що смішно, як їх взагалі випустили з країни-Руїнії.
proidysvit
Птн, 10/01/2010 - 16:49
Посилання
з поверненням в жж-вертеп!)
стосовно екіпіровки: футболка терпима))
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:28
Посилання
дякую!
футболка, нажаль, вже відпрацювала своє...
nikolauskass
Пон, 10/04/2010 - 20:50
Посилання
нормальна футболка, а ціни на проїзд заставили мене згадати декілька російських слів
andy_travelua
Втр, 10/05/2010 - 05:36
Посилання
Нічого страшного, зато в остальному порядок! :)
atanoissapa
Птн, 10/01/2010 - 16:56
Посилання
водоспад неймовірний! І готель у вас був нічо так!
А дружина у тебе красавиця!
nick_coll
Птн, 10/01/2010 - 21:31
Посилання
лише змарніла. Бачиш, він відпочиває, катаєццця, а Свєті тільки з дитиною в чотирьох стінах займатися :(
Скажемо ні цим зухвалим свободівцям!
Ні!
atanoissapa
Суб, 10/02/2010 - 07:29
Посилання
да ну. На цій фотці вона навіть красивіше, ніж на усіх попередніх, що я бачила.
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:39
Посилання
В житті вона набагато краще, чєсноє слово! :)
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:35
Посилання
А нічого, вона зі мною також їздила?
(не треба заздріти свободівцям-буржуазним націоналістам)
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:30
Посилання
дякую, 30 років шукав! :)
насправді, це лише частина водоспаду, він набагато більший!
zamkovyi
Птн, 10/01/2010 - 17:11
Посилання
Класно, чекаю на продовження...
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:31
Посилання
дякую, обов'язково буде!
stepan53
Птн, 10/01/2010 - 18:42
Посилання
Андрій з найкращими вітаннями!!!
http://starogit.do.am/publ/
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:31
Посилання
Дякую, Степане!
nick_coll
Птн, 10/01/2010 - 21:28
Посилання
я теж про це подумав))))
Таке гавно везти в Європу навіть не посоромився!
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:32
Посилання
бєссовесний ти! не змінився ні краплі...
nick_coll
Птн, 10/01/2010 - 21:29
Посилання
Прочитав і ще більше зрозумів, що я туди НЕ ХОЧУ.
Я хочу в Німеччину, в Баварію. Мені там добре, там 15 століття!
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:33
Посилання
Прочитати замало, треба побувати.
А я ось на Тернопілля чи на Львівщину більше хочу...
nick_coll
Птн, 10/01/2010 - 21:38
Посилання
Приблизно так і уявляв: дороге, нецікаве, несмачне й неколоритне. Якесь непонятне й непотрібне.
Зовсім не та Далмація, про яку писав у пригодах Жуль Верн.
Краще розкажи про дендропарки якісь, я вже засумував за ними.
А я тим часом вип’ю октоберфестівського пивка.
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:37
Посилання
В тебе просто якесь негативне сприйняття життя останнім часом. Тому все тобі здається нецікавим. Всі, хто бував у Далмації, просто у захваті! Так само всі, що читав чи бачив на картинках.
Мені здається, тобі просто треба покопатися всередині себе...
ex_pasteli
Суб, 10/02/2010 - 19:18
Посилання
Якщо чесно, то після цього звіту мені теж здалося, що не варто туди їхати. Можливо, просто на фотографіях і в реченнях не передався той позитив, що отримали під час відпочинку.
Хоча от щодо природи не впевнена, можливо, мені б вона сподобалась набагато більше — багато хто їде заради гір.
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 19:43
Посилання
В цьому звіті я всього на всього намагався підбирати фото, які б супроводжували розповідь.
А взагалі, я ось перечитав пост, він мені також здається таким, що не відображає не те що атмосферу країни, але й мої справжні враження. Отже, думаю, що висновки треба робити після наступних детальних фотозвітів
voyager_a
Суб, 10/02/2010 - 20:12
Посилання
Ну мабуть вже час писати детальнi звiти.
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 20:19
Посилання
Ні, звітів з описами, напевне, не буде. Тільки фотозвіти (з вівторка, орієнтовно)
ex_pasteli
Суб, 10/02/2010 - 20:26
Посилання
Можливо.
sestra_yuliya
Птн, 10/01/2010 - 23:59
Посилання
ото краса- пальми, водоспади, споруди! Сподіваюсь, ти ще не все показав ).
а чого там так дорого з продуктами??? У Голландії продукти були дешевші за українські, а рівень доходів в них удесятеро вищий. Щоправда транспорт теж дорогий- поїздка в трамваї 2,6 євро з людини.
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:39
Посилання
Так, далеко не все. Найкраще приберіг для наступних розповідей :)
Сам не знаю, чому такі продукти дорогі. Напевне, із-за туристичної сущності регіону.
lerkar
Суб, 10/02/2010 - 07:41
Посилання
ех, класно! і розповідь така смачна)
andy_travelua
Суб, 10/02/2010 - 08:42
Посилання
дякую! :)
як в тебе справи? :)
readmetal
Нед, 10/03/2010 - 21:38
Посилання
такое ощущение, что фотографии гораздо лучше, чем те, что были сделаны во время мегапробега по Западной Украине. Техника? Свет? Руки?
andy_travelua
Пон, 10/04/2010 - 05:37
Посилання
Не поверишь, у меня накрылся экран и я всё вслепую фоткал :)
vladya
Чтв, 10/07/2010 - 13:19
Посилання
гарно. так а бюджет мандрівки ?
В Монтенегро поїсти коштувало 5-10 евро на людину, тут що дороще ?
про море яб написав що не тільки в Хорватії а на всій Адріатиці, я теж такого чистого не бачив ни де хоча був на 8 морях.
andy_travelua
Чтв, 10/07/2010 - 14:49
Посилання
Бюджет наступний (в баксах):
квитки на літак: 300*2=600
проживання: 318
відвідання визначних пам'яток: 65
проїзд автосусами: 230
харчування та інше: 137
Жрачка тут неймовірно дорога. Харчувалися тільки в супермаркетах. В жодній кав'ярні так і не разу не були. Навіть, не тому що дорого, а тому що це просто обдіраловка: ціни реально в 10 разів вище за собівартість.
vladya
Чтв, 10/07/2010 - 17:46
Посилання
хе Хорватія 1350 баксів жирно якось. ну звісно що літак дохера вийшло ...
доречи ти писав що на машині дешевше їхати, але ти не врахову\ш що потрібно 2 візи щоб доїхати до Хорватії ...
andy_travelua
Птн, 10/08/2010 - 06:04
Посилання
1350 - це дуже скромно. Ми в усьому собі відмовляли. Половину харчів брали із собою, в кафе не ходили, на таксі не їздили ні разу. А переліт до Хорватії в 300 баксів - це майже безкоштовно (це - рекламні квитки, їх всього декілька і купували ми їх да 2 місяці).
Для подорожі автівкою потрібна лише Угорська віза.