Амстердам

Наступна стаття
Інші Нідерланди

В Амстердам мріють потрапити всі. На жаль, більшість, щоб покурити траву, поїсти тістечка з марихуаною і поринути місцеву секс-індустрію. Хоча, чесно кажучи, не розумію, як можна вбивати час на різні плотські забави, коли навколо стільки північної краси? Природно, що ми не ходили по кофе-шопам і не палили марихуану. Хоча її запах стоїться повітрі по всьому місто. Ми зосередилися на прогулянках вуличками і каналами, оглядом дивовижної ганзейської архітектури та мандрівках по країні.

Багато тексту не буде, але про найцікавіші об'єкти Амстердама розповім. Але більшість розповіді буде присвячена прогулянкам багаточисельними каналами міста.

Почнемо знайомство містом із залізничного вокзалу, який дуже зручно розташований в самому центрі Амстердаму. Напевно, амстердамський вокзал - найгарніший серед столичних вокзалів Європи:

Центральний вокзал Амстердама - яскрава історико-архітектурна пам'ятка кінця XIX століття. Це був перший вокзал у Нідерландах, спроектований відомим голландським архітектором Пітером Кейперсом — його будували у період між 1881 і 1889 роками під наглядом архітектора-проектанта за участю Адольфа Леонарда ван Гендта. Будівля Центрального вокзалу Амстердама є еклектичною за архітектурою, вона тяжіє до історизму — зокрема, до готики.

Так вокзал виглядає вночі:

Головною центральною вулицею Амстердама є вулиця Дамрак, яка веде від центрального залізничного вокзалу в напрямку головної площі міста - Дам.

Найбільша будівля вулиці Дамрак - це біржа "Берлаге", перша фондова біржа Європи (1896 -1903 рр.):

Найцікавіше місце на Дамрак - це "танцюючі будинки", які відділені від вулиці каналом. Звідси відправляються прогулянкові кораблики по каналам Амстердаму:

"Танцюючі будинки" вночі:

Площа Дам — центральна площа столиці Нідерландів Амстердама; бізнесове й культурне осереддя міста й країни, місце постійного людського скупчення — як амстердамців, так і туристів. Майдан названо на честь колишньої дамби через річку Амстел.

У західному кінці майдану розташований зведений у неокласичному стилі Королівський палац, у якому від 1655 року містилась ратуша до її перетворення в королівську резиденцію в 1808 році.

Ратуша була зведена в 1655 році за проектом Якоба ван Кампена, натхненного римською архітектурою у класичних (так званий голландський класицизм). Ці класичні форми та розкіш інтер'єрів за задумом автора мали підкреслити велич Амстердама.

Для будівництва був закладений міцний фундамент з 13 659 дерев'яних паль, а мури зводились із жовтого піщаника, привезеного спеціально з Німеччини. Три поверхи вінчає купол з флюгером у вигляді морського судна. Внутрішнє оздоблення палацу виконано з використанням мармуру. Центральна зал має розміри 36×18 м і висоту 27,5 м; на підлозі зображені півкулі Землі.

Будівля була побудованаза часів Республіки і використовувався як амстердамська ратуша до 1808 року, після чого в ньому містилася резиденція Луї Бонапарта. Пізніше палац був переданий у відання Оранського королівського дому, а в 1935 році держава викупила Королівський палац.

Поблизу палацу, майже примикаючи до нього, розташована готична споруда XV століття церкви Нівекерк (Nieuwe Kerk «Нова церква»).

Будинок Magna Plaza у типово фламандському стилі за Королівським палацом:

Чого тільки не зустрінеш в центрі Амстердаму?

Зустрічається і таке:

В Амстердамі - не лише канали. Зустрічаються і звичайні вулочки:

Типовий декор амстердамських будинків:

"Блакитний міст":

Обов'язковий атрибут майже усіх північних міст - це вагові палати.  Вагова палата в Амстердамі була побудована в 1488 році, як ворота Святого Антонія міської стіни. Деякі дослідники вважають, що будівля існувала з 1425 року, а надалі її було надбудовано.

У кінці XVI століття місто виросло за межі стіни, і ворота Святого Антонія втратили свою функцію. У XVII столітті в колишніх воротах почала роботу вагова служба, що здійснювала зважування товарів для ринку. У верхніх поверхах будівлі розташувалися резиденції декількох гільдій - ковалів, художників, мулярів і хірургів. У XIX столітті після розформування гільдій у будівлі розмістилася майстерня масляних ліхтарів вуличного освітлення, потім пожежна станція. Пізніше Палату зайняв міський архів Амстердама.

Вагова палата вночі:

Крім колишніх воріт св. Георгія в Амстердамі частково збереглася система міських укріплень, представлена декількома баштами. Мунтторен або Монетна вежа, зведена в 1480—87 роках, була однією з головних брам у середньовічних міських мурах Амстердама.

Башта Монтелбансторен побудована в 1512 році як кріпосна вежа для захисту міста. У 1606 році було закінчено будівництво верхньої дерев'яної частини вежі в ренесансному стилі. З 1878 по 2006 рік у вежі було розташовано управління водного господарства Амстердама.

З літа 2010 року приміщення вежі орендує Фонд Secret Garden (захист прав мусульманських геїв, би- і транссексуалів).

Башта Схрейерсторен побудована в 1487 році і дістала таку назву (від слова schray - гострий), оскільки міська стіна в цьому місці повертала під гострим кутом. З часом була придумана легенда, що назва вежі походить від schreien - плакати і означає "вежа плачу", оскільки на цьому місці жінки прощалися з чоловіками, що йшли в плавання на кораблях Ост-індської компанії. Вежа була в 1966 році відреставрована, і після реставрації в ній знаходиться кафе.

Перед тим, як перейти до найцікавішого - амстердамських каналів, швидко пробіжимося по основних храмах міста. Найголовніший і найстаріший храм Амстердама - готична Аудекерк (Стара церква).

Стара церква в центрі Амстердама побудована в XIV столітті на місці дерев'яної каплиці, піддавалася численним перебудовам і в XVI столітті набула елементів Ренесансу. У 1556 році середньовічні інтер'єри церкви пали жертвою кальвіністів-іконоборців, тому сучасне внутрішнє убрання церкви позбавлене прикрас.

Зюйдеркер (Південа церква) стала першою церквою в місті, побудованою спеціально для протестантів. Вона була побудована між 1603 і 1611 роками на площі Зюйдеркеркхоф (Південному кладовищі) біля вулиці Сінт Антониесбрестрат. Дзвіниця церкви, що височіє над сусідніми будівлями, була завершена до 1614 року і містить карильон дзвонів, побудованих братами Хемоні, встановлений в 1656 році разом з чотирма дзвонами, які дзвонили раз на місяць.

Храм побудований в стилі амстердамського ренесансу архітектором Хендриком де Кейзером, який був похований в церкві в 1621 році. Пам'ятна плита була встановлена поверх його могили в 1921 році. Церква є псевдо-базиліку з центральним нефом і двома малими проходами по сторонах, з шістьма довгими травеями з колонами з тосканським ордером, з дерев'яними зведеннями і люкарнами. Інтер'єр храму витриманий в готичному стилі. У XVII столітті вітражі в прямокутних вікнах були замінені на прозоре скло. Кам'яна вісімдесяти метрова дзвіниця має квадратну основу. Дах і шпиль дзвіниці покриті свинцем.

Найсимпатичніший храм Амстердама знаходиться поруч із залізничним вокзалом і виходить фасадом на канал. Церква св. Миколая - головний католицький храм міста. Збудований з поєднанням необароко і неоренесансу наприкінці ХІХ століття:

Лютеранська церква-ротонда (Koepelkerk) з мідною банею стоїть на каналі Сінгел. Збудована 1671 році.

Нарешті, перейдемо до найцікавішого - прогулянки амстердамськими каналами. Тут буде без тексту і без коментарів. Бо вони тут зайві :)


Закінчимо прогулянку Амстердамом в єврейському кварталі. По дорозі туди оглянемо ще декілька пам'яток. Будинок-корабель (1912 - 1916 роки):

Музей "Немо" у вигляді корпусу старого корабля:

Церква Моїсея і Аарона (1841 рік). Її назва нагадує, що ми вже у єврейському кварталі.

Ось так виглядає єврейський квартал Амстердаму:

Вдалося відшукати 3 колишнії синагоги:

Наступна стаття
Інші Нідерланди