Чортків: дві ратуші і площа Ринок

Попередня стаття
Панорами Чорткова з Вигнанської гори та ще з одної секретної точки

У найгарнішому місті Тернопільщини мусить бути найгарніша ратуша. У випадку з Чортковим так і є. Ба більше - у Чорткові - дві ратуші. Перша з них, стара ратуша, є унікальною для України завдяки дерев'яній фахверковій вежі.

Ідея створити на початку ХХ століття подібний шедевр не була випадковою. На той час бургомістром Чорткова був Людвік Носс, який до того навчався фармакології у Швейцарії та Данії. Напевно, перебуваючи в цих країнах, Людвіку Носсу так сподобався стиль західноєвропейських міських будиночків із шпилястими верхами та дерев’яними балками, що він вирішив саме в цьому стилі спорудити міську ратушу із чотирикутною годинниковою вежею в Чорткові.

Будівництво ратуші з торговими рядами велося з 1905 по 1908 рік. Її головна окраса - фахверкова вежа з швейцарським годинником з чотирма циферблатами. Шпиль ратушної веж прикрашає флюгер у вигляді півня.

Не меншу цінність має і годинник ратуші, який під протекцією бургомістра Носса був виготовлений в Берні, столиці Швейцарії. Його створив відомий інженер Френкаль Готтеншафтен.

Цікава деталь ратуші - суцільний дерев'яний балкон торгових радів навколо, який спирається на тонкі т-подібні стовпи, які утворюють відкриту галерею:

Стару чортківську ратушу полюбляють і кінематографісти. Тут знімали кінострічки Вершники», «Діти підземелля», «Квартет Гварнері», «Вишневі ночі».

До ратуші з півдня приникають торгові ряди у вигляді двоповерхової споруди з колонадою. Вони і сьогодні використовуються за призначенням.

Дерев'яний будинок бургомістра Людвіка Носса напроти ратуші:

Ратушу і торгові ряди оточує площа Ринок.

Площа Ринок в Чорткові не типова для Західної України. Тут - не площі у повному розумінні цього слова, а ряд вузьких вулиць в середині кварталу. Так званий "серединний квартал" площі Ринок - випадок унікальний для України. Щось подібне було в Кам'янці (там від серединного кварталу збереглася одна будівля). На чортківському ж Ринку серединний квартал зберігся майже повністю.

Кам'яниці серединного кварталу Ринку:

В Чорткові є ще одна ратуша, побудована у 1926 – 30 роках у стилі конструктивізму. Будівництвом нової ратуші керував польський інженер з Перемишля Юзеф Кунцевський і місцевий житель Андрій Дражньовський.

Нова ратуша квадратна в плані, триповерхова. До головного фасаду зліва прибудована ратушна вежа, яка завершена великою банею з маківкою. Вежу прикрашають годинники.


Попередня стаття
Панорами Чорткова з Вигнанської гори та ще з одної секретної точки