Рай

Наступна стаття
Бережани

У 1530 році Синявські отримали у власність Бережани і збудували замок. Пізніше, в двох кілометрах від міста магнати облаштували собі резиденцію. Місце вибрали по-справжньому райське: серед мальовничих опільських пагорбів в оточенні дрімучих лісів. І назва місцевості була і є відповідною – РАЙ.

Достеменно невідомо, коли Синявські збудували в Раю свій перший мисливський будиночок, але відомо, що він був дерев’яним, а від його багатства впадали у захват перші особи держав. Тут бували і московський імператор Петро І разом з Іваном Мазепою, і ватажок угорського антигабсбургзького повстання Ференц Ракоци, поети Богдан Лепкий і Маркіян Шашкевич, письменник Володимир Левицький.

А подивитися тут дійсно було на що. Гобелени, каміни, японську і китайську порцеляну Адам Микола Синявський замовляв у Парижі. Петро І, перебуваючи у Раю влітку 1707 року, був приголомшений архітектурною витонченістю будівлі та розкішшю її внутрішніх прикрас. З російським самодержцем, що прибув до Бережан оглянути замок (Синявський виступав у Північній війні на боці Росії та польського короля Августа ІІ проти шведів й іншого польського короля Станіслава Ліщинського), пов’язано, принаймні, дві легенди.

Найпопулярніша з них має навіть дві версії. Згідно першій з них, Петро І замислився трохи помститися Адаму Миколі Синявському за розкіш його літньої резиденції і зажадав, аби той влітку приїхав у замок на санях. Синявський не розгубився: йому вистелили дорогу з Бережан сіном і соломою, й сани летіли по ній, як по снігу. Відповідно до другої версії Микола Адам з Петром І, напившись горілки, влаштували змагання: хто перший з них на санях домчить до Раю. Особливість такої гонки полягала у тому, що вона відбувалася влітку. Про те, хто першим здолав 7 кілометрів від центру Бережан до палацу в Раю, історія замовчує. А друга легенда гласить, що одного разу Петру довелося тікати з мисливського палацу підземними ходами, рятуючись від противників «возз'єднання України з Росією».

Отже, повернемося до самого палацу. Новий кам’яний палац зведено на місці старого зруйнованого мисливського будинку у 1709 році. Як і зараз, тоді він мав майже квадратний план, проте мав чотири башточки по кутах, які були втрачені при наступних перебудовах. Після смерті останнього з Синявських, райський палац переходить у власність Чарторийських, а у 1778 році – до Любомирських. Після одруження Олександра Потоцького із донькою князя Станіслава Любомирського Олександрою, маєток в Раю переходить до Потоцьких.

У другій чверті ХІХ століття Потоцькі ініціюють перебудову палацу, який на той момент вже знаходився у занедбаному стані. Проект виконує архітектор Ян Рудський-Венжик і палац отримає нове, класичне обличчя. Ось як описує архітектуру відновленого палацу довідник «Пам’ятки містобудування і архітектури» (якщо щось не зрозумієте, я не винен):

Об'ємно-планувальна структура палацу підпорядкована одноосьовій центричній схемі... Мав характерний для цього стилю архітектурний декор, зокрема ажурний балкон на чавунних опорах і купольний зал на другому поверсі. Купол на восьмигранному світловому барабані захищався зовні балюстрадою. Споруда двоповерхова, в плані наближається до квадрата. Південно-західний і північно-східний фасади були оформлені ідентично. Північно-західний - потрактовано стримано. Найбільш насичений декором південно-східний фасад, центральна частина якого має палладіанську композицію вікон з ліпними рельєфами. Будівля по периметру завершена антаблементом, карниз якого оформлений модульонами. Площини стін по нижньому поверху розкреслені лінійним рустом, по другому - розчленовані пілястрами або напівколонами дорічеського ордера. Шеліги віконних арок відмічені замковими каменями. Внутрішнє планування анфіладно-коридорне, частково змінене.

Маєтком в Раю Потоцькі володіли до смерті Якуба Потоцького. Палац дуже постраждав за часи обох світових воєн, а в 1952 році був відремонтований. З радянських часів і по сьогодні у палаці розташований дитячий санаторій. Оздоблення фасадів збереглося лише частково.

У 1760 році власники розбили навколо палацу розкішний парк з рідкісними породами дерев і чагарників та чотирма ставками. Сьогодні від парку майже нічого не залишилося. Залишки фонтану, помираючий дуб, пошкоджена брама складають сумні враження. А парк, між іншим, є пам'яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Під цим дубом відпочивав сам Богдан Хмельницький:

Брама:

При в’їзді до Раю з боку Бережан ліворуч від дороги побачимо невелику церкву, що більше нагадує костел-капличку. Це – церква Святої Покрови, зведена у 1885 році (за іншими даними – 1878 році) на кошти Якуба Собеського:

Наступна стаття
Бережани

Коментарі

Мені дуже подобається, коли в другій легенді (де Петро І з власником напились) використовують наступну гру слів: вони вирішили вияснити, хто з них перший попаде до Раю :о)
мене радує, що моєї дупи нема на фотках :) Ти знаєш, я от тут пишу пост до моєї постійної рубрики і ніяк не міг згадати, де в мене є фотки вікторій. А тепер побачив і матиму ще одну фотку для ілюстрації :)
а що за вікторії? Твоя дупа буде завтра, в урочищі Монастирок :)
о йопт. Може, не треба? Вікторії — це оті панянки з віночками в руці.
О, тепер буду знати! Не получиться. Бо фотка - стратегічна. Тебе там найбільш повно видно Чортів Камінь. А без тебе такої фотки немає
так замалюй мене
не вмію а чё ти так себе боїшься?
комплекс меншовартості :) До речі, до мандрів хоче долучитися з якимось колегою (обидва зі Львова). Але мають страх стосовно витрат, ночівлі й морозу.
Тобто нас вже семеро :)
Морозу вже не буде (до -3 буде)
Відчуваю, що треба телефонувати в готелі Кременця і замовляти 2 чотирьохмістні номери
ото піздобратія компанія зібралася. Я не певен, що ті два хлопаки точно поїдуть.
А яка ціна номеру в Кр.?
Ще не телефонував. Там більшість готелів далеко. Є один біля автостанції. Ти на всяк випадок також спробуй дізнатися.
у мене такий самий інтернет, як і в тебе :)
Я не умиваю руки, просто ти вже пробив що і де.
Якщо там є МТС, то я міг би перетелефонувати.
http://www.ukrmandry.com.ua/index.php?id=202
Думаю, що готель "Острів" - найкращій варіант. Хоча, запасні варіанти також є. Ближче до справи перетелефоную туди, дізнаюся. Проблема ще в тому, що тепер вже на 6-7 лютого на Тернопільщині обіцяють -14. Якщо дійсно так буде, то все і накритися може...
Ну ціна така трошки... кхм... недешева. Але з переліку - найкраща.
А як такий варіант, що частина народу спатиме в спальниках. Я, наприклад.
Це дешевше (поділимо на всіх). Бо грошей не фонтан. А «ліжко» я і так беру з собою.
А в мене немає спальника...
Можно взяти 4-х місний номер. А хтось 5-й буде спати або у спальнику, або на додатковому ліжку.
Головне, щоб усьо добре було з погодою і з місцями в готелі...
та ні, дитячого санаторію там ніколи не було...
Колись був дитячий будинок для дошкільнят, яких потім переводили в інтернат.(До речі, я його фоток не бачу у вашому звіті, може пропустила?Але він теж цікавий, для розповіді.)
Потім в кінці 80-х було модне відновлення церков(початок), і якимось чином якась з церков-парафій(я в цьому не розбираюся) взяла в оренду цей палац....
далі його долі не знаю, що там...там завжди все закрито за 100 замками....Ніби там притулок таки церковний для психічно-хворих.....(дуже зручно злочинців переховувати.....), але точно невідомо.
(До речі, я його фоток не бачу у вашому звіті, може пропустила?Але він теж цікавий, для розповіді.) Він знаходиться в Бережанах чи в Раю?
дитячий будинок був у Раю в палаці, а інтернат-школа для сиріт(десятирічка)знаходився в центрі міста в колишній Рідній школі.Зараз там гімназія знаходиться, і щось залишилося від школи-інтернату, принаймі я знаю, що там живуть сироти.
Ні, фото колишньої рідної школи в Бережанах в мене точно є в якоїсь із розповідей
Колекція українських палаців. До 23-ї річниці Незалежно Користувач посилається на ваш запис з Колекція українських палаців. До 23-ї річниці Незалежності. пишучи: [...] обл. Палац Грохольських, 1760 П'ятничани (Вінниця), Вінницька обл. Палац Потоцьких, 1709 Рай [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських пала Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських палаців пишучи: [...] обл. Палац Грохольських, 1760 П'ятничани (Вінниця), Вінницька обл. Палац Потоцьких, 1709 Рай [...]

Шукаю зв"язок моєї родини із родом Синявських. Дід - Синявський Гаврило Михайлович - 1870 року народження  - служив у царській армії і отримав від царя ліс на Шаргородщині під Молдавією. Є вірогідність укріплення  цієї української границі , що сходиться з заключенням науковця-дослідника роду Синявських, - Богдана Тихого, що не вивчена південна гілка роду Синявських!

 

На жаль, не можу допомогти, бо далекий від цієї теми (